SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Film Volanie zobrazuje hlad moderných ľudí po duchovných hodnotách

Celovečerný dokument režiséra Erika Prausa cez portréty troch mníchov zachytáva atmosféru a mystiku kláštora na západnej Ukrajine.

(Zdroj: ASFK)

Bratislava – Do prostredia Počajivskej lavry pozýva divákov nový slovenský dokumentárny film Erika Prausa Volanie. V pondelok mal slovenskú premiéru v Bratislave.

Do pravoslávneho kláštora predtým režiséra zaviedla práca na jednom televíznom projekte. „To pútnické miesto má veľkú silu, vraj sa tam stalo množstvo zázrakov, takže keď sme tam prvýkrát prišli, veľmi ma oslovilo svojou mystickosťou,“ povedal na projekcii.

„Tam vznikol prvotný nápad natočiť film o troch mníchoch, ktorí sa vzdali svetského života pre život pre Boha,“ priblížil mladý režisér, ktorý debutoval dokumentárnym filmom so sociálnou tematikou Zem, ktorá hľadá svoje nebo (2016).

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh o zduchovnení a očistení

Dokument cez portréty troch mníchov zachytáva duchovnú atmosféru a mystiku kláštora, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počajiv v Ternopiľskej oblasti.

Aj pod tlakom materiálnej biedy a duchovného strádania navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie.

Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij zobrazení vo filme sa tam zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života.

Ich príbehy sú metaforami zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality.

„Vybrali sme si vysokopostaveného mnícha, ktorý slúži omše a má na starosti liturgie, potom sme si našli človeka, ktorý tam stavia chrámy, a zástupcu mladej generácie,“ priblížil E. Praus pre TASR protagonistov filmu.

SkryťVypnúť reklamu

Tí opustili svetský život, manželku, deti, prácu a vstúpili do kláštora. V ňom mnísi nemajú dlhodobé ciele.

„Nenaháňajú sa za hmotnými statkami, ich život nemotivuje túžba po úspechu. Potlačili vlastné egá, sú držaní v pokore. Pre ľudí mimo kláštora môže byť takýto život nepochopiteľný,“ povedal tvorca filmu.

Nejde len o vieru

Ako zdôraznil, napriek tematike hľadania zmyslu života v kláštornom prostredí Volanie nie je film určený iba veriacim.

„Je tam kresťanské posolstvo, ale zamontované tak, aby film nič nekázal. Každý človek si z neho môže zobrať, čo chce, môže sa zastaviť, zamyslieť nad filmom, nad sebou samým,“ povedal.

„Neveriaci zasa môžu vidieť východný kolorit, etno život – film má viacero rozmerov,“ dodal autor zaujímavého trojportrétu o vnútornej premene človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Film podľa neho môže uspokojiť najmä ľudí, ktorí hľadajú rovnováhu a zmierenie samého so sebou v hektickej a materializmom deformovanej dobe.

Miesto zjavenia Bohorodičky

Podľa legendy z 13. storočia sa na Počajivskej skale na západe Ukrajiny pustovníckym mníchom a pastierovi zjavila presvätá Bohorodička. Na mieste zjavenia zanechala odtlačok svojej stopy a z toho miesta začal vyvierať prameň liečivej vody.

Posvätnosť miesta vnímajú pravoslávni veriaci aj prostredníctvom príbehu miestneho svätého Jóba Počajivského (1551 – 1651), ktorému pripisovali liečivé schopnosti, a ikony presvätej Bohorodičky, ktorá má podľa legiend zázračnú moc.

Od tých čias na tomto mieste stojí počajivský kláštor, ktorý patrí Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Bohu tam slúži približne 140 mníchov.

SkryťVypnúť reklamu

Nový slovenský dokument Volanie vstúpi do kinodistribúcie vo štvrtok 31. októbra.

Film mal svetovú premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava a v septembri ho predpremiérovo uviedli na festivale Cinematik v Piešťanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu