SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Poľský zákon o sudcoch je protiprávny a diskriminuje, rozhodol únijný súd

Konzervatívne nacionalistická vládna strana Právo a spravodlivosť reformu vysvetľuje ako snahu zefektívniť prácu justície a zbaviť sa sudcov spájaných ešte s komunistickým režimom pred rokom 1989.

Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.Súdny dvor EÚ v Luxemburgu. (Zdroj: SITA/AP)

LUXEMBURG - Poľský zákon znižujúci dôchodkový vek sudcov je v rozpore s právom Únie. Rozhodol o tom v utorok Súdny dvor Európskej únie, podľa ktorého môže norma vyvolávať pochybnosti o nezávislosti sudcov. Podľa súdu je zákon diskriminačný, pretože zaviedol rozdielny vek odchodu do penzie u žien a mužov, píše server idnes.cz.

Poľská vláda presadila zákon, ktorý znížil dovtedy jednotný dôchodkový vek sudcov zo 67 rokov u mužov o dva a u žien o sedem rokov, predvlani.

Súd v Luxemburgu konštatoval, že stanovením rozdielneho veku zákon porušuje únijné pravidlá proti diskriminácii na základe pohlavia. Najvyšší súdny orgán únie vyhovel žalobe Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Problematický je podľa únijnej justície tiež fakt, že poľský minister spravodlivosti môže u niektorých sudcov na základe ich žiadosti nástup do dôchodku odložiť.

Táto úprava síce podľa súdu priamo neohrozuje nezávislosť poľskej justície, ale môže vyvolávať pochybnosti o neovplyvniteľnosti sudcov.

Komisia v súvislosti s justičnými zákonmi vedie s Poľskom riadenie kvôli obavám z ohrozenia vlády práva v krajine. Podľa kritikov sa poľská vláda snaží obmedziť nezávislosť súdov a získať nad nimi kontrolu.

Konzervatívne nacionalistická vládna strana Právo a spravodlivosť, ktorá v októbri vyhrala druhej voľby v rade a má opäť väčšinu v dolnej parlamentnej komore, reformu vysvetľuje ako snahu zefektívniť prácu justície a zbaviť sa sudcov spájaných ešte s komunistickým režimom pred rokom 1989.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu