SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

"Biele mestečko" Bideford zmení vítacie tabule, podľa niektorých sú rasistické

Niektorí radní označili situáciu za bláznivo korektnú, jeden za hlúpu. Nektorí miestni boli návrhom ​​zdesení.

Bideford.Bideford. (Zdroj: Facebook Bideford Town Council)

LONDÝN - Britský historický prístav Bideford, vďaka svojmu architektonickému razeniu známy ako "biele mestečko", zmení po pobúrenia z rasizmu tabule, ktoré vítajú návštevníkov na príchodoch do mesta, informoval o tom denník Daily Mail.

Bideford je známy ako "Little White Town" (Biele mestečko) už od roku 1855. Toto priezvisko pramení z veľkého počtu bielych budov v meste, vďaka ktorým má Bideford na prvý pohľad neprehliadnuteľný biely ráz, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

V posledných rokoch ale časť obyvateľov vyjadrila obavu, že prezývka by mohla byť chápaná v zmysle negatívnej konotácie ako rasistická. Navrhli preto stiahnutie sloganu zo všetkých viditeľných miest v meste. Prieskum medzi obyvateľmi mesta však ukázal, že pre ponechanie sloganu je 61% obyvateľov, zatiaľ čo pre zrušenie len 39%.

Miestna radkyňa Dermot McGeough aj napriek tomu predložil na nedávnom zasadnutí rady návrh na zmenu v nasledujúcom znení: "Po sérii sťažností farníkov navrhujem, aby sa slová 'Little White Town' odstránili zo všetkých insígnií a tabúľ na príchodoch do mesta."

Niektorí členovia mestskej rady považujú celú debatu za prehnane politicky korektnú. Po živej diskusii sa však radní dohovorili na novom slogane.

Skryť Vypnúť reklamu

Teda staronovom, slogan doplnia o meno Bidfordského občana a spisovateľa, ktorý pred viac ako 150 rokmi napísal knihu o bielom mestečku.

V budúcnosti by teda malo byť mesto známe ako "Charles Kingsley 's Little White Town (1855)", teda Biele mestečko Charlesa Kingsleyho (1855). Podľa radných by práve táto zmena, ktorá zasadzuje názov do kontextu, mohla zabrániť negatívnemu a rasistickému výkladu.

Radný Peter Christie napísal potom do stĺpčeka miestnych novín: "Minulý týždeň bol na rade mesta prejednávaný neobvyklý návrh (...). Radný Dermot McGeough navrhol vyňať údajne rasistické slová z neoficiálneho názvu. "

Ďalší radní naopak označili situáciu za bláznivo korektnú a aj niektorí miestni boli návrhom, podľa slov iného radného, ​​zdesení.

Skryť Vypnúť reklamu

Christie tiež dodáva, že celú vec považuje za hlúpu a historický názov rozhodne nepovažuje za rasistický.

Margaret Bendingová zasa napísala: "Navrhujem, aby sa ľudia, ktorým sa súčasný názov nepáči, jednoducho presťahovali."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.
Slovensko

Rezort financií zatiaľ neplánuje predĺžiť čas pre odklad splátok úverov

Ak bude mať niekto problém so splácaním aj po skončení odkladu, odborníci odporúčajú komunikovať s finančnou inštitúciou.

Ilustračné foto