SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Francúzi pritvrdzujú. 61 percent považuje islam za nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

V súvislosti s postupujúcou islamizáciou Francúzska sa Francúzi stále viac obávajú o sekulárnu podstatu republiky.

Podľa mienky takmer 80 percent z nich je zákon z roku 1905 o oddelení štátu a cirkvi v ohrození. Celkom 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti, píše server echo24.cz.

Vyplýva to z najnovších prieskumov spoločnosti IFOP, ktoré zverejnil nedeľník Le Journal du Dimanche, a podľa ktorého sú postoje k islamu medzi Francúzmi stále odmítavejšie, napriek politikom.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka sekularizmu čeliaceho vzostupu islamizmu delí francúzske politické elity, nie však Francúzov. Podrobný prieskum spoločnosti IFOP odhaľuje, že tu je požiadavka verejnosti na veľké sprísnenie prezentovania náboženských symbolov, a to nielen na verejnosti, ale aj v súkromnej sfére, zvlášť s ohľadom na islam.

To kontrastuje s výrokom prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tento týždeň uviedol, že náboženské zahaľovanie mimo školské objekty nie je "jeho vecou".

Francúzi sú však opačného názoru. Prezident tak reagoval na vyhrotenú debatu o tom, či pri školských akciách môžu matky zahalené do moslimských závojov sprevádzať svoje deti.

V kontexte s inými oblasťami ako zdravie a nezamestnanosť ale skutočný boj proti islamizmu a obrana sekularizmu u Francúzov zaostáva.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu však 78% z nich sa bojí, že francúzsky zákon z roku 1905 o oddelení cirkví a štátu je "v nebezpečenstve". To je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcou štúdiou z tohtoročného marca. Tento názor zastáva drvivá väčšina obyvateľov všetkých sociálnych kategóriách, všetkých generácií a všetkých politických orientáciou.

Okrem toho 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti," čo je o osem percentuálnych bodov viac ako v februári 2018.

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor. V reakcii na spomínaný nedávny spor v Regionálne rade Burgundska-Franche-Comté o sprevádzanie detí zahalenými matkami na školské akcie veľká väčšina (73%) Francúzov si želá zakázať akékoľvek nápadné náboženské symboly u týchto rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej väčšina Francúzov žiada zákaz zahaľovanie pre užívateľov verejných služieb (75%) a tiež pre zamestnancov súkromných podnikov (72%). Zákon zakazuje používanie náboženských symbolov v súčasnosti len pre verejných činiteľov a v školách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu