SME
Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Holandsko rieši, ako naložiť s džihádistami zo Sýrie a s ich manželkami a deťmi

Holandský Úrad národného koordinátora pre bezpečnosť a boj proti terorizmu v dôvernej správe pre vládu upozornil, že návrat manželiek a detí bojovníkov zo Sýrie bude pre národnú bezpečnosť lepší než ich zotrvávanie v regióne s neistou budúcnosťou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

AMSTERDAM - Holandská štátna prokuratúra varovala ministra spravodlivosti Ferda Grapperhausa, že jeho politika anulácie holandských pasov v prípade džihádistov s dvojakým občianstvom môže viesť k tomu, že zradikalizovaní bojovníci pôvodom z Holandska uniknú svojim trestom.

Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

Denník NRC Handelsblad v tejto súvislosti upozornil na dôverné dokumenty, podľa ktorých prokuratúra zastáva v rámci rokovaní o holandských štátnych príslušníkoch, ktorí odišli bojovať do Sýrie, opačné stanovisko než ministerstvo spravodlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Holandsko má od roku 2017 právnu možnosť odobrať holandskú národnosť odsúdeným, ale aj neodsúdeným džihádistom. Doteraz o svoje holandské pasy prišlo už 11 bojovníkov a ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti rieši okolo 100 ďalších prípadov.

Prokuratúra sa však domnieva, že by to mohlo viesť k tomu, že niektorí bojovníci zostanú za spáchané zločiny nepotrestaní alebo využijú možnosť nižších trestov.

V praxi by to mohlo znamenať, že niektoré osoby odsúdené za terorizmus a medzitým pozbavené holandskej národnosti, sa môžu odvolať na vyšší súd a žiadať o prepustenie.

Denník NRC Handelsblad v októbri upozornil, že prokuratúra požiadala o repatriáciu pre 29 osôb, ktoré boli v Holandsku odsúdené za trestné činy terorizmu.

Vláda však opakovane tvrdí, že nehodlá priviesť domov holandských štátnych príslušníkov, ktorí odišli bojovať po boku islamských militantných skupín v Sýrii a Iraku, a namiesto toho podporuje návrh na zriadenie súdu pre zahraničných bojovníkov v tomto regióne.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázka zahraničných bojovníkov má zároveň aj druhú stránku, a tou sú deti a manželky džihádistov. Holandský Úrad národného koordinátora pre bezpečnosť a boj proti terorizmu (NCTV) v dôvernej správe pre vládu upozornil, že návrat manželiek a detí bojovníkov zo Sýrie bude pre národnú bezpečnosť lepší než ich zotrvávanie v regióne s neistou budúcnosťou.

Na správu NCTV podľa denníka Volkskrant upozornili právnici zastupujúci 23 manželiek holandských džihádistov a ich 55 detí v rámci súdneho konania, ktorého cieľom je prinútiť Holandsko, aby zmiernilo svoj súčasný tvrdý prístup k repatriácii.

"Nepriniesť tieto deti domov prináša so sebou ďalšie bezpečnostné riziká," uviedla NCTV vo svojej správe, podľa ktorej deti džihádistov sú ešte malé a neboli indoktrinované.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, ak sa nevrátia späť, mohli by predstavovať riziko v budúcnosti, keď si v záchytných táboroch či vo väzniciach uvedomia svoju duševnú bezvýchodiskovosť a stanú sa ľahkým terčom pre náborových pracovníkov rôznych džihádistických zoskupení.

Holandská vláda váha vyslať do zadržiavacích táborov v Sýrii svojich vyslancov, aby zariadili prevoz detí džihádistov do Holandska. Takýto postoj však podľa novín Volkskrant znepokojuje úradníkov poverených bojom proti terorizmu.

"Tieto deti budú rásť a snažiť sa o návrat do Holandska kedykoľvek to bude možné. Teraz, keď sú ešte malé, dokážeme ich návrat zvládnuť," povedal nemenovaný úradník pre Volkskrant.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prvé dodávky vakcíny Sputnik V na košickom letisku.

V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, povedal Matovič.

1 h
Žiačka kráča do základnej školy Antolija Karpova na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke.

V rozhodnutí ministra, ktoré zverejní rezort na svojej webovej stránke, nájdu rodičia patriaci do uvedených skupín potrebné potvrdenie, ktoré odovzdajú škole.

2 h

Pribudlo spolu necelých 3-tisíc nových prípadov nákazy z takmer 270-tisíc. Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol.

3 h
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Takýto pas by mal obsahovať informácie o zaočkovaní danej osoby proti koronavírusu, výsledky testov tých, ktorí ešte nemohli dostať vakcínu, alebo informácie o prekonaní ochorenia COVID-19.

6 h