SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Volebný program KDH dostal názov Reštart, prioritou je rodinná politika

Kresťanskí demokrati v programe hovoria aj o "zákone za život".

Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann.Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Volebný program Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) dostal názov Reštart a nádej pre Slovensko. Prioritou programu je rodinná politika. Predstavitelia hnutia o tom informovali na dnešnej tlačovej besede.

Podľa predsedu Alojza Hlinu je názov programu symbolický pre dnešnú dobu. Vo svojom programe sa tiež hnutie zameriava na oblasť dopravy. Chcú budovať obchvaty miest, cyklotrasy či záchytné parkoviská pri železničných staniciach.

Pre deti a študentov, ktorých rodičia poberajú dávku v hmotnej núdzi, chcú zaviesť 90-percentnú zľavu na autobusovú dopravu.

Kresťanskí demokrati hovoria, že pri tvorbe programu identifikovali slabé miesta v spoločnosti a zamerali sa na slabých, ľahko zraniteľných, chudobných a mladé rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceme tiež prinavrátiť dôveru v štát,“ povedala členka predsedníctva Caroline Líšková.

Pre KDH je podstatná kapitola aj školstvo. Strana pripraví a predloží návrh, aby manželia, ktorí spolu žijú v jednej domácnosti, mohli podať daňové priznanie ako rodina.

Okrem iného chce hnutie napríklad presadiť 100 eur mesačne pre každé dieťa pracujúcich rodičov, tehotenský príplatok a chce sa zamerať aj na dobrú výchovu detí.

Poslankyňa NR SR Anna Verešová predstavila samostatnú kapitolu rodinnej politiky, ktorou je ochrana života.

„KDH pripraví zákon za život, za ochranu života a dôstojný život od počatia po smrť,“ povedala s tým, že v zákone za život by otvorili ďalšie zákony, ktoré by uľahčili rodinám pripraviť sa na príchod dieťaťa.

Tiež chcú znížiť počet týždňov, počas ktorých sa môže žena rozhodnúť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. „To až po širokej diskusii,“ dodala Verešová.

Mimoparlamentné hnutie chce tiež podľa poslankyne NR SR Sone Gaborčákovej chrániť seniorov pred zlým zaobchádzaním a zneužívaním.

SkryťVypnúť reklamu

„V programe máme desatoro na ochranu seniorov. Práve KDH musí hájiť záujmy tých, ktorí si nevedia pomôcť sami,“ povedala poslankyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu