SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Krajinské voľby v Nemecku priniesli prvé víťazstvo Ľavice a výrazný nárast AfD

Durínsko sa polarizuje: Dve strany z opačných krajov nemeckého politického spektra získali v nedeľu viac než polovicu hlasov vo voľbách. CDU sa prepadla až na tretie miesto.

Bodo Ramelow.Bodo Ramelow. (Zdroj: TASR/AP)

ERFURT - Dve strany z opačných krajov nemeckého politického spektra získali v nedeľu viac než polovicu hlasov vo voľbách v spolkovej krajine Durínsko.

Výsledky tamojšieho hlasovania tak budú ďalším úderom pre centristické strany, ktoré vládnu na celonemeckej spolkovej úrovni. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Zo sčítania všetkých hlasov zverejneného krátko pred polnocou vyplýva, že postkomunistická strana Ľavica (Die Linke) obľúbeného durínskeho premiéra Boda Ramelowa získala 31 percent hlasov, čo je mierne zlepšenie oproti voľbám z roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Ide súčasne o vôbec najlepší výsledok Ľavice - a jej vôbec prvé víťazstvo - v niektorých z krajinských volieb.

Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zaznamenala výrazný nárast z 10,6 na 23,4 percenta. Líder tejto strany v Durínsku, predstaviteľ pravicovo-národného krídla AfD Björn Höcke, sa ocitol v hľadáčiku nemeckej domácej spravodajskej služby pre svoje extrémistické názory, približuje AP.

Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá od roku 1990 dostávala v Durínsku najviac hlasov, skončila až tretia so ziskom 21,8 percenta. Prepad z 33,5 percenta spred piatich rokov je jej najhorším výsledkom v tejto spolkovej krajine.

CDU vylúčila vstup do koalície buď s Ľavicou, alebo s AfD, v dôsledku čoho zostali Ramelowovi len dve možnosti - menšinová vláda alebo nestabilná koalícia s troma ďalšími stranami, z ktorých už jedna účasť na takomto riešení odmietla.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra DPA v tejto súvislosti konštatuje, že hoci Ramelow, ktorý je vo svojej strane považovaný za umierneného politika, dosiahol historické víťazstvo, po durínskych voľbách zavládla veľká neistota, pokiaľ ide o budúcu krajinskú vládu. Doterajšia koalícia totiž prišla o väčšinu v krajinskom sneme - a tvorba novej by mohla byť mimoriadne ťažká.

Kedysi silní sociálni demokrati z SPD, ktorí v uplynulom čase utŕžili viacero ťažkých volebných porážok a ktorí čoraz viac spochybňujú svoju podporu pre Merkelovej vládu, sú v Durínsku štvrtí po poklese z 12,4 na 8,2 percenta.

Do durínskeho krajinského parlamentu sa dostali ešte zelení (5,2 percenta) a liberáli z FDP (5,0 percenta).

Krajinské voľby v Durínsku ukončili v Nemecku volebný rok 2019, v ktorom sa konali voľby do celkovo štyroch krajinským snemov, z toho troch vo východnom Nemecku, ako aj európske voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu