SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Teroristické útoky vo Francúzsku a kultúra popierania reality

Kultúra popierajúca islamskú hrozbu existuje nielen medzi politikmi, ale aj vo francúzskych médiách. Novinári, akademici a politici až na niekoľko výnimiek sústavne bagatelizujú nielen riziko teroristických útokov, ale aj hrozbu rastúcej salafistickej radikalizácie v krajine.

Alain Destexhe.Alain Destexhe. (Zdroj: FB)

3. októbra 2019 smrteľne dobodal moslimský zamestnanec spravodajského oddelenia policajného riaditeľstva v Paríži štyri svojich kolegov, kým ho zastrelil policajt.

Hoci to nebol ten najhorší teroristický útok, aký Francúzsko zažila v posledných rokoch, vražedné vyčíňanie, ku ktorému došlo v budove policajného riaditeľstva v Paríži, bolo azda tým najobávanejším, píše Alain Destexhe v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Spáchal ho francúzsky štátny zamestnanec, policajt, ​​ktorý sa zameral na vysoko citlivý cieľ - zamestnancov policajného riaditeľstva. Katastrofická neochota riešiť príčiny útoku odhaľuje vážne zlyhanie francúzskych inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako v prípade všetkých nedávnych teroristických útokov, sa francúzske médiá a úrady najprv pokúsili to, čo sa stalo, bagatelizovať. Útočník bol pôvodne opísaný ako postihnutý človek - vrah bol čiastočne hluchý a nemý - a to použili ako potenciálne zmierňujúce faktory jeho teroristického činu.

Trvalo dlhých 24 hodín, než oficiálne miesta nakoniec odhalili, že to bol islamistický militant, ktorý si svoj útok veľmi starostlivo naplánoval.

To, že zradikalizovaný militant pracoval celé roky bez najmenšieho podozrenia v štátnej bezpečnostnej inštitúcii, vyvolalo po celej krajine vlnu zdesenia.

Francúzska parlamentná opozícia žiadala rezignáciu ministra vnútra Christopha Castanera, ktorý oznámil, že útočník "nikdy nevykazoval žiadne varovné signály ani problémy so správaním."

SkryťVypnúť reklamu

"Úplne normálne správanie" vraha zahŕňalo dennú návštevu notoricky známej radikálnej mešity, mobil plný kontaktov na islamistov a drastické obmedzenia komunikácie so ženami - terorista sa mesiace vyhýbal všetkým ženám okrem svojej manželky.

Jeho kolegovia uviedli, že už v januári 2015 s nadšením schvaľoval pred ostatnými policajnými zamestnancami vražedný islamistický teroristický útok na redakciu satirického časopisu "Charlie Hebdo".

V mnohých krajinách by chyba tohto rozsahu prinútila vládneho ministra, aby rezignoval - nie však vo Francúzsku.

Popis stále nevyjasneného útoku vykazuje známky neuveriteľného zlyhania vnútornej kontroly v radoch francúzskej polície. Francúzsky parlament sa teraz pýta, ako sa vrahovi darilo tak dlho unikať odhaleniu, keď všetko v jeho správaní jasne signalizovalo rastúcu radikalizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri tomto útoku bol prvýkrát cieľom samotný francúzsky štát a jeho inštitúcie. Rovnako prvýkrát neboli obeťami novinári (ako tomu bolo v prípade útoku na redakciu "Charlie Hebdo" v januári 2015), Židia (ktorí boli cieľom teroristov v posledných rokoch niekoľkokrát) alebo civilisti (napríklad počas masívnych koordinovaných útokov v Paríži v novembri 2015, ktorých výsledkom bolo viac ako 131 mŕtvych a 413 zranených).

Tento posledný útok tiež ukazuje, že Francúzsko je nedostatočne pripravená tento problém vôbec začať riešiť. Zabijak nebol žiadny obyčajný štátny úradník - jeho bezpečnostná previerka mu umožňovala prístup k citlivým súborom, ako sú napríklad osobné údaje policajtov a jednotlivcov sledovaných ministerstvom vnútra, vrátane osôb podozrivých z terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzske inštitúcie opakovane zlyhali po útoku na redakciu "Charlie Hebdo", klub Bataclan v Paríži, masaker v Nice a mnohých ďalších.

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona však namiesto priznania tohto zlyhania a prevzatia svojho podielu zodpovednosti, hovorí o "spoločenskom probléme", ktorý "inštitúcie samy nie sú schopné riešiť".

Najprv je nutné problém pomenovať a až potom je možné ho riešiť. Avšak Macron sa zúfalo vyhýba tomu, aby musel priamo čeliť problému náboženskej radikalizácie.

Za súčasného stavu je úspech francúzskych politických inštitúcií v boji proti terorizmu v nedohľadne.

Kultúra popierajúca islamskú hrozbu existuje nielen medzi politikmi, ale aj vo francúzskych médiách.

Novinári, akademici a politici až na niekoľko výnimiek sústavne bagatelizujú nielen riziko teroristických útokov, ale aj hrozbu rastúcej salafistickej radikalizácie v krajine. Rastúci počet nenásilných moslimov túži žiť oddelene od ostatnej francúzskej spoločnosti podľa práva šaría.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štúdie Inštitútu Montaigne, sa 29% francúzskych moslimov domnieva, že právo šaría je dôležitejšie ako francúzske zákony. To znamená, že takmer jedna tretina francúzskych moslimov žije podľa hodnôt, ktoré sú vo svojej podstate nezlučiteľné s francúzskymi a západoeurópskymi štandardmi.

Hoci je Francúzsko európskou krajinou, na ktorú sa militantní islamisti zamerali najviac (263 obetí teroristických útokov od roku 2012), sú politici doslova paralyzovaní strachom z toho, že ich budú hlavné médiá obviňovať z diskriminácie moslimov, z vytvárania spojitosti medzi teroristami a moslimami alebo z "podnecovanie napätia".

Vedúce osobnosti uznávajú, že existuje obrovský problém, až vtedy, keď ho už nemajú na starosti. V knihe vydanej po skončení svojho mandátu napísal bývalý prezident, socialista François Hollande, toto:

SkryťVypnúť reklamu

"Islam? Áno, máme skutočne veľké problémy s islamom. Nikto o tom nepochybuje. Islamský závoj je formou zotročovania. V súvislosti so zvýšenými teroristickými útokmi nemôžeme pokračovať v prijímaní migrantov bez ich prísneho preverenia."

V dobe svojho prezidentovania by Hollande niečo také nikdy nevyslovil. Rovnako ako ostatní aj on tento problém zbabelo ignoroval.

Podobne sa zachoval predchodca Christopha Castanera Gerard Collomb, ktorý dokonca varoval pred nebezpečenstvom občianskej vojny vo Francúzsku, avšak až potom, čo odstúpil z funkcie ministra vnútra.

"Na niektorých predmestiach platí zákon silnejšieho a obchodníci s drogami a radikálni islamisti si tam prisvojili právomoci Republiky ... Dnes žijeme vedľa seba, ale obávam sa, že zajtra by sme mohli skončiť tvárou v tvár v boji proti sebe."

SkryťVypnúť reklamu

Je dôležité si uvedomiť, že tieto citáty nepochádzajú od pravicových intelektuálov alebo aktivistov. François Hollande a Gerard Collomb boli dlhé roky významnými osobnosťami Socialistickej strany.

Táto situácia ilustruje stav, ktorý bol nazvaný "la démission des Elites" (demisia elít): odmietnutie "elít" konať, aj keď veľmi dobre vedia, čo sa deje, ale boja sa o problémoch hovoriť kvôli dominantnej ideológii politickej korektnosti.

Francúzski policajti sú medzitým čoraz viac demoralizovaní. Od začiatku roka 2019 spáchalo vo Francúzsku samovraždu viac ako 50 policajtov.

Francúzski policajti musia čeliť stále obtiažnejším pracovným podmienkam a bezohľadným násilníkom na predmestiach miest ako sú Paríž, Marseille, Lille alebo Lyon. Tieto predmestia sa čoraz viac vymykajú kontrole francúzskych úradov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri každom útoku sme svedkami rovnakého rituálu. Sú kladené kvety a prednášané slová pocty a ocenenia obetiam útoku. Politickí vodcovia vyjadrujú svoje odhodlanie konať, aby občanov ochránili.

Ale po niekoľkých dňoch spravodajský cyklus skončí a všetko sa vracia do svojich koľají. Do budúceho teroristického útoku.

Alain Destexhe je belgický honorárny senátor, v roku 2006 dostal Cenu slobody udeľovanú organizáciou Nova Civitas.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu