SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
KRESŤANSTVO

Modlitba namiesto venca

Drahý umelý veniec alebo tichá, no úprimná modlitba? Čo potrebuje viac duša?

Cintorín na DušičkyCintorín na Dušičky(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Tony sviečok, umelých kytíc, ale aj tisíce chryzantémiek sa predajú za tieto tzv. dušičkové dni. A prečo? Lebo si tak chceme uctiť našich drahých zosnulých? Asi tak.

Ja sa priznám, že už dávno nekupujem nič umelé na cintorín, lebo je to zbytočný odpad a taktiež verím, že moji drahí, ktorí už odišli, nie sú v skutočnosti mŕtvi, hoci ich pozemský život sa skončil. Priniesť im umelú kyticu by bolo dosť nevhodné.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kvety ťa nespasia

Zvyk zdobenia hrobov badáme od konca 19. storočia. Niekedy sa skrášľovali machom a čečinou a dnes vyhadzujeme stovky eur za umelý odpad. Pre obchodníkov je to veľmi dobrý biznis. No je takáto paráda naozaj aj potrebná? Nie je pre zomrelého dôležitejšia modlitba, svätá omša, či aspoň milá spomienka?

Márii Kendrovej z Bardejova zomrel pred rokom jediný syn. Aj dnes je to pre ňu ťažká rana, ktorá sa asi ťažko niekedy zacelí. Ako veriaci človek sa však rozhodla, že bude svojmu synovi pomáhať, aby sa jeho duša mohla tešiť v nebi.

„Každý mesiac zaňho dávam slúžiť svätú omšu a denne zaňho odriekam bolestný ruženec. Hoci bol môj syn milý dobrý a láskavý človek, sľúbila som mu, že sa budem modliť za spásu jeho duše, aby sme sa ešte mohli spolu stretnúť. Bolo to jeho želanie. Neželal si ani žiadnu hrobku a umelé vence. Rozmýšľal ekologicky a tak sa snažím aj v tomto mu vyhovieť,“ priznala sa mi.

Prírodné pochovávanie

Podľa doložených historických prameňov, Slovania pochovávali svojich mŕtvych pod stromy a kresťania okolo kostolov. Jozef II. však prišiel s myšlienkou pochovávať zosnulých mimo zastavaného územia, a tak vznikli cintoríny.

Vo Zvolene už majú prvý prírodný cintorín. Volajú to Záhrada spomienok. Telá zosnulých sa dávajú do rozložiteľných truhiel, rovnako to je aj s popolom uloženým v urnách. Mŕtvych pochovávajú okolo stromov, či ku kvetinovým záhonom. Je vyhradené aj obradné miesto na pálenie sviečok.

Nielen v minulosti, aj dnes je tento zvyk symbolom večného svetla. Kedysi sa verilo, že zapálením sviece svietime dušiam a chránime ich pred zlými vplyvmi. V evanjelických rodinách sa údajne tento zvyk niekedy vôbec nedodržiaval a v mnohých rodinách je to tak aj dnes.

Čas novembrový, čas dušičkový je tu, cintoríny ožijú a budú krajšie ako po iné dni.

No myslime aj na to, že tieto sviatky nie sú o kvetoch, či sviečkach, ale predovšetkým o dušiach.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.