SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Francúzi pritvrdzujú. 61 percent považuje islam za nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

V súvislosti s postupujúcou islamizáciou Francúzska sa Francúzi stále viac obávajú o sekulárnu podstatu republiky.

Podľa mienky takmer 80 percent z nich je zákon z roku 1905 o oddelení štátu a cirkvi v ohrození. Celkom 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti, píše server echo24.cz.

Vyplýva to z najnovších prieskumov spoločnosti IFOP, ktoré zverejnil nedeľník Le Journal du Dimanche, a podľa ktorého sú postoje k islamu medzi Francúzmi stále odmítavejšie, napriek politikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázka sekularizmu čeliaceho vzostupu islamizmu delí francúzske politické elity, nie však Francúzov. Podrobný prieskum spoločnosti IFOP odhaľuje, že tu je požiadavka verejnosti na veľké sprísnenie prezentovania náboženských symbolov, a to nielen na verejnosti, ale aj v súkromnej sfére, zvlášť s ohľadom na islam.

To kontrastuje s výrokom prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tento týždeň uviedol, že náboženské zahaľovanie mimo školské objekty nie je "jeho vecou".

Francúzi sú však opačného názoru. Prezident tak reagoval na vyhrotenú debatu o tom, či pri školských akciách môžu matky zahalené do moslimských závojov sprevádzať svoje deti.

V kontexte s inými oblasťami ako zdravie a nezamestnanosť ale skutočný boj proti islamizmu a obrana sekularizmu u Francúzov zaostáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu však 78% z nich sa bojí, že francúzsky zákon z roku 1905 o oddelení cirkví a štátu je "v nebezpečenstve". To je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcou štúdiou z tohtoročného marca. Tento názor zastáva drvivá väčšina obyvateľov všetkých sociálnych kategóriách, všetkých generácií a všetkých politických orientáciou.

Okrem toho 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti," čo je o osem percentuálnych bodov viac ako v februári 2018.

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor. V reakcii na spomínaný nedávny spor v Regionálne rade Burgundska-Franche-Comté o sprevádzanie detí zahalenými matkami na školské akcie veľká väčšina (73%) Francúzov si želá zakázať akékoľvek nápadné náboženské symboly u týchto rodičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalej väčšina Francúzov žiada zákaz zahaľovanie pre užívateľov verejných služieb (75%) a tiež pre zamestnancov súkromných podnikov (72%). Zákon zakazuje používanie náboženských symbolov v súčasnosti len pre verejných činiteľov a v školách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.

Zahraničie

Senát schválil nomináciu Barrettovej na sudkyňu najvyššieho súdu

Znamená to, že na tejto najvyššej súdnej inštancii USA majú konzervatívci prevahu nad liberálmi v pomere 6:3, čo je najvýraznejší názorový posun za uplynulých 30 rokov.

Americký prezident Donald Trump a sudkyňa Amy Coney Barrettová.