SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Slováci sa boja, že demokracia je ohrozená

Prieskum si nechala nadácia spraviť pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru s cieľom sledovať vývoj demokracie v postsocialistických krajinách.

Pamätník Berlínskeho múru.Pamätník Berlínskeho múru. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Slováci sa boja, že demokracia v ich krajine je ohrozená. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si nechala urobiť nadácia Open Society Foundations v siedmich krajinách - Bulharsku, Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku na vzorke takmer 13 000 respondentov.

Slováci si tiež myslia, že svet je nebezpečnejším miestom, ako bol v roku 1989 a tretina z nich neverí slobodným voľbám. Respondenti tiež nedôverujú informáciám, ktoré im poskytuje vláda a tradičné médiá.

Prieskum si nechala nadácia spraviť pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru s cieľom sledovať vývoj demokracie v postsocialistických krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Viac než tri pätiny Slovákov (61 percent) si myslia, že demokracia je v ich krajine v ohrození. Je to najväčší podiel spomedzi všetkých meraných krajín. V susednom Česku ohrozenie demokracie vidí 47 percent opýtaných.

Viac ako polovica slovenských respondentov (55 percent) sa domnieva, že svet je dnes nebezpečnejší ako v roku 1989.

Takmer tretina (30 percent) Slovákov verí, že voľby v ich krajine nie sú slobodné a spravodlivé. V tomto meraní najhoršie skončilo Bulharsko, kde si to myslia takmer tri štvrtiny respondentov (76 percent).

Väčšina občanov každej krajiny okrem Nemecka je presvedčená, že médiá vo svojej krajine neoznamujú správy spravodlivým a čestným spôsobom. Na Slovensku zastáva tento názor 60 percent opýtaných.

Väčšina respondentov z meraných krajín sa taktiež domnieva, že správy, ktoré dostávajú od vlády, sú skreslené a chýba im vecná presnosť. Na Slovensku má pochybnosti 72 percent opýtaných a to je najviac spomedzi meraných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Viac ako polovica Slovákov (51 percent) si myslí, že ak by verejne kritizovali vládu, malo by to negatívne následky v ich bežnom živote. To isté predpokladá len 34 percent Nemcov, čo je najmenej spomedzi meraných krajín.

Vo väčšine krajín sú ľudia presvedčení, že sloboda prejavu je ohrozená. Tento názor zastáva 58 percent Slovákov, 67 percent Bulharov, 57 percent Poliakov, 56 percent Maďarov a 51 percent Rumunov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu