SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Z chlapca chcela mať dievčatko najmä jeho mama, tvrdí otec. Súd mu vrátil právo o tom rozhodnúť

Takto malé dieťa nemôže urobiť takéto rozhodnutie, povedal na súde otec s tým, že by mu nevadilo, keby sa k tomu rozhodol až v osemnástich rokoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

NEW YORK - Rozvedený manželský pár vedie spor o pohlavie sedemročného syna Jamesa, ktorý sa podľa matky cíti byť dievčaťom. To sa u neho malo prejavovať už od troch rokov. Podľa otca ide však o dlhodobú manipulácii zo strany matky, píše server echo24.cz.

Sudkyňa sa rozhodla zvrátiť predchádzajúce rozhodnutie poroty, ktoré zverila všetku zdravotnú a psychologickú starostlivosť iba do rúk matky, informuje BBC.

V prípade, ktorý v USA vyvolal diskusiu o vhodnom veku pre zmenu pohlavia, sa teraz súd rozhodol navrátiť otcovi práva na spoločnú starostlivosť o sedemročného syna.

SkryťVypnúť reklamu

Sudkyňa Kim Cooksová rozhodla, že vo veciach prípadných zdravotných procedúr a operácií či psychiatrickej starostlivosti musia rozhodnúť obaja rodičia spoločne.

Tým zvrátila, ako umožňuje texaské právo, predchádzajúce rozhodnutie poroty, ktoré malo v týchto otázkach dať matke dieťaťa plnú moc. Súd obom rodičom navyše zakázal o prípade verejne hovoriť.

Matka dieťaťa na súde vypovedala, že sa ich syn, po narodení pomenovaný James, identifikuje ako dievča a želá si, aby ho nazývali Luna. Podľa matky sa prvé príznaky objavili už v roku 2015, keď boli synovi tri roky.

Otec dieťaťa však tvrdí, že matka vyvíjala na dieťa tlak, aby sa identifikovalo ako žena a obvinil svoju manželku zo zneužívania dieťaťa.

Syn mal podľa matky v troch rokoch vyjadriť túžbu nosiť šaty a napodobniť ženské postavy z animovaného filmu Frozen. Právnik ženy v minulom roku na súde vypovedal, že sa dieťa "obliekalo ako dievča na verejnosti, chodilo odeté ako dievča do školy a vyžadovalo, aby ho (ju) nazývali Luna".

SkryťVypnúť reklamu

Vo svedectve potvrdili toto správanie dieťaťa aj niektorí učitelia a poradcovia. Podľa matky už v piatich rokoch konštatoval lekár, že ich dieťa trpí poruchou pohlavnej identity.

Otec dieťaťa si však trval na svojom, syn bol podľa jeho slov "úplne spokojný ako chlapec". Takto malé dieťa podľa neho nemôže urobiť takéto rozhodnutie, povedal na súde otec s tým, že by mu nevadilo, keby sa k tomu rozhodol až v osemnástich rokoch.

Prípad vyvolal silnú reakciu z politickej pravice, ktorá sa postavila na stranu otca. Za zneužívanie dieťaťa označil na Twitteri prípad syn prezidenta Donalda Trumpa, kritizoval ho aj texaský senátor Ted Cruz.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu