SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Patrónkou Košíc bude sv. Alžbeta Uhorská, potvrdil to Vatikán

Sv. Alžbeta Uhorská je spätá s mestom už od stredoveku. Jej aktuálne vyhlásenie za patrónku súvisí s tohtoročným titulom Košíc ako Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva.

Sv. Alžbeta na obraze v Historickej radnici v Košiciach.Sv. Alžbeta na obraze v Historickej radnici v Košiciach. (Zdroj: TASR)

KOŠICE - Patrónkou mesta Košice bude svätá Alžbeta Uhorská. Na návrh mestského zastupiteľstva a po súhlase Košickej arcidiecézy to potvrdil Vatikán.

Informoval o tom v pondelok košický arcibiskup Bernard Bober a vedenie mesta s tým, že slávnostné vyhlásenie patrónky Košíc bude 17. novembra v košickej katedrále sv. Alžbety.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček pripomenul, že sv. Alžbeta Uhorská je spätá s mestom už od stredoveku. Jej aktuálne vyhlásenie za patrónku súvisí s tohtoročným titulom Košíc ako Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva.

SkryťVypnúť reklamu

"V histórii mesta sme naďabili na pečať z 13. storočia, na ktorej je vyobrazená sv. Alžbeta. Napriek tomu, že je patrónkou Dómu sv. Alžbety a arcidiecézy, nikdy dosiaľ nebola vyhlásená za patrónku mesta. Aj preto, že Košice sú Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, chceme túto vec akosi historicky uzavrieť. Svätá Alžbeta bola známa svojou charitatívnou činnosťou, bola naozaj srdcom dobrovoľníčka, robila všetko preto, aby pomáhala chorým, sirotám, chudobným, a myslím, že dnešná doba potrebuje takýchto ľudí, ku ktorým sa dokážeme hlásiť a ich odkaz ďalej šíriť," povedal Polaček.

Návrh na vyhlásenie patrónky mesta schválilo mestské zastupiteľstvo 11. apríla a voľbu odobril arcibiskup Bober. Ako uviedol, v máji požiadal v tejto veci vatikánsku Kongregáciu pre Boží kult a disciplínu o rozhodnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Príslušná kongregácia v dekréte z 18. októbra vyjadrila súhlas a potvrdila, "že svätá Alžbeta Uhorská je nebeskou patrónkou Košíc".

"Žiadosť mesta som pochopiteľne veľmi vítal, pretože ja som to aj tak vždy bral, že Alžbeta je patrónkou nielen katedrály, teda biskupského chrámu, ale aj celých Košíc," povedal Bober novinárom.

Vyhlásenie patrónky mesta bude v katedrále počas odpustovej slávnosti 17. novembra o 10.30 h. Súčasťou aktivít s tým spojených bude v piatok 15. novembra od 15.00 h dobročinná akcia.

"Nazvali sme to Polievka sv. Alžbety, bude symbolicky vydávaná pred Dómom sv. Alžbety na Alžbetinej ulici a výťažok z nej bude prerozdelený pre ľudí bez domova. Pôjde o Charitný dom na Bosákovej ulici a neziskovú organizáciu Oáza - nádej pre nový život v Bernátovciach," povedala námestníčka primátora Lucia Gurbaľová.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou bude aj charitatívna zbierka potravín. V sobotu 16. novembra sa bude konať požehnanie obrazu sv. Alžbety Uhorskej, ktorý zdobí vestibul Historickej radnice. V ten deň večer bude v katedrále divadelná rekonštrukcia života patrónky Košíc.

Svätá Alžbeta Uhorská sa narodila v roku 1207 a bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. z rodu Arpádovcov a jeho manželky Gertrúdy. Známa je ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov a charitatívnych organizácií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu