SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Nejedzte mäso, nejazdite na benzínovom aute a nelietajte. Klimatickí aktivisti sa zameriavajú na zlé riešenia

Riešenie zmeny klímy sa nedá nájsť v osobných zmenách v domovoch stredných tried bohatých krajín.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Keďže je zrejmé, že politické reakcie na globálne otepľovanie, ako napríklad Parížska zmluva, nefungujú, ochranári životného prostredia na nás naliehajú, aby sme zvážili vplyv našich osobných rozhodnutí na zlepšenie klímy.

Nejedzte mäso, nejazdite na benzínovom aute a nelietajte. Tieto jednotlivé akcie však klímu na našej planéte nijako zásadne nezmenia a takéto požiadavky odvádzajú pozornosť od riešení, ktoré sú potrebné, píše dánsky štatistik Bjorn Lomborg v článku uverejnenom v denníku New York Post a na jeho stránke lomborg.com.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keby sa zastavilo vzlietnutie všetkých 4,5 miliardy letov v tomto roku, a to isté sa stalo každý rok do roku 2100, pomocou klasických klimatických modelov by sa teplota znížila iba o 0,054 stupňov, čo zodpovedá odloženiu klimatických zmien o menej ako jeden rok do roku 2100.

Globálne otepľovanie nevyriešime ani tým, že sa vzdáme mäsa. Stať sa vegetariánom je ťažké - jeden prieskum v USA ukazuje, že 84 percent ľudí pri takom pokuse zlyhalo, väčšinou za menej ako rok. Tí, ktorí uspejú, znížia svoje osobné emisie iba o 2 percentá.

Ani elektrické autá nie sú odpoveďou. Na celom svete je na cestách iba 5 miliónov plne elektrických vozidiel. Aj keby sa to za 11 rokov masívne zvýšilo na 130 miliónov, Medzinárodná energetická agentúra by vypočítala, že ekvivalentné emisie CO₂ by sa celosvetovo znížili iba o 0,4 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Zjednodušene povedané: Riešenie zmeny klímy sa nedá nájsť v osobných zmenách v domovoch stredných tried bohatých krajín.

Parížska zmluva nemôže urobiť veľa - rovnako ako dohody z Ria a Kjótskeho protokolu, ktoré predtým väčšinou zlyhali - pretože tento prístup vyžaduje od bohatých krajín prísľub, že budúce ekonomické utrpenia budú dosahované len v malej miere.

Skutočný dôvod: Väčšinu emisií z 21. storočia nevytvára bohatý svet. Ak by každá bohatá krajina zastavila všetky emisie CO₂ dnes a do konca storočia - žiadne letové výlety, žiadna spotreba mäsa, žiadne benzínové autá, žiadne vykurovanie alebo chladenie fosílnymi palivami, žiadne umelé hnojivá, rozdiel by bol iba 0,72 ° Fahrenheita na konci storočia.

Riešenie zmeny klímy si v skutočnosti vyžaduje, aby sa Čína, India a všetky ostatné rozvojové krajiny dostali na tú istú loď s cieľom znížiť emisie. Ich cieľom však je, samozrejme, lacnou a spoľahlivou energiou vytiahnuť svoje obyvateľstvo z chudoby. Ako to môžeme realizovať?

SkryťVypnúť reklamu

Daň z uhlíka môže zohrávať obmedzenú, ale dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní nákladov spojených so zmenou podnebia na využívanie fosílnych palív. Nositeľ Nobelovej ceny za klimatické zmeny William Nordhaus ukázal, že implementácia malej, ale stúpajúcej globálnej dane z uhlíka reálne zníži niektoré z najškodlivejších vplyvov na klímu pri pomerne nízkych nákladoch.

To však nevyrieši väčšinu klimatických problémov. Musíme sa pozrieť na to, ako sme riešili minulé hlavné výzvy - prostredníctvom inovácií.

Hladomory v rozvojových krajinách v 60. až 80. rokoch neboli vyriešené výzvami ľudí, aby konzumovali menej jedla, ale prostredníctvom zelenej revolúcie, v ktorej sa inovatívne vyvinuli odrody s vyššou výnosnosťou, ktoré produkovali viac jedla.

Podobne klimatická výzva nebude vyriešená žiadaním ľudí, aby používali menej (a drahšej) zelenej energie. Namiesto toho by sme mali výrazne zvýšiť výdavky na výskum a vývoj ekologickej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Kodanské konsenzuálne centrum požiadalo 27 popredných svetových ekonómov, aby preskúmali možnosti politiky, ako reagovať na zmenu klímy. Táto analýza ukázala, že najlepšie investície sú do výskumu a vývoja v oblasti zelenej energie. Za každý utratený dolár by sa predišlo poškodeniu klímy v hodnote 11 dolárov.

Tým by sa posunul deň, keď sa stanú alternatívy ekologickej energie lacnejšími a atraktívnejšími ako fosílne palivá nielen pre elitu, ale pre celý svet.

Práve teraz, napriek všetkej rétorike o dôležitosti globálneho otepľovania, sa tak nedeje. V roku 2015 prisľúbilo viac ako 20 svetových vodcov zdvojnásobenie peňazí na výskum a vývoja v oblasti zelenej energie do roku 2020. Výdavky sa však zvýšili iba zo 16 miliárd dolárov v roku 2015 na 17 miliárd dolárov v roku 2018.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je nesplnený sľub, že nám na tom záleží.

Po 30 rokoch hľadania nesprávneho riešenia zmeny klímy musíme proste zmeniť stratégiu.

Bjorn Lomborg je prezidentom Kodanského konsenzuálneho centra a hosťujúcim profesorom na Kodanskej obchodnej škole.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu