SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Jaroslav Bašta: Ukrajina zasiahla do amerických prezidentkých volieb v záujme Clintonovej. Demokrati majú na hlave hrudu masla

Joe Biden skutočne priletel na Ukrajinu preto, aby zabránil vyšetrovaniu svojho syna podozrivého z korupcie, hovorí bývalý český veľvyslanec na Ukrajine.

Joe Biden (vľavo) je pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami jedným z favrotiov demokratov. Aktuálne čísla hovoria v jeho prospech aj v priamom súboji s Donaldom Trumpom (vpravo)Joe Biden (vľavo) je pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami jedným z favrotiov demokratov. Aktuálne čísla hovoria v jeho prospech aj v priamom súboji s Donaldom Trumpom (vpravo) (Zdroj: SITA/AP, TASR/AP)

Prezidentské voľby v USA neovplyvnilo Rusko v záujme Trumpa, ale Ukrajina v záujme Clintonovej, hovorí bývalý disident a bývalý veľvyslanec Českej republiky na Ukrajine aj v Rusku Jaroslav Bašta v rozhovore s Ladislavom Henekom uverejnenom v denníku Mladá Fronta Dnes a na serveri idnes.cz.

V USA sa už niekoľko týždňov rozbieha impeachment proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Americkí demokrati rozpitvávajú, či pochybil, keď požiadal ukrajinského prezidenta Volodymyra Želenského o vyšetrenie misie niekdajšieho Obamovho viceprezidenta Joe Bidena na Ukrajine, pričom ich zatiaľ veľmi nezaujíma Bidenove správanie voči suverénnej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom práve Biden údajne donútil ukrajinskej poslancov, aby v priebehu pár hodín odvolali ukrajinského generálneho prokurátora, a to pod vyhrážkou, že inak nedostanú sľúbenú finančnú pomoc od USA.

Bidenove správanie voči Ukrajine sa javí rade ľudí ako oveľa horší počin ako čokoľvek, čo prípadne mohol urobiť Trump. Ako sa na to pozeráte vy?

- Zdá sa mi neuveriteľné, čo sa v USA deje. Pretože Joe Biden skutočne priletel na Ukrajinu preto, aby zabránil vyšetrovaniu svojho syna podozrivého z korupcie, a nechal okamžite odvolať generálneho prokurátora, ktorý si dovolil jeho synčeka predvolať v korupčnej kauze na výsluch.

Tak sa chová dobyvačné impérium vo svojej kolónii a nie k suverénnej krajine. Alebo keď použijem prirovnanie z minulých čias, dá sa povedať, že tak arogantne ako Biden sa k Ukrajine správal Stalin, ale napríklad Brežnev si to už nedovolil.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak začal by som s týmto prípadom od začiatku. Pretože z neho nevyplýva nič menšieho než fakt, že americké prezidentské voľby neovplyvňovalo Rusko v prospech Trumpa, ako sa demokrati snažili niekoľko rokov márne nahovoriť ľuďom, ale naopak ich ovplyvnila Ukrajina v prospech Hillary Clintonovej.

Poďme na to.

- Začalo to Majdanom a pádom ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorého nezachránila ani garancia troch európskych ministrov zahraničia. Ukázalo sa, že ich slovo nezaručuje vôbec nič.

S Janukovyčom padli aj ministri jeho vlády. Jeden z nich, niekdajší minister ekológie a prírodných zdrojov Nikolaj Zločevskij, sa bál o majetok a čo prinesie budúcnosť, a preto urobil svojím spoločníkom v plynárenskej firme Burisma Huntera Bidena, syna amerického viceprezidenta Joe Bidena.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Biden starší bol Obamom poverený, aby sa staral o vzťahy s Ukrajinou. Zločevskij dúfal, že tak bude chránený pred politickými a ekonomickými tlakmi zo strany nového režimu.

Naozaj ho to ochránilo?

- Nie, prepočítal sa. Viktor Šokin, vtedajší ukrajinský generálny prokurátor, začal firmu Burisma vyšetrovať pre podozrenie z korupcie. Možno to nebol tak lenivý vyšetrovateľ, ako sa ho snažia vykresliť americkí demokrati. Huntera Bidena pozval na výsluch, kde sa ho chcel pýtať aj na to, za čo dostáva jeho spoločnosť od Burismy desiatky tisíc dolárov mesačne. Lenže žiadny výsluch sa nekonal.

Zasiahol Biden starší...

