SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých

Cirkev veriacich povzbudzuje modliť sa za zosnulých preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať odpustky.

Kvetmi, sviečkami a vencami vyzdobené hroby. Na prelome októbra a novembra sú hroby najkrajšie z celého roka.Kvetmi, sviečkami a vencami vyzdobené hroby. Na prelome októbra a novembra sú hroby najkrajšie z celého roka. (Zdroj: archív)

BRATISLAVA – Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň spomienky na zosnulých.

V katolíckej cirkvi je množstvo mužov a žien, ktorí boli vyhlásení za svätých. Podľa katolíckej viery existujú po smrti tri „destinácie“, a to nebeské kráľovstvo, očistec a večné zatratenie.

Ako „všetkých svätých“ označujú ľudí prežívajúcich večnú radosť s Bohom v nebi.

Okrem neba a pekla je tu ešte očistec, tam čakajú na vstup do Božieho kráľovstva ľudia, ktorí sa ešte potrebujú očistiť od dôsledkov zlých skutkov, ktorých sa v živote dopustili. To sú takzvaní verní zosnulí, inými slovami, duše v očistci.

Cirkev veriacich povzbudzuje k modlitbe za zosnulých preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať takzvané odpustky. Prostredníctvom odpustkov, duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci podľa cirkvi oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života.

Skryť Vypnúť reklamu

Veriaci sa prichádzajú modliť k hrobom, lebo je to okrem spovede, modlitby a svätého prijímania jedna z možných podmienok na získanie odpustkov.

Sviečky na hroboch sú potom symbolickým vyjadrením ich modlitby a duchovného daru.

Tiež pripomínajú život, ktorý vydáva svetlo a teplo, avšak zároveň sa pomíňa. Sú aj obrazom vzkriesenia, lebo kresťania veria, že pravdivým svetlom sveta je zmŕtvychvstaný Kristus.

V minulosti sa tento sviatok slávil 13. mája. Slávnosť všetkých svätých sa prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, takzvaný Pantheon, a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom.

Pápež Gregor III. (731-741) zmenil slávenie všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Polícia prehľadal dom lekára, v ktorom Maradona zomrel

Vyšetrovanie skúma, či sa Maradonovi zo strany lekára dostala náležitá starostlivosť. Denník Le Soir informoval, že lekára vinia z neúmyselného zabitia.

Leopoldo Luque odpovedá vo svojom dome na otázky novinárov.
Slovensko

Ministerstvo obrany rokuje s USA o možnom využití ich ponuky na 50 miliónov dolárov

Ponuka je určená na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy. Podmienkou je financovanie jedna k jednej. Naď naznačil, čo by dokúpili.

Minister obrany Jaroslav Naď už skôr načrtol, že s pomocou peňazí od USA by Slovensko mohlo dokúpiť vrtuľníky Black Hawk a dovybaviť tie, ktorá má.
Slovensko

Dohoda na kandidátovi na šéfa generálnej prokuratúry má vzniknúť na koaličnej rade

Podľa Remišovej je dobrým znakom, že Smeru nevyhovuje ani jeden zo siedmich kandidátov.

Ústavnoprávny výbor pokračuje vo vypočutí kandidátov na generálneho prokurátora.
Slovensko

Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje OĽANO

Do parlamentu by sa dostalo osem strán, jedna z koaličných strán nie.

Ilustračná fotografia.