SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poľský zákon o sudcoch je protiprávny a diskriminuje, rozhodol únijný súd

Konzervatívne nacionalistická vládna strana Právo a spravodlivosť reformu vysvetľuje ako snahu zefektívniť prácu justície a zbaviť sa sudcov spájaných ešte s komunistickým režimom pred rokom 1989.

Európsky súdny dvor v Luxemburgu.Európsky súdny dvor v Luxemburgu. (Zdroj: SITA/AP)

LUXEMBURG - Poľský zákon znižujúci dôchodkový vek sudcov je v rozpore s právom Únie. Rozhodol o tom v utorok Súdny dvor Európskej únie, podľa ktorého môže norma vyvolávať pochybnosti o nezávislosti sudcov. Podľa súdu je zákon diskriminačný, pretože zaviedol rozdielny vek odchodu do penzie u žien a mužov, píše server idnes.cz.

Poľská vláda presadila zákon, ktorý znížil dovtedy jednotný dôchodkový vek sudcov zo 67 rokov u mužov o dva a u žien o sedem rokov, predvlani.

Súd v Luxemburgu konštatoval, že stanovením rozdielneho veku zákon porušuje únijné pravidlá proti diskriminácii na základe pohlavia. Najvyšší súdny orgán únie vyhovel žalobe Európskej komisie.

Skryť Vypnúť reklamu

Problematický je podľa únijnej justície tiež fakt, že poľský minister spravodlivosti môže u niektorých sudcov na základe ich žiadosti nástup do dôchodku odložiť.

Táto úprava síce podľa súdu priamo neohrozuje nezávislosť poľskej justície, ale môže vyvolávať pochybnosti o neovplyvniteľnosti sudcov.

Komisia v súvislosti s justičnými zákonmi vedie s Poľskom riadenie kvôli obavám z ohrozenia vlády práva v krajine. Podľa kritikov sa poľská vláda snaží obmedziť nezávislosť súdov a získať nad nimi kontrolu.

Konzervatívne nacionalistická vládna strana Právo a spravodlivosť, ktorá v októbri vyhrala druhej voľby v rade a má opäť väčšinu v dolnej parlamentnej komore, reformu vysvetľuje ako snahu zefektívniť prácu justície a zbaviť sa sudcov spájaných ešte s komunistickým režimom pred rokom 1989.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.
Európska únia

Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

Hoci Carla Sacchiová nebola infikovaná koronavírusom, nemocničné predpisy nedovoľovali, aby ju manžel navštívil.

Pán Bozzini manželku navštíviť nemohol, tak jej aspoň zahral pod oknami.
Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.