SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Klimatická "Rebélia proti vyhynutiu" a nastrčené dieťa v úlohe bieleho koňa

Zdá sa, že to, čo chcú, je socializmus: vládnu kontrolu nad celým národným hospodárstvom, vrátane výrobných a distribučných prostriedkov.

Protesty organizované hnutím Extinction Rebellion.Protesty organizované hnutím Extinction Rebellion. (Zdroj: SITA/AP)

Možno, že ste sa domnievali, že je v poriadku sa vydať do Londýna, a že už nehrozí, že uviaznete v dopravnom chaose vďaka demonštráciám hnutia "Extinction Rebellion UK", ("Rebélia proti vyhynutiu, Veľká Británia").

Bohužiaľ, aktivisti za zmenu klímy zorganizovali v Londýne znovu dlhé dva týždne protestov a demonštrácií. Vypuklo to 7. októbra 2019.

"Extinction Rebellion UK" je nesúrodý kolektív pozostávajúci z mladých mileniálů a postarších ekologických bojovníkov. Spája ich obava o klímu a snaha chrániť životné prostredie, radi počúvajú zvuk svojich vlastných hlasov, ale hlavne nemajú nič lepšie na práci, píše Andrew Ash v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie "Extinction Rebellion UK", ( "XRUK"), teraz naplánovalo obsadenie dôležitých častí centrálneho Londýna, údajne "v snahe zachrániť planétu". Týmto ľuďom totiž nestačilo, že už raz tento rok spôsobili v Londýne chaos a že v septembri spôsobili dopravný kolaps v Manchestri. Počas "štrajku" v piatok 20. septembra 2019 boli problémy po celej Veľkej Británii, keď sa ich kamaráti uliali zo škôl a išli tiež demonštrovať.

Trochu neobvyklá stratégia sa zatiaľ obracia proti samotným demonštrantom. Ľudí, ktorí by ich mohli prinajmenšom mlčky podporovať, skôr odrádzajú a nedarí sa im získať ani podporu tých, ktorých životy komplikujú, pretože im bránia v ceste do práce.

Ako ich však môžeme brať vážne, keď sa zdá, že okrem seba ostatné ľudstvo nenávidia, komunikujú v emocionálnych nadsázkách a vyžadujú od nás rešpekt - a sami pritom majú na sebe tričko s nápisom "Fuck Boris"?

SkryťVypnúť reklamu

Plánovaný chaos ovplyvní nielen Londýn. Očakáva sa, že protesty na námestí Trafalgar Square, pri budove ministerstva vnútra (Home Office), a pozdĺž bulváru The Mall budú podľa hnutia súčasťou "Medzinárodná rebélie" prebiehajúcou v 60 mestách po celom svete.

Londýnska Metropolitná polícia - už aj tak úplne preťažená vďaka stále rastúcej hrozbe terorizmu a epidémiu zločinov páchaných nožom - bude v pohotovosti, aby zabránila protestujúcim znovu zablokovať dôležité dopravné tepny, vrátane hlavných mostov a ciest.

Demonštranti využívajúci svojho demokratického práva na protest ohrozujú celý Londýn. Chaos spôsobený blokovaním frekventovaných ulíc, sprejovaním fasád vládnych budov, prilepováním sa na vozovky dôležitých mostov alebo k dverám úradov potvrdzuje jednu jedinú vec, totiž že demonštranti zvysoka kašlú na ostatných ľudí, o ktorých majú údajne takú starosť.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok sa môže stať "Rokom dieťaťa v úlohe bieleho koňa". Ich ikonou je šestnásťročná Greta Thunberga. S výdatnou pomocou svojich bohatých rodičov, priateľov a "guru PR", ako aj všadeprítomného ľavicového miliardára Georgea Sorosa, sa Greta Thunberga stala líderkou pomätených a ukričaných tínedžerov a prívržencov so sklonom k ​​stádovítému správaniu sa.

Táto rôznorodá skupina neinformovaných stredostavovských figúrok na šachovnici si zrejme ani neuvedomuje, že je neinformovaná. Vyzerá to, že nemajú ani potuchy o tom, že veda, ktorou sa oháňajú, je skorumpovaná a nehodná dôvery. Matka Zem totiž vypustiť dušu rozhodne nemieni.

Je samozrejme nepochybne lepšie neničiť životné prostredie a nezahltiť svet plastom. Našťastie izraelskí a iní vedci vynašli niekoľko typov vlákna silného ako plast, ale rozložiteľného ako pomarančová kôra - tu, tu a tu - a často údajne bezpečne jedlého.

SkryťVypnúť reklamu

Demonštranti za klímu však tento obtiažny a zložitý problém nijako neosvetľuje, ale len stále viac prehlbujú rozkoly rozdeľujúce svet, v ktorom žijeme.

Ako tento rok v lete pripustil hlavný poradca americkej kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortez, "Green New Deal" ( "Nový zelený údel") nebol koncipovaný s cieľom riešiť zmeny klímy, ale skôr ako "spôsob, ako prestavať náš ekonomický systém."

Zdá sa, že to, čo chcú, je socializmus: vládnu kontrolu nad celým národným hospodárstvom, vrátane výrobných a distribučných prostriedkov. Podľa historickej skúsenosti vedie socializmus len k všeobecnému zníženiu životnej úrovne a k tomu, že základné životné potreby sú pre všetkých na prídel.

Napríklad vo Veľkej Británii, v National Health Service, nechcú vysoko kvalifikovaní ľudia tvrdo pracovať za menej peňazí. Boli by potom všetci chudobnejší a verejné služby by boli mizerné.

SkryťVypnúť reklamu

Odstrašujúcim prípadom je napríklad história štátom kontrolovanej lekárskej starostlivosti o amerických vojenských veteránov. Až Trumpova administratíva konečne tento rok v lete ponúkla veteránom privátnu starostlivosť.

Štátne školstvo je tiež nedostatočné a väčšina voličov víta možnosť si pre svoje deti vybrať školu podľa svojho. Do štátnej školy neposielal svoje deti ani americký prezident Barack Obama.

Potrebujeme rast: slobodnú ekonomiku, lepšiu úroveň vzdelávania a musíme vytvárať viac pracovných miest, inými slovami potrebujeme "zväčšovať náš ekonomický koláč" - skôr než útočiť na "bohatých" (čítajte: strednú triedu) a pranierovať ich za existujúce sociálne rozdiely.

A koľko z týchto demonštrantov milujúcich Zem si užilo letnú dovolenku v zahraničí, na ktorú leteli v lietadle ničiacim ozón v atmosfére? Koľko z týchto mladých ľudí by kvôli záchrane planéty bez reptania zrušilo svoj veľký výlet po Európe alebo svoju životnú niekoľkých mesačný okružnú cestu po Ázii s batohom na chrbte? Koľko z nich by sa zlostilo na Twitteri, keby štrajkovali zamestnanci ich leteckej spoločnosti, alebo keby boli ich hotely počas ich dovolenky zatvorené kvôli nejakému protestu?

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšie je to, že demonštranti majú nejaký "cieľ", a na tom, či je správny alebo zlý, nezáleží. A zatiaľ čo im tlieskajú milujúci rodičia, politickí aktivisti a skorumpovaní vedci, tak smutnou skutočnosťou zostáva, že slnečné erupcie - zrejme hlavná príčina zmeny klímy - žiadne štedré granty na výskum neudeľujú.

Zdá sa, že títo ukričaní a uplakaní demonštranti skutočne veria, že robia niečo užitočného pre ľudstvo, aj keď v skutočnosti sú len bábkami v rukách politikov, ktorým nejde o nič iné, než o moc, a korporácie, ktorým ide len a len o zisk .

Snívajú o zničení existujúcej ekonomiky, aby sa na úkor nás ostatných obohatili, presne podľa štandardného socialistického modelu, tak ako v Rusku, na Kube alebo vo Venezuele.

SkryťVypnúť reklamu

Týmto vnímavým a ovplyvniteľným dušiam, ktorých predstavivosť zaujali myšlienky hnutia "rebélie proti vyhynutia," sa nedarí robiť nič iné, než sťažovať život tým z nás, ktorí skutočne musia chodiť do práce, aby si zarobili na živobytie.

Títo ľudia majú s prácou spoločné len to, že druhým v práci prekážajú, a preto nemajú žiadne právo moralizovať.

Andrew Ash žije v Spojenom kráľovstve.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu