SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Terorizmus Made in France

"Popieranie islamizmu zabíja. Vojnu, ktorú nám vyhlásil radikálny islam, nikdy nevyhráme, pokiaľ sa nespamätáme a neotvoríme oči," napísal redaktor denníka Le Figaro.

Policajti hliadkujú pred budovou, kde sa útok odohral.Policajti hliadkujú pred budovou, kde sa útok odohral. (Zdroj: SITA/AP)

Terorista pri svojom útoku tentoraz nepoužil strelnú zbraň a jeho obeťami neboli ani neozbrojené deti, ani karikaturisti, ani Židia, ale francúzski policajti, píše Giulio Meotti vo svojom článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Miesto útoku 3. októbra 2019 bolo symbolické:

"Stalo sa to v budove policajného riaditeľstva v Paríži, v budove, ktorá by mala byť bezpečnou pevnosťou, pretože je symbolom verejného poriadku a boja proti džihádu vo Francúzsku," povedal denníku Le Figaro francúzsky znalec islamu Gilles Kepel.

SkryťVypnúť reklamu

"Vstupujeme do éry terorizmu 'Made in France' ... ktorý je dôsledkom piatkových kázaní extrémistických imámov, sociálnych sietí a radikalizácie psychicky krehkých jednotlivcov. Ide o vytvorenie ďalšieho stupňa paniky v spoločnosti zasiahnutím ikonických lokalít ... Tento posledný útok je výrazným bodom zlomu islamistického terorizmu vo Francúzsku."

Útočník Mickaël Harpon, narodený na francúzskom karibskom ostrove Martinik, dobodal okolo poludnia v parížskej policajnej centrále keramickým kuchynským nožom na smrť štyroch ľudí a následne ho polícia zastrelila.

Harpon mal vysoký stupeň bezpečnostnej previerky a pracoval 16 rokov ako civilné špecialista IT v spravodajskom oddelení.

Najprv zabil troch mužov vo svojom spravodajskom oddelení a potom dobodal dve policajtky na schodisku (jedna z nich svojim zraneniam podľahla), ako bol nakoniec zastrelený na nádvorí.

SkryťVypnúť reklamu

Harpon konvertoval na islam už pred dlhou dobou a pravidelne sa zúčastňoval ranných a večerných modlitieb v miestnej mešite, kde pôsobil radikálny imám, ktorý bol z Francúzska takmer deportovaný.

Podľa denníka Wall Street Journal:

"Úrady objavili na jeho stole niekoľko USB diskov, z ktorých jeden obsahoval osobné údaje policajtov a násilnú islamskú propagandu."

"Kľúčovou otázkou je, či Harpon stiahol tieto dáta na USB disk pre svoju prácu ... alebo preto, aby ich odovzdal extrémistom, ktorí by ich mohli použiť na útoky na policajtov."

V roku 2016 upozornil riaditeľ francúzskej vnútroštátnej rozviedky DGSI Patrick Calvary na rastúci počet salafistov vo Francúzsku, vtedy ich bolo okolo 15 000, a vyhlásil, že "konfrontácia je nevyhnutná". A teraz jeden z nich zaútočil na "systém" zvnútra.

SkryťVypnúť reklamu

"Útok na policajné riaditeľstvo možno považovať za najzávažnejšie útok na našej pôde od 13. novembra 2015," povedal Thibault de Montbrial, prezident think tanku Centre de réflexion sur la sécurité Interieur (Centrum pre vnútornú bezpečnosť).

"Počas posledných štyroch rokov zažila Francúzsko rad teroristických útokov. Pri niektorých útokoch bolo veľa ľudských obetí, tak ako tomu bolo napríklad v roku 2016 v Nice. Ale obete na policajné prefektúre sú z inej kategórie: je to prvý útok, pri ktorom policajt zaútočil na svojich druhov v zbrani."

Zdá sa, že hlavnou požiadavkou extrémistickej agendy je secesia.

"Ako sa podarilo islamistickým sieťam vytvoriť ideologické enklávy vnútri obľúbených štvrtí?" pýta sa Bernard Rougier vo svojej knihe Les Territoires conquis de l'islamisti ( "Územie dobyté islamizmom").

SkryťVypnúť reklamu

Pripravovaná kniha dokumentuje fungovanie islamistických sietí v miestnych komunitách, ako sú Aubervilliers, Argenteuil, Tremblay-en-France a Mantes-la-Jolie.

Podľa francúzskeho novinára Érica Zemmoura:

"Zahalené ženy a muži v dželábíjách fungujú na ulici de facto ako chodiaca propaganda, ako dôkaz islamizácie verejného priestoru, rovnako tak ako uniformy okupačnej armády pripomínajú porazeným ich podrobenie. Bývalá mantra 'imigrácia, integrácia, asimilácia' sa zmenila a má teraz novú podobu - 'invázia, kolonizácia, okupácia'. "

V roku 2016 odhalilo interné policajné memorandum, že medzi rokmi 2012 a 2015 sa v Paríži policajti v mnohých prípadoch prejavili ako radikáli, alebo sa správali a konali tak, že ich nadriadení museli zasiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

V jednom prípade v roku 2016 dobodal džihádista policajného veliteľa a jeho partnerku v ich dome v Magnanville západne od Paríža.

Policajti vyšetrujúci jednu ženu pre podozrenie z väzby na ISIS u nej objavili USB disk obsahujúci osobné údaje tisícov francúzskych policajtov a policajných zamestnancov vrátane ich adries. Kto poskytol tieto citlivé informácie džihádistom?

Všeobecne sa zdá, že úrady vo Francúzsku sú teraz zahltené veľkým počtom zradikalizovaných obyvateľov.

Terorista, ktorý začal paľbu na vianočný trh v Štrasburgu v roku 2018, bol na zozname sledovaných teroristov; rovnako tak teroristi, ktorí zaútočili na supermarket v Trebes, a muž, ktorý zavraždil židovské deti v škole v Toulouse.

Hoci o všetkých z nich francúzskej úrady vedeli, neboli schopné ich útokom predísť.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku došlo zjavne k vážnemu narušeniu bezpečnosti. Problém vo Francúzsku však leží hlbšie. Podľa správy Pew Research Center budú do roku 2050 moslimovia tvoriť 12 až 18% francúzskej populácie.

Počet prípadov konverzie k islamu narastá. Extrémizmus sa stáva neoddeliteľnou súčasťou krajiny a podľa historika Pierra-André Taguieffa je Džihádizmus "príťažlivý" pre mnoho francúzskych občanov.

Na francúzskom vidieku sa nachádza niekoľko dedín, kde sa konvertiti a fundamentalisti v ústraní schádzajú, aby praktizovali "čistú" formu islamu.

Prezident Emmanuel Macron vzdal hold obetiam teroristického útoku na policajnom veliteľstve v Paríži a vyhlásil, že Francúzsko musí proti "hydre" islamistického násilia bojovať.

SkryťVypnúť reklamu

Problém je v tom, že Francúzsko už celé roky popiera, že sa v krajine radikálny islam lavínovito šíri.

"V niektorých častiach Francúzska," povedal alžírsky spisovateľ Boualem Sansal, "to dnes vyzerá ako v nejakej islamskej republike smerujúce k fundamentalizmu."

Najprestížnejšie francúzske noviny Le Monde po nedávnom útoku publikovali komentár, v ktorom Francúzsko obvinili z "islamofobného McCarthizmu".

Harpon, terorista, ktorý zavraždil svojich kolegov v budove policajného veliteľstva v Paríži, by s týmto názorom súhlasil - čulo totiž zdieľal články, ktoré označovali Francúzsko za "jednu z najviac islamofóbnych krajín v Európe".

Áno, Francúzsko je tak islamofóbne, že radikálny imám Ahmed Hilali, ktorý bol s Harponem v kontakte, si za svoje extrémistické názory dokonca vyslúžil príkaz na deportáciu z Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu

Deportovaný však nikdy nebol.

Redaktor denníka Le Figaro Alexis Brézet vymyslel pojem "dénislamisme - popieranie islamizmu":

"Ako je to možné? Ako sa mohol islamistický terorista, ktorý spáchal tento masaker, uhniezdiť v štátnom aparáte, v samom srdci policajnej štruktúry, ktorá má v popise práce boj s islamskými praktikami?

Popieranie islamizmu Francúza ohrozuje. Otupuje vnímanie hrozby a odzbrojuje odhodlanie. V čase, keď by naša mobilizácia mala byť maximálna, paralyzuje boj proti islamistickej infiltrácii v našich demokraciách.

Popieranie islamizmu zabíja. Vojnu, ktorú nám vyhlásil radikálny islam, nikdy nevyhráme, pokiaľ sa nespamätáme a neotvoríme oči. "

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu