SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých

Cirkev veriacich povzbudzuje modliť sa za zosnulých preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať odpustky.

Kvetmi, sviečkami a vencami vyzdobené hroby. Na prelome októbra a novembra sú hroby najkrajšie z celého roka.Kvetmi, sviečkami a vencami vyzdobené hroby. Na prelome októbra a novembra sú hroby najkrajšie z celého roka. (Zdroj: archív)

BRATISLAVA – Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň spomienky na zosnulých.

V katolíckej cirkvi je množstvo mužov a žien, ktorí boli vyhlásení za svätých. Podľa katolíckej viery existujú po smrti tri „destinácie“, a to nebeské kráľovstvo, očistec a večné zatratenie.

Ako „všetkých svätých“ označujú ľudí prežívajúcich večnú radosť s Bohom v nebi.

Okrem neba a pekla je tu ešte očistec, tam čakajú na vstup do Božieho kráľovstva ľudia, ktorí sa ešte potrebujú očistiť od dôsledkov zlých skutkov, ktorých sa v živote dopustili. To sú takzvaní verní zosnulí, inými slovami, duše v očistci.

Cirkev veriacich povzbudzuje k modlitbe za zosnulých preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať takzvané odpustky. Prostredníctvom odpustkov, duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci podľa cirkvi oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života.

Skryť Vypnúť reklamu

Veriaci sa prichádzajú modliť k hrobom, lebo je to okrem spovede, modlitby a svätého prijímania jedna z možných podmienok na získanie odpustkov.

Sviečky na hroboch sú potom symbolickým vyjadrením ich modlitby a duchovného daru.

Tiež pripomínajú život, ktorý vydáva svetlo a teplo, avšak zároveň sa pomíňa. Sú aj obrazom vzkriesenia, lebo kresťania veria, že pravdivým svetlom sveta je zmŕtvychvstaný Kristus.

V minulosti sa tento sviatok slávil 13. mája. Slávnosť všetkých svätých sa prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, takzvaný Pantheon, a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom.

Pápež Gregor III. (731-741) zmenil slávenie všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štátni tajomníci ministerstva zahraničných vecí, zdravotníctva, investícií a financií apelovali na občanov, aby pre šíriaci sa delta variant koronavírusu obmedzili cestovanie.


SITA 3 h
Maďarský premiér Viktor Orbán

"My sme silnými odporcami migrácie, pričom katolícka cirkev má svoj vlastný postoj. Z týchto skutočností je ľahké vyvodiť príbeh, podľa ktorého si Svätý Otec nerozumie s maďarskou vládou," vysvetlil Orbán fámu, že sa s ním pápež nechce stretnúť.


TASR 7 h
Návrh nového cestovatelského semaforu

Krčméry hovorí o možnom zavedení povinnej karantény pri niektorých krajinách


TASR 11 h
Český exprezident Václav Klaus.

O hudobné spestrenie sa postarajú napríklad prezidentov spolužiak z Vysokej školy ekonomickej Ivan Mládek, či Ondřej Hejma s kapelou Žlutý pes.


TASR 13 h