SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Francúzi pritvrdzujú. 61 percent považuje islam za nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

V súvislosti s postupujúcou islamizáciou Francúzska sa Francúzi stále viac obávajú o sekulárnu podstatu republiky.

Podľa mienky takmer 80 percent z nich je zákon z roku 1905 o oddelení štátu a cirkvi v ohrození. Celkom 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti, píše server echo24.cz.

Vyplýva to z najnovších prieskumov spoločnosti IFOP, ktoré zverejnil nedeľník Le Journal du Dimanche, a podľa ktorého sú postoje k islamu medzi Francúzmi stále odmítavejšie, napriek politikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázka sekularizmu čeliaceho vzostupu islamizmu delí francúzske politické elity, nie však Francúzov. Podrobný prieskum spoločnosti IFOP odhaľuje, že tu je požiadavka verejnosti na veľké sprísnenie prezentovania náboženských symbolov, a to nielen na verejnosti, ale aj v súkromnej sfére, zvlášť s ohľadom na islam.

To kontrastuje s výrokom prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tento týždeň uviedol, že náboženské zahaľovanie mimo školské objekty nie je "jeho vecou".

Francúzi sú však opačného názoru. Prezident tak reagoval na vyhrotenú debatu o tom, či pri školských akciách môžu matky zahalené do moslimských závojov sprevádzať svoje deti.

V kontexte s inými oblasťami ako zdravie a nezamestnanosť ale skutočný boj proti islamizmu a obrana sekularizmu u Francúzov zaostáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu však 78% z nich sa bojí, že francúzsky zákon z roku 1905 o oddelení cirkví a štátu je "v nebezpečenstve". To je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcou štúdiou z tohtoročného marca. Tento názor zastáva drvivá väčšina obyvateľov všetkých sociálnych kategóriách, všetkých generácií a všetkých politických orientáciou.

Okrem toho 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti," čo je o osem percentuálnych bodov viac ako v februári 2018.

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor. V reakcii na spomínaný nedávny spor v Regionálne rade Burgundska-Franche-Comté o sprevádzanie detí zahalenými matkami na školské akcie veľká väčšina (73%) Francúzov si želá zakázať akékoľvek nápadné náboženské symboly u týchto rodičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalej väčšina Francúzov žiada zákaz zahaľovanie pre užívateľov verejných služieb (75%) a tiež pre zamestnancov súkromných podnikov (72%). Zákon zakazuje používanie náboženských symbolov v súčasnosti len pre verejných činiteľov a v školách.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.