SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
EURÓPSKA ÚNIA

"Biele mestečko" Bideford zmení vítacie tabule, podľa niektorých sú rasistické

Niektorí radní označili situáciu za bláznivo korektnú, jeden za hlúpu. Nektorí miestni boli návrhom ​​zdesení.

Bideford.Bideford.(Zdroj: Facebook Bideford Town Council)

LONDÝN - Britský historický prístav Bideford, vďaka svojmu architektonickému razeniu známy ako "biele mestečko", zmení po pobúrenia z rasizmu tabule, ktoré vítajú návštevníkov na príchodoch do mesta, informoval o tom denník Daily Mail.

Bideford je známy ako "Little White Town" (Biele mestečko) už od roku 1855. Toto priezvisko pramení z veľkého počtu bielych budov v meste, vďaka ktorým má Bideford na prvý pohľad neprehliadnuteľný biely ráz, píše server echo24.cz.

V posledných rokoch ale časť obyvateľov vyjadrila obavu, že prezývka by mohla byť chápaná v zmysle negatívnej konotácie ako rasistická. Navrhli preto stiahnutie sloganu zo všetkých viditeľných miest v meste. Prieskum medzi obyvateľmi mesta však ukázal, že pre ponechanie sloganu je 61% obyvateľov, zatiaľ čo pre zrušenie len 39%.

Článok pokračuje pod video reklamou

Miestna radkyňa Dermot McGeough aj napriek tomu predložil na nedávnom zasadnutí rady návrh na zmenu v nasledujúcom znení: "Po sérii sťažností farníkov navrhujem, aby sa slová 'Little White Town' odstránili zo všetkých insígnií a tabúľ na príchodoch do mesta."

Niektorí členovia mestskej rady považujú celú debatu za prehnane politicky korektnú. Po živej diskusii sa však radní dohovorili na novom slogane.

Teda staronovom, slogan doplnia o meno Bidfordského občana a spisovateľa, ktorý pred viac ako 150 rokmi napísal knihu o bielom mestečku.

V budúcnosti by teda malo byť mesto známe ako "Charles Kingsley 's Little White Town (1855)", teda Biele mestečko Charlesa Kingsleyho (1855). Podľa radných by práve táto zmena, ktorá zasadzuje názov do kontextu, mohla zabrániť negatívnemu a rasistickému výkladu.

Radný Peter Christie napísal potom do stĺpčeka miestnych novín: "Minulý týždeň bol na rade mesta prejednávaný neobvyklý návrh (...). Radný Dermot McGeough navrhol vyňať údajne rasistické slová z neoficiálneho názvu. "

Ďalší radní naopak označili situáciu za bláznivo korektnú a aj niektorí miestni boli návrhom, podľa slov iného radného, ​​zdesení.

Christie tiež dodáva, že celú vec považuje za hlúpu a historický názov rozhodne nepovažuje za rasistický.

Margaret Bendingová zasa napísala: "Navrhujem, aby sa ľudia, ktorým sa súčasný názov nepáči, jednoducho presťahovali."

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.