SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

George Soros: Mám veľké ego, a skrz snahu urobiť svet lepším miestom toto ego uspokojujem

Miliardár uviedol, že je hrdý na to, akých má nepriateľov.

George Soros.George Soros. (Zdroj: TASR/AP)

Kontroverzný americký finančník a filantrop maďarského pôvodu George Soros v rozhovore s britským denníkom The Guardian uviedol, že je hrdý na to, akých má nepriateľov.

Americký miliardár už niekoľko desaťročí investuje obrovské sumy do svojej nadácie Open Society Foundations (OSF). Podľa jeho slov sa tak snaží podporiť ochranu ľudských práv alebo rozvoj občianskej spoločnosti.

Nacionalisti a populisti ho podľa ľavicového britského denníka označujú "nemilosrdného zloducha z bondovky", ktorého cieľom je rozvracať národy alebo posilňovať nelegálnu migráciu.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to pre mňa výzva, a to mi dodáva energiu,“ odpovedá s úsmevom na otázku Guardianu, vďaka čomu dokáže čeliť tomuto tlaku.

„Keď sa pozriem na zoznam ľudí alebo hnutí alebo krajín, ktoré na mňa útočia, cítim, že robím niečo správne. Som hrdý na nepriateľov, ktorých mám. “

Boj s Orbánom neberie osobne. "Je to ideologické"

Jedným z jeho najväčších oponentov je Viktor Orbán, premiér Maďarska, kde sa Soros narodil.

„Neberiem to osobne a nenechám sa vtiahnuť do osobného konfliktu,“ hovorí Soros. "Rozdiel medzi nami nie je osobný, ale ideologický a my stojíme za opačnými názormi na svet."

Na otázku, na čo je najviac hrdý zo všetkých svojich projektov, hovorí o neúplnom, ale sľubnom politickom pokroku, ktorý sa dosiahol na Ukrajine, kde jeho nadácia už desaťročia podporovala širokú škálu programov občianskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Vždy som chcel úspechy v blízkej budúcnosti a so skúsenosťami som dospel k záveru, že skutočné úspechy potrebujú 25 rokov," hovorí.

"Vezmite si krajinu, ako je Ukrajina: mala niekoľko revolúcií a každá zlyhala. Teraz ste mali slobodné a spravodlivé voľby," povedal súčasnému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému .

"Moja úloha v Čiernej strede sa preháňa"

V roku 1992 sa Soros preslávil ako „muž, ktorý zničil banku Anglicka“, pretože jeho stávky proti šterlingom prispeli k Čiernej strede . Britská vláda musela stiahnuť libru z mechanizmu výmenných kurzov a Soros zarobil okolo 1 miliardy dolárov, za čo bol bulvárne hanobení. Vyjadril ľútosť nad tým, že mal pri menových špekuláciách šťastie a pokrčil plecami, že iní by urobili to isté, keby to neurobil on.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí tiež, že jeho osobná úloha v Čiernej stredu sa preháňa, ale že mu načasovanie vyhovovalo, lebo hľadal väčšie publikum.

„Zámerne som dovolil, aby sa vytvorila platforma, z ktorej by som mohol hovoriť o iných veciach,“ píše v novej knihe. "A fungovalo to. Zrazu môj hlas bolo počuť."

Sorosove filantropické aktivity ale vraj nevychádzajú z altruizmu. "Mám veľké ego, a skrze snahu urobiť svet lepším miestom toto ego uspokojujem," povedal miliardár.

Čaputová: Vďaka peniazom Sorosovej organizácie sa na Slovensku vykonalo veľa hodnotnej práce

Zástancovia Sorosu tvrdia, že to, čo pravicoví lídri považujú za „politické zasahovanie“, je iba oporou pre slobodnejšiu a tolerantnejšiu spoločnosť.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bola v júni zvolená za prezidenta Slovenska, začiatkom tohto roku Guardianu povedala, že je zavádzajúce, aby vlády v regióne obviňovali Sorosa z politického zasahovania.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputová, bývalá aktivistka občianskej spoločnosti, získala v minulosti granty nadácie Soros. „Vďaka peniazom tejto organizácie sa na Slovensku vykonalo veľa dobrej a hodnotnej práce,“ povedala Guardianu v apríli krátko po volebnom víťazstve. „Väčšina grantov bola skôr na podporu demokracie ako na pokus o diktovanie konkrétnych otázok.“

Brexit bolí obe strany

Na otázku, či pri Brexite nezasahuje do politického boja, Soros odpovie, že áno i nie. „Patrí to do kategórie toho, čomu hovorím politická filantropia. Brexit je proces rozpadu, ktorý bolí obe strany. Pomerne to bolí Británii a v absolútnom vyjadrení aj Európu. Najdôležitejšie je, aby sa európske hodnoty lepšie bránili. Moje príspevky neboli použité na stranícke alebo volebné účely, ale na informovanie britskej verejnosti. “

SkryťVypnúť reklamu

Trump si kope hrob kvôli svojmu narcizmu

Finančník sa vyjadril aj k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. "Myslím, že uspel nad svoje vlastné očakávania," hovorí. "Je to splnenie sna narcistu a to ho vedie ďalej."

„Máme ho máme kvôli vnútornému rozporu v ňom - ​​je to jeho najhorší nepriateľ. Kope svoj vlastný hrob kvôli svojej závislosti na narcizme. “

Z demokratov vyzdvihol Warrenovú

V posledných rokoch sa Soros stal jedným z najväčších darcov demokratov. Z aktuálnej skupiny uchádzačov nechce žiadneho kandidáta verejne schvaľovať:

„Toto nie je niečo, o čom by sa mal rozhodovať hlavný darca - o tom by mali rozhodnúť voliči.“

Napriek tomu vyzdvihol Elizabeth Warrenovú.

„Má pre túto prácu skúsenosti a energiu. Chápe nedostatky prevládajúceho systému a má mnoho inovatívnych nápadov, ako ich napraviť. V debatách by Trumpa zomlela ako mlynček na mäso. “

SkryťVypnúť reklamu

Tiež sa mu páčia Warrenovej plány na zvýšenie daní pre bohatých. Napriek svojim pekným ziskom sa Soros považuje za dlhoročného kritika súčasného finančného systému.

"Rozdiel v bohatstve v Spojených štátoch určite prispel k vzostupu Trumpa," hovorí.

Medzi problémami otvorenej spoločnosti a problémami zmeny klímy existuje súvislosť

Už v roku 1997 napísal, že laissez-faire kapitalizmus je s nadradenosťou trhu novou hrozbou pre akúkoľvek otvorenú spoločnosť.

Hovorí, že vyberať daň z majetku bohatých - vrátane svojho - je najlepší spôsob, ako financovať potrebné výdavky na klimatickú krízu, čo je oblasť, v ktorej sa domnieva, že Trump katastrofálne zlyhal.

„Medzi problémami otvorenej spoločnosti a problémami zmeny klímy existuje súvislosť ... Máte tu niekoho, ako je Trump, ktorý to vlastne popiera."

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým, keď sa rétorika proti nemu zvýšila, jeho personál bral vážne svoju bezpečnosť. Minulý rok bola do sídla Sorosovho sídla v New Yorku zaslaná výbušná zásielka. Nikto nebol zranený, ale ukázalo sa, že hrozba tu je. Obmedzilo to jeho pohyby?

"Som ochotný riskovať svoj život za svoje nápady a presvedčenia, keď je to potrebné, ale nevystavujem sa zbytočnému nebezpečenstvu," hovorí.

Je nepravdepodobné, že sa vráti do Maďarska, kým bude Orbán pri moci, obáva sa, že vytrvalá propaganda by mohla inšpirovať fyzický útok.

"Je to celkom nebezpečné, pretože má niekoľko slepých sledovateľov, rovnako ako Trump, a môžu sa pokúsiť dostať ma."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu