SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Slováci sa boja, že demokracia je ohrozená

Prieskum si nechala nadácia spraviť pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru s cieľom sledovať vývoj demokracie v postsocialistických krajinách.

Pamätník Berlínskeho múru.Pamätník Berlínskeho múru. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Slováci sa boja, že demokracia v ich krajine je ohrozená. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si nechala urobiť nadácia Open Society Foundations v siedmich krajinách - Bulharsku, Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku na vzorke takmer 13 000 respondentov.

Slováci si tiež myslia, že svet je nebezpečnejším miestom, ako bol v roku 1989 a tretina z nich neverí slobodným voľbám. Respondenti tiež nedôverujú informáciám, ktoré im poskytuje vláda a tradičné médiá.

Prieskum si nechala nadácia spraviť pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru s cieľom sledovať vývoj demokracie v postsocialistických krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac než tri pätiny Slovákov (61 percent) si myslia, že demokracia je v ich krajine v ohrození. Je to najväčší podiel spomedzi všetkých meraných krajín. V susednom Česku ohrozenie demokracie vidí 47 percent opýtaných.

Viac ako polovica slovenských respondentov (55 percent) sa domnieva, že svet je dnes nebezpečnejší ako v roku 1989.

Takmer tretina (30 percent) Slovákov verí, že voľby v ich krajine nie sú slobodné a spravodlivé. V tomto meraní najhoršie skončilo Bulharsko, kde si to myslia takmer tri štvrtiny respondentov (76 percent).

Väčšina občanov každej krajiny okrem Nemecka je presvedčená, že médiá vo svojej krajine neoznamujú správy spravodlivým a čestným spôsobom. Na Slovensku zastáva tento názor 60 percent opýtaných.

Väčšina respondentov z meraných krajín sa taktiež domnieva, že správy, ktoré dostávajú od vlády, sú skreslené a chýba im vecná presnosť. Na Slovensku má pochybnosti 72 percent opýtaných a to je najviac spomedzi meraných krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac ako polovica Slovákov (51 percent) si myslí, že ak by verejne kritizovali vládu, malo by to negatívne následky v ich bežnom živote. To isté predpokladá len 34 percent Nemcov, čo je najmenej spomedzi meraných krajín.

Vo väčšine krajín sú ľudia presvedčení, že sloboda prejavu je ohrozená. Tento názor zastáva 58 percent Slovákov, 67 percent Bulharov, 57 percent Poliakov, 56 percent Maďarov a 51 percent Rumunov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

14 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

13 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

17 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

18 h