SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Debakel v Durínsku - CDU rieši, čo ďalej

Nahradí Friedrich Merz vo vedení CDU nevýraznú Annegret Kramp-Karrenbauer?

Friedrich MerzFriedrich Merz (Zdroj: SITA/AP)

Spolková krajina Durínsko (Thüringen) má len 2,2 milióna obyvateľov, z ktorých väčšina žije v menších mestách a na dedinách - hranicu 100 000 obyvateľov prekračujú len mestá Erfurt, Jena a Gera.

Voľby do tamojšieho krajinského snemu boli v Nemecku ostro sledované, pretože sa tam črtala - podobne ako v neďalekom Sasku - nemožnosť zostaviť funkčnú väčšinovú vládu. Tentoraz sa táto vyhliadka potvrdila, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho stránke kechlibar.net.

Víťazom volieb sa prvýkrát v durínskej histórii stala postkomunistická Die Linke (Ľavica). Nie je to až také prekvapenie, táto strana totiž v minulom období v Durínsku vládla (fungovala tam červeno-červeno-zelená koalícia SPD, Ľavica, Zelení), aj keď ešte v roku 2014 pozbierala o niečo menej hlasov ako CDU.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným faktorom pri víťazstve Ľavice je jej tamojší predseda Bodo Ramelow, ktorý je prekvapivo populárny aj medzi voličmi iných strán. Je ťažké odhadovať, koľko by strana získala bez neho, ale nasledujúca štatistika obľúbenosti vypovedá o tom, že "Ramelow-Faktor" bol pri víťazstve Ľavice celkom podstatný.

Avšak koaliční partneri Ľavice stratili viac, než ona sama získala, čím sa prosté pokračovanie červeno-červeno-zelenej koalície stalo nemožným.

CDU sa v nedeľu večer škaredo dotĺkla, výsledok 21,8 percenta je najhorší v tamojšej histórii. V rokoch 1999-2009 tam pritom CDU mala dokonca absolútnu väčšinu kresiel. Je dosť možné, že tamojšieho predsedu Mike Mohringa bude tento debakel stáť hlavu, ale efekty sa môžu prejaviť aj na celospolkovej úrovni. Viac na túto tému - viď koniec článku.

SkryťVypnúť reklamu

AFD urobila svoj bežný východonemecký výsledok, zhruba štvrtinu hlasov. Tamojší predseda Björn Hock pritom patrí medzi tých väčších a nápadnejších nacionalistov, a občas zachádza dosť ďaleko na to, aby jeho vlastní spolustraníci hlasno uvažovali nad tým, že ho vylúčia.

Zdá sa, že protestným voličom v Durínsku to príliš nevadí, ale koaličný potenciál strany je tým ešte nižší ako obvykle. Medzi voličmi pod 60 rokov AFD tentoraz zvíťazila vo všetkých kategóriách, konečné víťazstvo Ľavice poistili dôchodcovia. Stereotyp o strane starých bielych mužov tu príliš nesedí.

(Existujú hneď dva prieskumy, ktoré sa vo výsledkoch trochu rozchádzajú. Ten jeden, od Forschungsgruppe Wahlen, prisudzuje AFD víťazstvo či remízu pri všetkých kategóriách pod 60 rokov - viď obrázok vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Ten druhý, od spoločnosti Infratest Dimap, hovorí, že Ľavica vyhrala už v kategórii nad 45 rokov - o dva percentuálne body)

SPD prišla o tretinu voličov a jej oslabenie je hlavnou príčinou, prečo bývalá červeno-červeno-zelená koalícia nebude mať v ďalšom volebnom období väčšinu.

Sociálnym demokratom zostala v Durínsku len jedna populárna osobnosť, daňový úradník Matthias Hey, ktorý dokázal zvíťaziť vo svojom okrsku Gotha II.

Dá sa čakať, že miestneho predsedu Wolfganga Tiefenseeho bude tento výsledok tiež stať kreslo; na druhej strane, je pravdepodobné, že do mizerného súčtu CDU + SPD (iba 30% dohromady!) sa premieta aj nepopularita veľkej spolkovej koalície u durínskych voličov.

Zelení nedosiahli žiadne posilnenie, naopak jedného poslanca stratili, môže ich tešiť jedine lepší výsledok medzi mladými (13 percent do 25 rokov); aj tam však zaostávajú za troma ďalšími stranami.

SkryťVypnúť reklamu

Tu je problém zelených jednoznačne demografický. Ťažisko zeleného voličstva sa nachádza v bohatých veľkomestách, vidiek sa k ich myšlienkam stavia ďaleko chladnejšie.

V Durínsku sú napríklad značne nepopulárne veterné elektrárne, ktorých stavbe sa snažia zabrániť rôzne občianske združenia.

Rovnako tak je vo vidieckom štáte, kde veľmi nefunguje sieť hromadnej dopravy, krajne nepopulárne ťaženie Zelených voči automobilom.

Zelení sa však v tomto odmietli durínskym voličom prispôsobiť a výsledkom je ťažký neúspech vymykajúci sa trendu, nad ktorým stojí vedenie strany trochu bezradne.

Najmenej zastúpená strana, FDP, mala "z pekla šťastie" a prekonala päťpercentnú hranicu o celých päť hlasov. Zatiaľ však nemôže byť úplne v pokoji, pretože vyhlásené sú len predbežné výsledky a definitívny súčet by pre nich samozrejme mohol skončiť horšie - päť hlasov je extrémne tesná rezerva. Ak to však dopadne dobre, bude FDP konečne zastúpená aspoň v jednom východonemeckom krajinskom sneme, na čo už desať rokov čakala.

SkryťVypnúť reklamu

Rozloženie kresiel v novom krajinskom sneme je také, že sa z neho žiadna štandardná koalícia zostaviť nedá.

Bývalej červeno-červeno-zelenej koalícii by k väčšine chýbali štyri hlasy, tzv. Veľká koalícia CDU + SPD má dokopy hanebných 29 hlasov (ani nie tretinu celého krajinského snemu), a keďže Ľavica a AFD majú spolu 51 poslancov z 90, je isté, že minimálne jedna z nich bude vo fungovaní budúcej vlády hrať rolu.

Loptička je teraz hlavne na strane CDU, pretože aj napriek masívnej strate má stále ešte 21 poslancov a musí sa rozhodnúť, či je ochotná nejakým spôsobom spolupracovať s Ľavicou, teda stranou, ktorá zdedila tradíciu aj členov bývalej východonemeckej štátostrany SED, alebo nie.

Predseda Ľavice Bodo Ramelow síce nie je úplne klasický aparátnik a viac by sa hodil do bežnej sociálnodemokratickej strany, ale v Durínsku, po ktorého západnej a južnej hranici prebiehal veľký kus Železnej opony, je možná asociácia CDU s ľavicou dosť kontroverzná.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne prejavuje šéf miestnej CDU Mohring ochotu k "dialógu", ale koalíciu s ľavicou vylučuje. Z vyšších sfér CDU ho povzbudzujú, aby nepomýšľal na žiadnu formu spolupráce.

Avšak matematika kresiel je taká, že ak nechce skončiť Durínsko úplne bez vlády, bude si CDU musieť jedného z dvoch nechcených partnerov (Linke alebo AFD) nejako vybrať. Ale ani kombinácia AFD + CDU by nemala väčšinu, ku ktorej by museli pribrať päť poslancov FDP; skrátka, z týchto volieb to na väčšinovú vládu nevyzerá.

Čisto numericky pripadá do úvahy aj megakoalícia Ľavica-SPD-Zelení-FDP, ale rozdiely medzi pravicovo liberálnou FDP a zvyškom tejto grupy sú tak drastické, že by najskôr vznik takéhoto mačkopsa znemožnili.

FDP určite nebude mať záujem na tom, ohrozovať svoju vierohodnosť hneď potom, čo sa po dlhej dobe zase dostala do nejakého východonemeckého Landtagu, a ešte navyše s odretými ušami.

SkryťVypnúť reklamu

Sľúbil som upresniť svoje slová o tom, že durínske voľby mali vo vnútri CDU efekt aj na spolkovej úrovni; nuž, mali, a ide samozrejme hlavne o vedenie strany.

Je to necelý rok, čo na čele strany vystriedala Angelu Merkelovú jej kolegyňa Annegret Kramp-Karrenbauer, čím nastalo podivné a nezvyklé dvojvládie, keď kancelársky úrad zastáva niekto iný, než predseda strany (ako na Slovensku, pozn. KW). Výmena bola spôsobená zlými výsledkami krajinských volieb v Hesensku a od novej tváre si CDU sľubovala zlepšenie pomerov a preferencií. Nenastalo.

Naopak, od tej doby prebehli pätoro väčších volieb - do Európskeho parlamentu, do mestského senátu v Brémach, do krajinských snemov v Sasku a Brandenbursku a teraz v Durínsku, pričom len v relatívne malých Brémach získala CDU viac hlasov ako predtým; aj tam sa však primátorom stal sociálny demokrat. Všade inde utrpela veľká strana skôr citeľné straty.

SkryťVypnúť reklamu

V Sasku zachránil tesné víťazstvo miestny premiér Michael Kretschmer, ktorý strávil veľa času obchádzaním svojej krajiny; nezdá sa, že by mu v tom osobnosti starej kancelárky či novej predsedníčka nejako pomohli.

Teraz sa blíži celoštátny snem CDU, ausgerechnet vo východonemeckom Lipsku, a strana si musí klásť otázku, či sa náhodou vo voľbe AKK za predsedníčku trochu nesekla. Za rok, ktorý strávila v úrade, nemá žiadne viditeľné výsledky, a nedávny prieskum verejnej mienky zistil, že iba 11 percent Nemcov by si ju dokázalo predstaviť ako kancelárku.

Ten istý prieskum ukázal, že skepsa je rozšírená aj medzi voličmi CDU / CSU, ktorí jej ako potenciálnej kancelárke tiež prevažne nedôverujú - iba 20 percent ich povedalo, že áno. To sú veľmi zlé hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Ako potenciálny vyzývateľ sa prejavuje Friedrich Merz, ktorého AKK vlani pri voľbe predsedu porazila "brexitovým" pomerom 52:48.

Hneď v pondelok ostro zaútočil na obe vedúce dámy (áno, aj na Merkelovú) s tým, že si nevie predstaviť, že by to išlo takto ďalej. Vyčítal strane dlhé a neplodné diskusie, a označil zlý výsledok za "vyjadrenie nedôvery voči takzvanej veľkej koalícii v Berlíne."

Na jeho stranu sa pridalo niekoľko ďalších významných členov CDU, napríklad Christian von Stetten, ktorý kritizoval neschopnosť strany priznať si vlastné chyby v migrantskej, energetickej a európskej politike, bývalý hesenský premiér Roland Koch, ktorý vytkol vedeniu to, že sa vyhýba riešeniu zložitých problémov, a predseda Mladej Únie Tilman Kuban, ktorý údajne pri neverejnom zasadnutí vedenia strany požadoval personálne dôsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Či táto rebélia k niečomu bude, uvidíme za tri týždne na celospolkovom sneme CDU. Osobne by som tipoval, že niečo sa chystá - v polovici októbra prišiel Friedrich Merz na snem Mladej Únie a bol tam privítaný s kráľovskými poctami. Hovorilo sa o tom, že by strana mala zmeniť spôsob voľby predsedu a zaviesť "primárky" ...

Bude určite zaujímavé to sledovať. Prípadná zmena na čele CDU by znamenala pravdepodobný koniec už tak dosť vachrlatej veľké koalície a predčasné voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu