SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
EURÓPSKA ÚNIA

Francúzi pritvrdzujú. 61 percent považuje islam za nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: TASR/AP)

V súvislosti s postupujúcou islamizáciou Francúzska sa Francúzi stále viac obávajú o sekulárnu podstatu republiky.

Podľa mienky takmer 80 percent z nich je zákon z roku 1905 o oddelení štátu a cirkvi v ohrození. Celkom 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti, píše server echo24.cz.

Vyplýva to z najnovších prieskumov spoločnosti IFOP, ktoré zverejnil nedeľník Le Journal du Dimanche, a podľa ktorého sú postoje k islamu medzi Francúzmi stále odmítavejšie, napriek politikom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Otázka sekularizmu čeliaceho vzostupu islamizmu delí francúzske politické elity, nie však Francúzov. Podrobný prieskum spoločnosti IFOP odhaľuje, že tu je požiadavka verejnosti na veľké sprísnenie prezentovania náboženských symbolov, a to nielen na verejnosti, ale aj v súkromnej sfére, zvlášť s ohľadom na islam.

To kontrastuje s výrokom prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý tento týždeň uviedol, že náboženské zahaľovanie mimo školské objekty nie je "jeho vecou".

Francúzi sú však opačného názoru. Prezident tak reagoval na vyhrotenú debatu o tom, či pri školských akciách môžu matky zahalené do moslimských závojov sprevádzať svoje deti.

V kontexte s inými oblasťami ako zdravie a nezamestnanosť ale skutočný boj proti islamizmu a obrana sekularizmu u Francúzov zaostáva.

Napriek tomu však 78% z nich sa bojí, že francúzsky zákon z roku 1905 o oddelení cirkví a štátu je "v nebezpečenstve". To je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcou štúdiou z tohtoročného marca. Tento názor zastáva drvivá väčšina obyvateľov všetkých sociálnych kategóriách, všetkých generácií a všetkých politických orientáciou.

Okrem toho 61% Francúzov považuje dokonca islam za "nezlučiteľný s hodnotami francúzskej spoločnosti," čo je o osem percentuálnych bodov viac ako v februári 2018.

V dôsledku posledného vývoja respondenti súhlasia s viacnásobným obmedzovaním náboženských symbolov aj mimo verejný priestor. V reakcii na spomínaný nedávny spor v Regionálne rade Burgundska-Franche-Comté o sprevádzanie detí zahalenými matkami na školské akcie veľká väčšina (73%) Francúzov si želá zakázať akékoľvek nápadné náboženské symboly u týchto rodičov.

Ďalej väčšina Francúzov žiada zákaz zahaľovanie pre užívateľov verejných služieb (75%) a tiež pre zamestnancov súkromných podnikov (72%). Zákon zakazuje používanie náboženských symbolov v súčasnosti len pre verejných činiteľov a v školách.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.