- Presne tak. Joseph Biden priletel do Kyjeva okamžite, akonáhle sa Hunter ocitol v úzkych, a dal Ukrajincom ultimátum - okamžite odvolajú generálneho prokurátora, ktorý si dovolil jeho syna podozrievať z korupcie, inak nedostanú úver jednu miliardu dolárov, ktorý Ukrajina v tom čase zúfalo potrebovala. A musia to urobiť za púhych šesť hodín, pretože potom letí späť.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv sa zdalo nemožné tento arogantný rozkaz splniť, pretože generálneho prokurátora republiky môže podľa ústavy odvolať len ukrajinský parlament. Lenže pomajdanská garnitúra bola tak dobre vycvičená, že sa nemožné stalo skutkom - stihla to. Viktora Šokina tak nahradil Jurij Lucenko.

Prečo?

- Aby sa mohol stať generálnym prokurátorom, musel byť prijatý zákon, ktorý umožnil zastávať funkciu aj osobám bez právnického vzdelania. Lucenko s vyšetrovaním korupcie okolo Burismy pochopiteľne nekvaltoval, a po dvoch rokoch, keď sa nič nevyšetrilo, odovzdal prípad novovzniknutej inštitúcii, Národnému protikorupčnému úradu Ukrajiny (NABU).

Ten sa prípadu začal venovať?

- Nie. V NABU sa na vyšetrovaní podľa priania Lucenko ticho zabudlo.

Stále tam nevidím akékoľvek ovplyvňovanie amerických volieb.

SkryťVypnúť reklamu

- Práve sa k nemu dostávam. Sprisahanie proti republikánskemu kandidátovi na prezidenta Donaldovi Trumpovi sa odohralo v roku 2016. Zapojili sa do neho Američania aj Ukrajinci.

Najskôr bola objavená účtovná kniha, v ktorej boli zaznamenávané čierne platby Janukovyčovej Strany regiónov. Zásadným záznamom v nej bol údaj o platbách 12,7 milióna dolárov na účet Paula Manaforta, ktorý predtým pre Viktora Janukovyča niekoľko rokov pracoval. A v lete 2016 riadil volebný štáb Donalda Trumpa.

Informáciu dodali vedeniu Demokratickej strany a volebnému štábu Hillary Clintonovej riaditeľ NABU Artem Sytnyk a tiež novinár a poslanec za Blok Petra Porošenka Sergej Leščenko.

Čo sa stalo?

- Akonáhle to demokrati zverejnili, Manafort - tri mesiace pred prezidentskými voľbami - rezignoval. O hlavnom dôvode odovzdania informácií otvorene Leščenko napísal: "Náš utorkový brífing o peniazoch Janukovyča pre Manaforta bude posledným klincom do rakvy Paula Manaforta. A dúfam, že s ním aj Donalda Trumpa. "

SkryťVypnúť reklamu

Jasne tak oznámil, že ich zámerom bolo ovplyvniť americké voľby. A Hilary Clintonová to takto prijala. Potom s týmto obrovským maslom na hlave demokrati po voľbách nehanebne obvinili Trumpa, že vraj kampaň ovplyvnili Rusi. To je drzosť a nehoráznosť.

Čo sa potom dialo v USA, vieme. Ale zaoberal sa tým niekto ešte na Ukrajine?

- Áno, tam to preskúmal Trumpov právnik Rudy Giuliani a snažil sa iniciovať vyšetrovanie ukrajinských úradov. Tie došli neskôr k záveru, ktorý je opretý aj verdiktom kyjevského administratívneho súdu z decembra 2018, že počínanie Sytnyka a Leščenka bolo protiprávne, obaja porušili ukrajinské zákony a zasiahli do volieb v cudzom štáte. Ďalej, že do toho boli zapletení ľudia z FBI, CIA a tiež vtedajšieho vedenia amerického veľvyslanectva na Ukrajine - tí všetci pracovali v záujme Hilary Clintonovej proti Donaldovi Trumpovi na ovplyvnenie amerických prezidentských volieb. Po verdikte súdu generálny prokurátor Jurij Lucenko pochopil, čo od neho požaduje nová doba, a obnovil vyšetrovanie korupčnej kauzy Burisma.

SkryťVypnúť reklamu

A odišiel...

- Potom po obrovskom volebnom debakli odišiel z prezidentského úradu Petro Porošenko a nahradil ho Volodymyr Zelenskyj a Lucenko začal konečne vyšetrovať aj zásah do amerických prezidentských volieb v roku 2016. A aby toho nemal málo, tak začal šetriť tiež NABU za to, že pred rokmi poslušne poslúchlo jeho pokyn a prípad uložilo k ľadu.

Domnievam sa, že aj v USA by malo byť dôkladne vyšetrené, a predovšetkým nestranne bez ideologického ovplyvňovania zo strany demokratov zneužitie právomocí Joe Bidena. Táto "Ukrajinegate" je faktami a dôkazmi neporovnateľne objektívnejšie založená, než boli obyčajné domnienky v kauze "Russiagate".

Nehnevajte sa, ale znie to ako sci-fi, pretože to by znamenalo, že do amerických prezidentských volieb umožnili zasiahnuť cudzej krajine - Ukrajine - v záujme Hilary Clintonovej americkí zamestnanci CIA, FBI a diplomati z vedenia amerického veľvyslanectva v Kyjeve. Ak teda tomu rozumiem správne.

SkryťVypnúť reklamu

- Rozumiete tomu úplne správne. A nie sú to len nejaké dohady, všetko je dobre zdokumentované ukrajinskými úradmi a teraz tiež opreté o prvé súdne rozhodnutie. Tých bude postupne pribúdať, pretože veci sa ešte len dávajú do pohybu po tom, keď boli roky blokované režimom Petra Porošenka.

To by však znamenalo, že demokrati vlastne urobili Trumpovi za pomoci Ukrajiny niečo podobné, čo vyčítali jemu a Rusku.

- S tým rozdielom, že oni urobili niečo horšie než to, čo vyčítali Trumpovi. Vedeli veľmi dobre, ako obrovskú hrudu masla majú na hlave, a preto sa asi bránili preventívnym protiúderom. A rozumiem aj tomu, prečo sú teraz tak strašne nervózni, že zahájili unáhlene ako ďalší preventívny protiúder proces impeachmentu.

Siahli k tomu po prvé preto, že aj keby Trump urobil všetko, čo mu teraz vyčítajú - ako že si myslím, že neurobil - tak Biden urobil niečo oveľa horšie. Po druhé sú si vedomí faktu, že ak by začali vychádzať na Ukrajine na svetlo všetky tieto veci vyšetrené a s právoplatnými rozsudkami, tak by to pre nich a všetky ich ikony bolo zničujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Po rozsudkoch ukrajinských súdov by sa muselo nutne rozbehnúť veľké vyšetrovanie v FBI, CIA a v štátnom aparáte.

A to spustilo impeachment?

- V tej súvislosti je celkom zaujímavá skutočnosť, že tu základnú informáciu o rozhovore Trumpa so Zelenským, ktorá spustila kampaň demokratov a neskôr aj impeachment, vyniesol na svetlo sveta práve pracovník CIA ... Naraz tak došlo k niečomu v diplomacii úplne bezprecedentnému, že boli do predvolebného politického boja zatiahnuté dôverné rozhovory štátnikov, ktoré sa vedú určitým spôsobom, štýlom a jazykom práve preto, že sú dôverné.

Strávili ste niekoľko rokov v diplomatických službách. Zdá sa mi, že sama skutočnosť, že informácie o rozhovore svojho najvyššieho nadriadeného, ​​teda hlavy štátu s iným prezidentom vynesie priamo zamestnanec tajnej služby, nie je veľmi častá.

SkryťVypnúť reklamu

- Je to vec typická len pre diktatúry.

A čo to znamená, keď sa to stane v demokratickej krajine?

- Môže to znamenať, že vo vnútri týchto služieb prebieha nejaký boj. Ale v každom prípade to podľa môjho názoru svedčí o tom, že niektorí príslušníci tajných služieb sa angažujú v politickom boji pre amerických demokratov a proti svojmu prezidentovi.

Myslíte si, že je situácia v Spojených štátoch už takto vyhrotená?

- Áno. Od chvíle, keď Donald Trump oznámil svoju kandidatúru na prezidenta, je vedená zo strany demokratov zúrivá a nekonečná protitrumpovská kampaň. Pritom je to prvý americký prezident po dlhej dobe, ktorý nezačal žiadnu svoju vojnu. Len sa pozrite, koľko ich rozpútal nositeľ Nobelovej ceny mieru Obama. Americkí demokrati mi pripadajú, že uviazli kdesi hlboko v ideologickej minulosti studenej vojny a sú v nej uväznení stále viac.

SkryťVypnúť reklamu

A Trump je iný?

- Trump si na rozdiel od nich uvedomuje, že skutočnou vážnou hrozbou pre USA nie je Rusko, ale Čína. Vie, že musí mať dostatok síl na súboj s ňou, pretože keď ju nechá len tak vyrásť, potom rýchlo všetkým prerastie cez hlavu. Čína už má pritom pod kontrolou väčšiu časť Afriky a začala fušovať aj do Južnej Ameriky, čo bola predtým doména USA. Ale tie ľavicové prevraty, ktoré sa tam odohrávali, neskôr vždy nasledované zmluvami s čínskymi firmami, nie sú náhodné. Vždy išlo o rovnaký scenár - víťazstvo ľavice za čínske peniaze, ťažobné a ďalšie obchodné zmluvy, dodávky čínskych zbraní a potom čínski poradcovia na ministerstvách.

Američanom sa to do istej miery podarilo v niektorých krajinách zvládnuť, ale Čína expanduje ďalej, a ak sa bude aj naďalej západný svet zbytočne hádať s Ruskom, potom sa raz svet prebudí ako čínsky.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu