SME
Utorok, 2. jún, 2020 | Meniny má Xénia, OxanaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Modlitba namiesto venca

Drahý umelý veniec alebo tichá, no úprimná modlitba? Čo potrebuje viac duša?

Cintorín na DušičkyCintorín na Dušičky (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Tony sviečok, umelých kytíc, ale aj tisíce chryzantémiek sa predajú za tieto tzv. dušičkové dni. A prečo? Lebo si tak chceme uctiť našich drahých zosnulých? Asi tak.

Ja sa priznám, že už dávno nekupujem nič umelé na cintorín, lebo je to zbytočný odpad a taktiež verím, že moji drahí, ktorí už odišli, nie sú v skutočnosti mŕtvi, hoci ich pozemský život sa skončil. Priniesť im umelú kyticu by bolo dosť nevhodné.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvety ťa nespasia

Zvyk zdobenia hrobov badáme od konca 19. storočia. Niekedy sa skrášľovali machom a čečinou a dnes vyhadzujeme stovky eur za umelý odpad. Pre obchodníkov je to veľmi dobrý biznis. No je takáto paráda naozaj aj potrebná? Nie je pre zomrelého dôležitejšia modlitba, svätá omša, či aspoň milá spomienka?

Skryť Vypnúť reklamu

Márii Kendrovej z Bardejova zomrel pred rokom jediný syn. Aj dnes je to pre ňu ťažká rana, ktorá sa asi ťažko niekedy zacelí. Ako veriaci človek sa však rozhodla, že bude svojmu synovi pomáhať, aby sa jeho duša mohla tešiť v nebi.

„Každý mesiac zaňho dávam slúžiť svätú omšu a denne zaňho odriekam bolestný ruženec. Hoci bol môj syn milý dobrý a láskavý človek, sľúbila som mu, že sa budem modliť za spásu jeho duše, aby sme sa ešte mohli spolu stretnúť. Bolo to jeho želanie. Neželal si ani žiadnu hrobku a umelé vence. Rozmýšľal ekologicky a tak sa snažím aj v tomto mu vyhovieť,“ priznala sa mi.

Prírodné pochovávanie

Podľa doložených historických prameňov, Slovania pochovávali svojich mŕtvych pod stromy a kresťania okolo kostolov. Jozef II. však prišiel s myšlienkou pochovávať zosnulých mimo zastavaného územia, a tak vznikli cintoríny.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo Zvolene už majú prvý prírodný cintorín. Volajú to Záhrada spomienok. Telá zosnulých sa dávajú do rozložiteľných truhiel, rovnako to je aj s popolom uloženým v urnách. Mŕtvych pochovávajú okolo stromov, či ku kvetinovým záhonom. Je vyhradené aj obradné miesto na pálenie sviečok.

Nielen v minulosti, aj dnes je tento zvyk symbolom večného svetla. Kedysi sa verilo, že zapálením sviece svietime dušiam a chránime ich pred zlými vplyvmi. V evanjelických rodinách sa údajne tento zvyk niekedy vôbec nedodržiaval a v mnohých rodinách je to tak aj dnes.

Čas novembrový, čas dušičkový je tu, cintoríny ožijú a budú krajšie ako po iné dni.

No myslime aj na to, že tieto sviatky nie sú o kvetoch, či sviečkach, ale predovšetkým o dušiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

"Nehovorte manželka a priateľka." OSN požaduje rodovo neutrálne vyjadrovania

Na OSN sa okamžite zniesla kritika. Exposlankyňa europarlamentu napísala: "Prestaňte sa snažiť kontrolovať, ako ľudia hovoria. Je to divné a nepotrebné." Expredseda českej vlády Topolánek dodal. "Vy ste sa naozaj pomiatli. Prečo za toto platíme?"

Centrála OSN v New Yorku.
Slovensko

Uvoľňovanie opatrení pokračuje, skončia sa aj vyhradené hodiny pre dôchodcov v obchodoch

Súčasťou schválených opatrení je od stredy 3. júna aj otvorenie všetkých vnútorných športovísk, kúpalísk, wellness, kúpeľov, masáží, kasín, vnútorných priestorov ZOO a botanických záhrad.

Premiér Igor Matovič predstavuje ďalšie uvoľňovanie opatrení.
Zahraničie

Trump kritizoval guvernérov, žiada tvrdšie zásahy voči násilníkom

"Musíte zatýkať ľudí, musíte ísť ľuďom po stopách, musíte ich umiestniť do väzenia na 10 rokov a potom sa takéto veci nikdy nezopakujú," povedal prezident.

Protesty v Minneapolise pokračujú.
Ekonomika

Osem miliárd z Európskej únie nemusí slovenskej ekonomike stačiť

Dôležitá je najmä schopnosť rýchleho čerpania týchto prostriedkov a tiež ich smerovanie, upozornili viacerí analytici.