SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Snemovňa Kongresu USA uznala genocídu Arménov

Turecko sa hnevá; Trump sa však slovu genocída vyhýba, rovnako ako predtým Obama.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Washington – Americká Snemovňa reprezentantov urobila historický krok, keď v utorok schválila uznesenie, ktorým oficiálne uznáva arménsku genocídu spred vyše sto rokov.

Ide o krok, ktorý rozhnevá Turecko, a to v situácii, keď medzi oboma týmito štátmi vládne napätie, konštatovala agentúra AFP.

Uznesenie v hlasovaní podporilo 405 poslancov, proti boli 11.

Arméni tvrdia, že masové zabíjanie príslušníkov ich národa v rokoch 1915 – 17 predstavovalo genocídu, čo uznáva asi 30 štátov sveta.

Odmietavý postoj Turecka

Turecko obvinenia z genocídy dôrazne odmieta. Urobilo tak aj teraz, keď v stredu odmietlo oficiálne uznanie „arménskej genocídy“ Snemovňou reprezentantov USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Ankara súčasne varovala, že Spojené štáty takto riskujú poškodenie väzieb „v dobe mimoriadne citlivej“ pre medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť.

Turecko hlasovanie označilo za „nezmyselný politický krok“, ktorého jediným adresátom je „arménska lobby a protiturecké skupiny“. Vo vyhlásení tureckého ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadruje nádej, že „americkí priatelia Turecka, ktorí podporujú pokračovanie aliancie a priateľských vzťahov, spochybnia túto závažnú chybu“.

Trump aj Obama boli s „genocídou“ opatrní

V apríli prezident USA Donald Trump vo vyhlásení venovanom výročiu začatia deportácie Arménov z Konštantínopolu (Istanbulu) neoznačil túto tragédiu za genocídu.

Jeho predchodca, demokrat Barack Obama, sa vo svojich vyjadreniach k tejto téme tiež slovu genocída vyhol.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenia Snemovne reprezentantov a Senátu nie sú právne záväzné a majú skôr poradný charakter. Zákonodarcovia teda vyjadrujú svoj názor na konkrétnu otázku a orgány výkonnej moci majú právo tieto dokumenty ignorovať.

Biden či Kardashianová uznanie vítajú

Bývalý viceprezident Joe Biden, nádejný prezidentský kandidát demokratov do prezidentských volieb v roku 2020, privítal hlasovanie o arménskej genocíde a zopakoval, že „uznaním tejto genocídy ctíme pamiatku jej obetí a sľubujeme: nikdy viac“.

Privítali to aj nepolitici, napríklad Kim Kardashianová. Táto americká televízna hviezda, ktorá má arménsky pôvod, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter sledovanom 62 miliónmi ľudí napísala: „Je to osobné pre mňa i pre milióny Arménov, ktorí sú potomkami ľudí preživších genocídu.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.