SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Nevidím dôvod, prečo by mali lídri koaličných strán sedieť v exekutíve, tvrdí politológ

Predseda vlády Peter Pellegrini v stredu vyhlásil, že ak by boli lídri politických strán súčasťou vlády, šetrilo by to čas.

Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko, predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas brífingu troch predsedov koaličných strán v Národnej rade SR.Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko, predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas brífingu troch predsedov koaličných strán v Národnej rade SR. (Zdroj: SITA/Diana Černáková)

BRATISLAVA – Politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík nevidí dôvod, prečo by mali lídri koaličných strán sedieť v exekutíve.

Ako uviedol, pre niektorých šéfov strán môže byť dôležitejšie udržať pokope poslanecký klub, preto radšej pôsobia na významnej funkcii v parlamente.

Stabilita poslaneckého klubu je totiž podľa neho dôležitá práve pre stabilnú prácu exekutívnej zložky štátnej moci.

Politológ tým reaguje na stredajšie vyjadrenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ktorý vyhlásil, že ak by boli lídri politických strán súčasťou vlády, šetrilo by to čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér sa domnieva, že v prípade schválenia legislatívy na vláde by bol celý proces prakticky uzatvorený a nemusel by byť predmetom ďalšej diskusie v Národnej rade SR.

Štefančík tvrdí, že Slovensko je parlamentná demokracia, teda vláda sa zodpovedá parlamentu a nie naopak.

„Voliči spravidla vedia stotožniť prácu ministra s konkrétnou politickou stranou, ktorá ho do funkcie nominovala. Takže zodpovednosť za rezort nie je iba na ministrovi, ale na celej strane vrátane predsedu. Ak nie je šéf strany ministrom, má to aj praktický význam, a to najmä v momente, ak minister vo funkcii zlyhá, prípadne, ak sa dostane do podozrenia z korupčnej činnosti,“ priblížil politológ.

Zároveň vysvetlil, že ľahšie sa odvoláva z postu minister, ktorého osoba nie je pre stranu až taká dôležitá, ako napríklad minister, ktorý je zároveň šéfom strany.

Skryť Vypnúť reklamu

„Slovenská národná strana (SNS) sa napríklad ľahšie zbavila Petra Plavčana ako ministra školstva, ako keby mal z funkcie odísť Andrej Danko,“ uviedol Štefančík.

Pellegriniho nápad nepodporuje ani politologička z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová.

Ako povedala, ak by tento návrh prešiel, v reálnom výkone politiky fungovať nebude. Politologička taktiež zdôraznila, že ak akémukoľvek človeku chýba zodpovednosť či morálny rozmer, „môžete ho dosadiť do akejkoľvek pozície či funkcie, zavaliť prácou, nútiť každodenne v tej práci sedieť a aj tak sa bude správať neeticky".

V súčasnej vládnej koalícii sa to podľa nej len tak hemží rôznymi nápadmi na zlepšenie fungovania demokracie na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pán Danko prišiel s nápadom predĺžiť moratórium na 50 dní, čo nás dáva do skupiny štátov ako Tunisko a Kamerun. Pán Pellegrini prišiel s ďalším návrhom, aby lídri koaličných strán sedeli priamo vo vláde a boli zodpovední za niektorý z rezortov. Má to podľa neho zlepšiť fungovanie vlády i riadenie štátu. Vzhľadom na to, že tieto slová adresoval Bélovi Bugárovi (Most-Híd), ide skôr o vyjadrenie osobnej antipatie ako reálnu požiadavku,“ dodala Dulinová Bzdilová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

2 h
Ilustračné foto

Koronakríza existenčne zasiahla ubytovateľov, ich tržby boli v januári 2021 nižšie o takmer 90 %, reštaurácie a pohostinstvá bojovali s polovičným poklesom tržieb.

34m

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

6 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

8 h