SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Aj páchateľ znásilnenia sa v Británii môže vyhlásiť za ženu

Polícia to zväčša rešpektuje. Taký delikvent/ka si potom môže odsedieť trest aj v ženskej väznici.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Niektoré britské policajné zbory umožňujú mužom, ktorí sú obvinení alebo už odsúdení za zločin znásilnenia, aby boli v policajných zložkách uvedení ako ženy.

Podľa organizácie na ochranu práv žien Fair Play for Women je táto prax neakceptovateľná. Štatistiky zločinnosti to však nijako nemení, bráni sa polícia. Upozornil na to britský denník The Times.

Želajte si, čo chcete byť, polícia to splní

Šesť policajných zborov, napríklad v metropolitnom grófstve South Yorkshire alebo v regióne Thames Valley, v prieskume spomínanej organizácie uviedlo, že umožňujú mužom obvineným alebo odsúdeným za znásilnenie, aby boli v policajných zložkách registrovaní ako ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nich o to môžu takíto muži požiadať, ak sa cítia byť nespokojní so svojim pôvodným pohlavím.

Ďalšie policajné zbory – v Durhame, Kente, Norfolku a Suffolku, rovnako ako britská železničná polícia – neodpovedali na túto otázku priamo. Potvrdili však, že tiež uvádzajú pohlavie jedinca v takýchto prípadoch podľa jeho želania.

Otázky všetkým týmto policajným zborom poslala vo forme formulára Nicola Williamsová, riaditeľka Fair Play for Women. Využila pritom zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Pôvodné pohlavie v zložke zmizne

Po tom, ako sa oboznámila s odpoveďami spomínaných policajných oddelení, neskrývala rozhorčenie. „Neexistuje viac mužský zločin ako znásilnenie. Pre ženu, ktorá bola znásilnená, je ponižujúce, ak sa napíše, že útočníkom bola žena,“ uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

S pohlavím páchateľov to očividne nie je také jednoduché, ako by sa zdalo na prvý pohľad.

Polícia v South Yorkshire napríklad uviedla, že ak je podozrivým alebo páchateľom znásilnenia transrodová osoba, je vedený buď ako muž alebo žena podľa toho, k akej sexuálnej identite sa sám / sama prihlási. Informácia, že ide o transrodovú osobu, sa v zložkách neuvádza.

Výnimkou, keď sa uvádza, že ide o transrodovú osobu, je prípad, ak ide o obeť nenávistného zločinu voči transrodovým (transgender) ľuďom.

Novopečené ženy – bývalí násilníci

„Môžu nastať aj také prípady, keď žena je vyšetrovaná ako páchateľ zločinu znásilnenia, ktorého sa mala dopustiť v čase, keď mala ešte mužské orgány,“ napísala detektívka Kentskej polície Coretta Hineová.

Policajtka uviedla informáciu, že jej kolegovia práve vyšetrujú tri prípady podozrivých páchateľov, ktorí sa aktuálne považujú za ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

K spôsobu zaznamenávania pohlavia páchateľov trestných činov či podozrivých sa vyjadrila aj britská rada policajných šéfov. „To, akým spôsobom sa zaznamenáva ich pohlavie, je vec každého zboru a my ten spôsob rešpektujeme,“ uviedol hovorca rady.

Hlavne že to nenaruší štatistiky

„Neexistuje žiadny dôkaz, že by zmena pohlavia takýchto osôb výrazne zasiahla do celoštátnych štatistík, pretože počet takýchto prípadov je zanedbateľný,“ zdôraznil ešte hovorca.

Legislatíva je však jedna vec a realita druhá. Na základe slobodnej voľby pohlavia páchateľov násilných činov vo Veľkej Británii došlo už k niekoľkým prípadom, kedy páchateľ – muž, ktorý sa vyhlásil za ženu – nastúpil výkon trestu v ženskej väznici a tam sa dopustil ďalších sexuálne motivovaných násilných činov na väzenkyniach.

Skryť Vypnúť reklamu

Z Anglicka je známy aj prípad otca, ktorý zneužíval vlastnú dcéru, ale pretože sa vyhlásil za ženu, dostal oveľa nižší trest.

Nicola Williamsová napokon konštatovala, že „rodová revolúcia sa síce môže uberať smerom, aký si želajú menšiny, jej dôsledky však môžu byť zdrvujúce predovšetkým pre ženy ako obete“.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Washingtonovi sťali hlavu. Vandali rozbíjali výklady a žiadali: "Vráťte nám pôdu"

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky. V ten deň však väčšina Američanov oslavuje Deň vďakyvzdania.

Zničené sochy.
Zahraničie

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas-SD povedie Pellegrini

Podpredsedami strany sú Saková, Tomáš a Raši.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.