SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Heger hovorí o daňovom megaškandále: eKasa sa dá obísť, otvára sa priestor podvádzať na daniach

Investigatívne centrum Jána Kuciaka totiž zistilo, že nový online systém eKasa umožňuje obchádzať platenie daní omnoho jednoduchšie a v omnoho väčšej miere, ako staré registračné pokladnice.

Eduard Heger.Eduard Heger. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Finančná správa má podľa tieňového ministra financií a hospodárstva z hnutia OĽaNO Eduarda Hegera na krku megaškandál a podvodníkom uľahčuje okrádanie štátu.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka totiž zistilo, že nový online systém eKasa umožňuje obchádzať platenie daní omnoho jednoduchšie a v omnoho väčšej miere, ako staré registračné pokladnice.

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal Heger, hnutie vyzýva prezidentku finančnej správy, aby povedala, akými opatreniami chce zabrániť úniku a predsedu vlády Petra Pellegriniho ako aj ministra financií Ladislava Kamenického, aby vyvodili zodpovednosť.

Napojenie na portál Finančnej správy sa týka približne 230-tisíc pokladníc a je jedným z jej najväčších projektov vôbec. Funkčnosť nových pokladníc pre Investigatívne centrum Jána Kuciaka preverili etickí hackeri zo spoločnosti Nethemba a ich záver je jednoznačný.

SkryťVypnúť reklamu

„Súčasné riešenie má fatálne bezpečnostné nedostatky a pokladáme ho za menej bezpečné, ako predošlé,“ konštatuje Pavol Lupták z Nethemby.

„Megaškandál je tu a pripomína nám rok 2011, keď padol daňový systém,“ povedal Heger.

Podľa neho sa v súčasnosti ukazuje, že systém je deravý a miesto zvýšenia výberu daní môže systém pripraviť občanov o ďalšie stovky miliónov eur.

eKasa totiž podľa Hegera funguje bez toho, aby zapisovala údaje.

„Dovoľuje podvodníkom neukladať bloky v samotnej pokladni a taktiež dovoľuje neposielať bloky na finančnú správu,“ informuje Heger.

Podľa neho štát priniesol riešenie, ktoré bude ďalej okrádať rozpočet a zvyšovať daňovú medzeru z výberu DPH, ktorá sa za posledné roky nezlepšila.

„A dnes je tu nástroj, ktorý medzeru bude ešte viac zvyšovať. Tento systém nemal byť vôbec uvedený do života,“ skonštatoval Heger.

Doteraz boli kasy vybavené špeciálnou fiškálnou pamäťou, do ktorej sa ukladali denné uzávierky. Dáta sa do nej dali iba zapisovať, následne ich mazať alebo meniť nebolo možné. Bola zaplombovaná a hacknúť ju síce nebolo nemožné, ale ani jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Nová eKasa nemá podľa investigatívneho centra fiškálnu pamäť, ale takzvané chránené dátové úložisko (CHDÚ). Etickí hackeri z Nethemba napísali jednoduchý emulátor, čiže program, ktorý sa spojí s chráneným úložiskom, skopíruje ho a ďalej sa pred pokladnicou tvári ako modul CHDÚ.

„Pôvodné CHDÚ môžete odpojiť a odložiť,“ vysvetľuje Lupták.

Vďaka emulátoru je možné vytlačiť pre zákazníka doklad, ktorý systém nikdy neodošle na portál finančnej správy. Emulátor vytvorí pravidlo vo firewalle operačného systému, ktorý dáta zahodí a neodošle. Zároveň nahradí identifikačné údaje pokladne náhodnými znakmi, takže spätne ju už nie je možné identifikovať.

Ak si bude niekto takýto doklad overovať cez portál finančnej správy, podľa investigatívneho centra nezistíte, že doklad je neplatný, dostanete len hlásenie, že doposiaľ nebol zaregistrovaný.

Ďalšia možnosť, ako sa nemusieť deliť o svoj zisk so štátom, je podľa investigatívneho centra opakovaná tlač originálneho dokladu. Emulátor dokáže vytlačiť ten istý legálny doklad, so správnymi údajmi a regulárne zaregistrovaný na portáli finančnej správy, koľkokrát chcete.

SkryťVypnúť reklamu

Ten istý nákup si teda môžu dať do nákladov aj desiatky podnikateľov. Kontrola zistí len to, že doklad je v poriadku. Šanca, aby kontrolór zistil, že dvaja podnikatelia kúpili ten istý tovar v tom istom čase v tom istom obchode, je podľa investigatívneho centra v praxi nulová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu