SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Viacero Slovákov nemá finančnú rezervu, vyplýva z prieskumu

Je dobré si sledovať predpokladané príjmy a výdavky a peniaze by sme si mali odkladať vždy, keď sa to dá.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Množstvo Slovákov nemá žiadne finančné rezervy, niektorí ich majú len na pár mesiacov. Rodinné rozpočty bývajú zvyčajne „napnuté“. Ľudia navyše majú často zbytočné výdavky.

Nedávny prieskum pre spoločnosť Home Credit ukázal, že až sedem z desiatich Slovákov priznáva míňanie peňazí na veci a služby, ktoré nepotrebujú. Vhodné je si preto podľa vyjadrení spoločnosti urobiť poriadok v domácich financiách a v konečnom dôsledku nejaké peniaze ušetriť.

Mnoho ľudí minie značnú časť svojich peňazí hneď po výplate a na konci mesiaca im potom často neostávajú financie na nevyhnutné položky. Ideálne je snažiť sa udržať si predpokladané mesačné príjmy a výdavky minimálne v rovnováhe.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odhadované predpoklady a realita sa však v konečnom zúčtovaní veľmi často líšia. Sledujte preto v priebehu mesiaca skutočné príjmy a výdavky," hovorí ombudsman klientov spoločnosti Miroslav Zborovský.

Neočakávané výdavky nás dokážu nezriedka prekvapiť v najmenej vhodnom čase. Preto je dobré si z každej výplaty odkladať vopred stanovenú čiastku, napríklad 5 %, do fondu na horšie časy.

"Keď sa vám potom pokazí chladnička či práčka a budete akútne potrebovať novú, siahnete po odložených peniazoch a uhradíte z nich prinajmenšom aspoň časť z jej nadobúdacej ceny," povedal Zborovský.

Priority jednotlivých členov rodiny bývajú nezriedka veľmi odlišné. Pre niekoho sú v živote najpodstatnejšie investície do bývania, iní zase radšej investujú do seba.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ideálne je spoločne si sadnúť a stanoviť si priority aj za cenu ústupkov zo svojho pohodlia a záujmov," povedal ombudsman.

Zároveň radí, že povinné výdavky, ako splátky úverov, či úhradu energií, je potrebné zaplatiť čo najskôr. Taktiež je vhodné podľa Zborovského revidovať poskytovateľov všetkých služieb.

"Neplaťte zbytočne poplatky za služby, ktoré konkurencia ponúka zadarmo," dodal Zborovský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

6 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

7 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

12 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

14 h