SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana
EURÓPSKA ÚNIA

"Biele mestečko" Bideford zmení vítacie tabule, podľa niektorých sú rasistické

Niektorí radní označili situáciu za bláznivo korektnú, jeden za hlúpu. Nektorí miestni boli návrhom ​​zdesení.

Bideford.Bideford.(Zdroj: Facebook Bideford Town Council)

LONDÝN - Britský historický prístav Bideford, vďaka svojmu architektonickému razeniu známy ako "biele mestečko", zmení po pobúrenia z rasizmu tabule, ktoré vítajú návštevníkov na príchodoch do mesta, informoval o tom denník Daily Mail.

Bideford je známy ako "Little White Town" (Biele mestečko) už od roku 1855. Toto priezvisko pramení z veľkého počtu bielych budov v meste, vďaka ktorým má Bideford na prvý pohľad neprehliadnuteľný biely ráz, píše server echo24.cz.

V posledných rokoch ale časť obyvateľov vyjadrila obavu, že prezývka by mohla byť chápaná v zmysle negatívnej konotácie ako rasistická. Navrhli preto stiahnutie sloganu zo všetkých viditeľných miest v meste. Prieskum medzi obyvateľmi mesta však ukázal, že pre ponechanie sloganu je 61% obyvateľov, zatiaľ čo pre zrušenie len 39%.

Článok pokračuje pod video reklamou

Miestna radkyňa Dermot McGeough aj napriek tomu predložil na nedávnom zasadnutí rady návrh na zmenu v nasledujúcom znení: "Po sérii sťažností farníkov navrhujem, aby sa slová 'Little White Town' odstránili zo všetkých insígnií a tabúľ na príchodoch do mesta."

Niektorí členovia mestskej rady považujú celú debatu za prehnane politicky korektnú. Po živej diskusii sa však radní dohovorili na novom slogane.

Teda staronovom, slogan doplnia o meno Bidfordského občana a spisovateľa, ktorý pred viac ako 150 rokmi napísal knihu o bielom mestečku.

V budúcnosti by teda malo byť mesto známe ako "Charles Kingsley 's Little White Town (1855)", teda Biele mestečko Charlesa Kingsleyho (1855). Podľa radných by práve táto zmena, ktorá zasadzuje názov do kontextu, mohla zabrániť negatívnemu a rasistickému výkladu.

Radný Peter Christie napísal potom do stĺpčeka miestnych novín: "Minulý týždeň bol na rade mesta prejednávaný neobvyklý návrh (...). Radný Dermot McGeough navrhol vyňať údajne rasistické slová z neoficiálneho názvu. "

Ďalší radní naopak označili situáciu za bláznivo korektnú a aj niektorí miestni boli návrhom, podľa slov iného radného, ​​zdesení.

Christie tiež dodáva, že celú vec považuje za hlúpu a historický názov rozhodne nepovažuje za rasistický.

Margaret Bendingová zasa napísala: "Navrhujem, aby sa ľudia, ktorým sa súčasný názov nepáči, jednoducho presťahovali."

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Predvolebné naťahovačky: OĽaNO sa sťažuje na Pentu, Google stopol videá Smeru

OĽaNO tvrdí, že mu cenzuruje inzeráty. "Inzerát nesmie obsahovať hrubo zavádzajúce a lživé tvrdenia,“ uviedlo vydavateľstvo. Smer hovorí, že šlo len o technické úpravy.

Na snímke vľavo predseda vlády Peter Pellegrini a vpravo predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič počas mimoriadnej schôdze 13. septembra 2019 v Bratislave.
Slovensko

V súvislosti s výbuchom plynu v Prešove zadržala ďalšie dve osoby

Voči trom už obvineným zmenili právnu kvalifikáciu: Všetkým obvineným teraz hrozí v prípade dokázania viny 20 rokov až doživotie.

Horiaca bytovka po výbuchu plynu v Prešove.
Názory

Markéta Šichtařová: Nulová tolerancia pre vydieranie ekoteroristov

Kedy prestane vymäknutá väčšinová západná populácia ustupovať vydieraniu menšinových ľavičiarskych šialencov, ktorí svoju nenávisť k slobodnému svetu a kapitalizmu pretreli nazeleno?

Takto protestovali členovia Extinction Rebellion proti London Fashion Week.
Názory

O demokracii, slobode a ich neľahkom spolužití

Demokracia je unikátny systém v tom, že dáva aj nejposlednějšiemu jedincovi do ruky niečo, čo má váhu - volebné právo.