SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Radosť v Bohu

Musíme sa učiť aj radosti v Pánovi. Radovať sa z Božej prítomnosti každý deň, kým trvá Jeho milosť nad našimi životmi.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

V starom zákone je napísaný príbeh o Dávidovi, ako niesol spolu s celým domom Izraelovým truhlu Hospodinovu. Truhla Hospodinova predstavovala Božiu prítomnosť. Dnes ju máme v písme svätom.

Dávid bol plný radosti, že ju môžu neporušenú dať tam, kam skutočne patrila. Jeho radosť sa prejavila naplno. Tancoval, spieval a vôbec nedbal na reakcie tých, čo ho sledovali.

Jedni prežívali radosť spolu s ním, iní sa mu vysmievali. Medzi posmievačmi bola istá žena menom Micháľ. Vysmiala sa mu do očí, pohrdlivo ho odsúdila, že veľký kráľ sa nehanbí takto sa správať na verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej reakcia však Dávida nezaskočila, práve naopak. Bol nesmierne šťastný, že môže oslavovať Hospodina, svojou radosťou sa nemienil tajiť, ani ju schovávať.

Veriaci ľudia by mali potešovať, rozdávať radosť.

Nielen ľuďom bez viery v Boha, ktorí sú unavení a smutní. Aj kresťania potrebujú povzbudenie. Len málokedy máme možnosť vidieť radosť. Ale nie radosť z toho, že sa nám darí, že máme dostatok financií, zdravie a rodinu.

Ale radosť z Božej prítomnosti v nás.

A táto radosť nemá vôbec súvislosť s tým, čo práve prežívame. Vychádza z Pána Ježiša v nás.

V písme sa hovorí, že radosť Pánova je naša sila. Ak nemáme silu ako kresťania, možno toto je ten dôvod. Kristus v nás slabne. Dávame viac priestoru problémom a zlým situáciám, cez ktoré nevidíme Boha. Musíme sa učiť nachádzať radosť v Pánovi. V Jeho slove, modlitbe, v prítomnosti Božích ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Apoštol Pavol spolu so Silasom sa raz ocitli vo väzení. Za to, že hlásali božie slovo a nesúhlasili s praktikami veštenia. Mohli sa hnevať, nadávať, byť rozčarovaní. No ich reakcia bola práve opačná.

Spútaní okovami, obmedzení na slobode začali hlasno chváliť Pána. Spievali tak hlasno, že sa zjavila silná Božia prítomnosť, ich okovy padli, dokonca aj okovy iných väzňov, ktorí počuli ich chvály.

Napriek svojim okolnostiam, situácii v ktorej sa ocitli, neklesali na duchu, ale našli radosť v Bohu. Ich radosť bola skutočná, pramenila z ich vnútra. A to dalo priestor na uvoľnenie Božej moci. Žalárnik dotknutý božou mocou učinil pokánie a prijal spasenie.

Je krásne stretnúť človeka, ktorý má radosť v Kristovi, napriek svojim životným okolnostiam. Taký človek vie a má poznanie, kto za ním stojí, komu uveril a kto má moc nad jeho životom a okolnosťami.

Skryť Vypnúť reklamu

Radosť je spolu s láskou, pokojom, zhovievavosťou, dobrotou, vernosťou hlavným ovocím Ducha Božieho v nás.

V písme nachádzame aj mnohé nabádania týkajúce sa práve radosti. Máme sa radovať v Pánovi vždy. Z toho vyplýva aj prívetivosť, ktorou má byť veriaci človek známy všetkým ľuďom.

Bez ohľadu na okolnosti, ktorými prechádzame, máme zostať v pokoji, veď Boh vládne nad všetkým. Potom, samozrejme, ruka v ruke s pokojom, vyžaruje z nášho vnútra aj radosť. Nie však falošná, ale skutočná vychádzajúca z poznania Ježiša Krista v nás.

Ako iné veci, súvisiace so životom viery, musíme sa učiť aj radosti v Pánovi. Radovať sa z Božej prítomnosti každý deň, kým trvá Jeho milosť nad našimi životmi.

Ako sme na tom my? Dávame priestor našim okolnostiam, alebo prehlasujeme, že radosť Pánova je naša sila?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Navaľnyj zverejnil správu o údajnom Putinovom paláci za vyše miliardu eur

Sídlo leží pri Čiernom mori na pozemku 30-krát väčšom ako celé Monako a je prešpikované prepychom.

Údajné Putinove sídlo na brehu Čierneho mora.
Zahraničie

Trump usporadúva vlastnú oslavu, pred inauguráciou bude mať vojenskú prehliadku

Odchádzajúceho prezidenta vraj nahnevalo, koľko hviezd šoubiznisu prijalo Bidenove pozvanie na inauguráciu.

Prezident Trump s manželkou Melaniou.
Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.