Niektoré britské policajné zbory umožňujú mužom, ktorí sú obvinení alebo už odsúdení za zločin znásilnenia, aby boli v policajných zložkách uvedení ako ženy.
Podľa organizácie na ochranu práv žien Fair Play for Women je táto prax neakceptovateľná. Štatistiky zločinnosti to však nijako nemení, bráni sa polícia. Upozornil na to britský denník The Times.
Želajte si, čo chcete byť, polícia to splní
Šesť policajných zborov, napríklad v metropolitnom grófstve South Yorkshire alebo v regióne Thames Valley, v prieskume spomínanej organizácie uviedlo, že umožňujú mužom obvineným alebo odsúdeným za znásilnenie, aby boli v policajných zložkách registrovaní ako ženy.
Podľa nich o to môžu takíto muži požiadať, ak sa cítia byť nespokojní so svojim pôvodným pohlavím.
Ďalšie policajné zbory – v Durhame, Kente, Norfolku a Suffolku, rovnako ako britská železničná polícia – neodpovedali na túto otázku priamo. Potvrdili však, že tiež uvádzajú pohlavie jedinca v takýchto prípadoch podľa jeho želania.
Otázky všetkým týmto policajným zborom poslala vo forme formulára Nicola Williamsová, riaditeľka Fair Play for Women. Využila pritom zákon o slobodnom prístupe k informáciám.
Pôvodné pohlavie v zložke zmizne
Po tom, ako sa oboznámila s odpoveďami spomínaných policajných oddelení, neskrývala rozhorčenie. „Neexistuje viac mužský zločin ako znásilnenie. Pre ženu, ktorá bola znásilnená, je ponižujúce, ak sa napíše, že útočníkom bola žena,“ uviedla.
S pohlavím páchateľov to očividne nie je také jednoduché, ako by sa zdalo na prvý pohľad.
Polícia v South Yorkshire napríklad uviedla, že ak je podozrivým alebo páchateľom znásilnenia transrodová osoba, je vedený buď ako muž alebo žena podľa toho, k akej sexuálnej identite sa sám / sama prihlási. Informácia, že ide o transrodovú osobu, sa v zložkách neuvádza.
Výnimkou, keď sa uvádza, že ide o transrodovú osobu, je prípad, ak ide o obeť nenávistného zločinu voči transrodovým (transgender) ľuďom.
Novopečené ženy – bývalí násilníci
„Môžu nastať aj také prípady, keď žena je vyšetrovaná ako páchateľ zločinu znásilnenia, ktorého sa mala dopustiť v čase, keď mala ešte mužské orgány,“ napísala detektívka Kentskej polície Coretta Hineová.
Policajtka uviedla informáciu, že jej kolegovia práve vyšetrujú tri prípady podozrivých páchateľov, ktorí sa aktuálne považujú za ženy.
K spôsobu zaznamenávania pohlavia páchateľov trestných činov či podozrivých sa vyjadrila aj britská rada policajných šéfov. „To, akým spôsobom sa zaznamenáva ich pohlavie, je vec každého zboru a my ten spôsob rešpektujeme,“ uviedol hovorca rady.
Hlavne že to nenaruší štatistiky
„Neexistuje žiadny dôkaz, že by zmena pohlavia takýchto osôb výrazne zasiahla do celoštátnych štatistík, pretože počet takýchto prípadov je zanedbateľný,“ zdôraznil ešte hovorca.
Legislatíva je však jedna vec a realita druhá. Na základe slobodnej voľby pohlavia páchateľov násilných činov vo Veľkej Británii došlo už k niekoľkým prípadom, kedy páchateľ – muž, ktorý sa vyhlásil za ženu – nastúpil výkon trestu v ženskej väznici a tam sa dopustil ďalších sexuálne motivovaných násilných činov na väzenkyniach.
Z Anglicka je známy aj prípad otca, ktorý zneužíval vlastnú dcéru, ale pretože sa vyhlásil za ženu, dostal oveľa nižší trest.
Nicola Williamsová napokon konštatovala, že „rodová revolúcia sa síce môže uberať smerom, aký si želajú menšiny, jej dôsledky však môžu byť zdrvujúce predovšetkým pre ženy ako obete“.