SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Heger hovorí o daňovom megaškandále: eKasa sa dá obísť, otvára sa priestor podvádzať na daniach

Investigatívne centrum Jána Kuciaka totiž zistilo, že nový online systém eKasa umožňuje obchádzať platenie daní omnoho jednoduchšie a v omnoho väčšej miere, ako staré registračné pokladnice.

Eduard Heger.Eduard Heger. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Finančná správa má podľa tieňového ministra financií a hospodárstva z hnutia OĽaNO Eduarda Hegera na krku megaškandál a podvodníkom uľahčuje okrádanie štátu.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka totiž zistilo, že nový online systém eKasa umožňuje obchádzať platenie daní omnoho jednoduchšie a v omnoho väčšej miere, ako staré registračné pokladnice.

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal Heger, hnutie vyzýva prezidentku finančnej správy, aby povedala, akými opatreniami chce zabrániť úniku a predsedu vlády Petra Pellegriniho ako aj ministra financií Ladislava Kamenického, aby vyvodili zodpovednosť.

Napojenie na portál Finančnej správy sa týka približne 230-tisíc pokladníc a je jedným z jej najväčších projektov vôbec. Funkčnosť nových pokladníc pre Investigatívne centrum Jána Kuciaka preverili etickí hackeri zo spoločnosti Nethemba a ich záver je jednoznačný.

Skryť Vypnúť reklamu

„Súčasné riešenie má fatálne bezpečnostné nedostatky a pokladáme ho za menej bezpečné, ako predošlé,“ konštatuje Pavol Lupták z Nethemby.

„Megaškandál je tu a pripomína nám rok 2011, keď padol daňový systém,“ povedal Heger.

Podľa neho sa v súčasnosti ukazuje, že systém je deravý a miesto zvýšenia výberu daní môže systém pripraviť občanov o ďalšie stovky miliónov eur.

eKasa totiž podľa Hegera funguje bez toho, aby zapisovala údaje.

„Dovoľuje podvodníkom neukladať bloky v samotnej pokladni a taktiež dovoľuje neposielať bloky na finančnú správu,“ informuje Heger.

Podľa neho štát priniesol riešenie, ktoré bude ďalej okrádať rozpočet a zvyšovať daňovú medzeru z výberu DPH, ktorá sa za posledné roky nezlepšila.

„A dnes je tu nástroj, ktorý medzeru bude ešte viac zvyšovať. Tento systém nemal byť vôbec uvedený do života,“ skonštatoval Heger.

Doteraz boli kasy vybavené špeciálnou fiškálnou pamäťou, do ktorej sa ukladali denné uzávierky. Dáta sa do nej dali iba zapisovať, následne ich mazať alebo meniť nebolo možné. Bola zaplombovaná a hacknúť ju síce nebolo nemožné, ale ani jednoduché.

Skryť Vypnúť reklamu

Nová eKasa nemá podľa investigatívneho centra fiškálnu pamäť, ale takzvané chránené dátové úložisko (CHDÚ). Etickí hackeri z Nethemba napísali jednoduchý emulátor, čiže program, ktorý sa spojí s chráneným úložiskom, skopíruje ho a ďalej sa pred pokladnicou tvári ako modul CHDÚ.

„Pôvodné CHDÚ môžete odpojiť a odložiť,“ vysvetľuje Lupták.

Vďaka emulátoru je možné vytlačiť pre zákazníka doklad, ktorý systém nikdy neodošle na portál finančnej správy. Emulátor vytvorí pravidlo vo firewalle operačného systému, ktorý dáta zahodí a neodošle. Zároveň nahradí identifikačné údaje pokladne náhodnými znakmi, takže spätne ju už nie je možné identifikovať.

Ak si bude niekto takýto doklad overovať cez portál finančnej správy, podľa investigatívneho centra nezistíte, že doklad je neplatný, dostanete len hlásenie, že doposiaľ nebol zaregistrovaný.

Ďalšia možnosť, ako sa nemusieť deliť o svoj zisk so štátom, je podľa investigatívneho centra opakovaná tlač originálneho dokladu. Emulátor dokáže vytlačiť ten istý legálny doklad, so správnymi údajmi a regulárne zaregistrovaný na portáli finančnej správy, koľkokrát chcete.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten istý nákup si teda môžu dať do nákladov aj desiatky podnikateľov. Kontrola zistí len to, že doklad je v poriadku. Šanca, aby kontrolór zistil, že dvaja podnikatelia kúpili ten istý tovar v tom istom čase v tom istom obchode, je podľa investigatívneho centra v praxi nulová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.