SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Volebný program KDH dostal názov Reštart, prioritou je rodinná politika

Kresťanskí demokrati v programe hovoria aj o "zákone za život".

Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann.Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Volebný program Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) dostal názov Reštart a nádej pre Slovensko. Prioritou programu je rodinná politika. Predstavitelia hnutia o tom informovali na dnešnej tlačovej besede.

Podľa predsedu Alojza Hlinu je názov programu symbolický pre dnešnú dobu. Vo svojom programe sa tiež hnutie zameriava na oblasť dopravy. Chcú budovať obchvaty miest, cyklotrasy či záchytné parkoviská pri železničných staniciach.

Pre deti a študentov, ktorých rodičia poberajú dávku v hmotnej núdzi, chcú zaviesť 90-percentnú zľavu na autobusovú dopravu.

Kresťanskí demokrati hovoria, že pri tvorbe programu identifikovali slabé miesta v spoločnosti a zamerali sa na slabých, ľahko zraniteľných, chudobných a mladé rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

„Chceme tiež prinavrátiť dôveru v štát,“ povedala členka predsedníctva Caroline Líšková.

Pre KDH je podstatná kapitola aj školstvo. Strana pripraví a predloží návrh, aby manželia, ktorí spolu žijú v jednej domácnosti, mohli podať daňové priznanie ako rodina.

Okrem iného chce hnutie napríklad presadiť 100 eur mesačne pre každé dieťa pracujúcich rodičov, tehotenský príplatok a chce sa zamerať aj na dobrú výchovu detí.

Poslankyňa NR SR Anna Verešová predstavila samostatnú kapitolu rodinnej politiky, ktorou je ochrana života.

„KDH pripraví zákon za život, za ochranu života a dôstojný život od počatia po smrť,“ povedala s tým, že v zákone za život by otvorili ďalšie zákony, ktoré by uľahčili rodinám pripraviť sa na príchod dieťaťa.

Tiež chcú znížiť počet týždňov, počas ktorých sa môže žena rozhodnúť podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. „To až po širokej diskusii,“ dodala Verešová.

Mimoparlamentné hnutie chce tiež podľa poslankyne NR SR Sone Gaborčákovej chrániť seniorov pred zlým zaobchádzaním a zneužívaním.

Skryť Vypnúť reklamu

„V programe máme desatoro na ochranu seniorov. Práve KDH musí hájiť záujmy tých, ktorí si nevedia pomôcť sami,“ povedala poslankyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

1 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

4 h
Ilustračná fotografia.

Spolu vyšetrili vyše 135-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

7 h
Vizualizácia roveru Perseverance, ktorý na Marse pristane budúci rok, ak pôjde všetko podľa plánu.

Prístroj robotického vozidla Perseverance vyrobil z atmosféry Marsu po prvý raz kyslík na inej planéte.

7 h