SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Viacero Slovákov nemá finančnú rezervu, vyplýva z prieskumu

Je dobré si sledovať predpokladané príjmy a výdavky a peniaze by sme si mali odkladať vždy, keď sa to dá.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Množstvo Slovákov nemá žiadne finančné rezervy, niektorí ich majú len na pár mesiacov. Rodinné rozpočty bývajú zvyčajne „napnuté“. Ľudia navyše majú často zbytočné výdavky.

Nedávny prieskum pre spoločnosť Home Credit ukázal, že až sedem z desiatich Slovákov priznáva míňanie peňazí na veci a služby, ktoré nepotrebujú. Vhodné je si preto podľa vyjadrení spoločnosti urobiť poriadok v domácich financiách a v konečnom dôsledku nejaké peniaze ušetriť.

Mnoho ľudí minie značnú časť svojich peňazí hneď po výplate a na konci mesiaca im potom často neostávajú financie na nevyhnutné položky. Ideálne je snažiť sa udržať si predpokladané mesačné príjmy a výdavky minimálne v rovnováhe.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odhadované predpoklady a realita sa však v konečnom zúčtovaní veľmi často líšia. Sledujte preto v priebehu mesiaca skutočné príjmy a výdavky," hovorí ombudsman klientov spoločnosti Miroslav Zborovský.

Neočakávané výdavky nás dokážu nezriedka prekvapiť v najmenej vhodnom čase. Preto je dobré si z každej výplaty odkladať vopred stanovenú čiastku, napríklad 5 %, do fondu na horšie časy.

"Keď sa vám potom pokazí chladnička či práčka a budete akútne potrebovať novú, siahnete po odložených peniazoch a uhradíte z nich prinajmenšom aspoň časť z jej nadobúdacej ceny," povedal Zborovský.

Priority jednotlivých členov rodiny bývajú nezriedka veľmi odlišné. Pre niekoho sú v živote najpodstatnejšie investície do bývania, iní zase radšej investujú do seba.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ideálne je spoločne si sadnúť a stanoviť si priority aj za cenu ústupkov zo svojho pohodlia a záujmov," povedal ombudsman.

Zároveň radí, že povinné výdavky, ako splátky úverov, či úhradu energií, je potrebné zaplatiť čo najskôr. Taktiež je vhodné podľa Zborovského revidovať poskytovateľov všetkých služieb.

"Neplaťte zbytočne poplatky za služby, ktoré konkurencia ponúka zadarmo," dodal Zborovský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Míľnik pre Notre-Dame - požiarom poškodené lešenie odstránili

To teraz umožní vykonať rozhodujúce ochranné a stabilizačné práce.

Horiaca katedrála.
Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.