SME
Piatok, 29. máj, 2020 | Meniny má VilmaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Názor, že len ženy môžu mať deti, stál Britku funkciu a nakoniec aj miesto

"Nie som majiteľ krčka maternice, nie som menštruátor, nie som pocit. Nie som definovaná tým, že nosím šaty a rúž. Som žena. Dospelá ľudská žena," napísala.

Korektný popis ilustračnej fotografie: Majiteľ maternice so schopnosťou rodiť definovaná veľkým bruchom, šatami a rúžom.Korektný popis ilustračnej fotografie: Majiteľ maternice so schopnosťou rodiť definovaná veľkým bruchom, šatami a rúžom. (Zdroj: Pixabay.com)

Lynsey McCarthy-Calvertová, ktorá pracovala ako dula (psychická podpora pri tehotenstve a pôrode) šesť rokov, bola donútená opustiť pozíciu tlačovej hovorkyne Doula UK potom, čo na Facebook napísala, že len ženy môžu mať deti.

V práci bola vraj následne vylúčená z kolektívu. Informoval o tom server Daily Mail.

Po zverejnení príspevku žene povedali, že ak ho nezmaže, tak ju vyhodia. Tá ho stiahla, nakoniec ale z Doula UK odišla úplne.

Vadilo jej, že sa organizácia podriadila požiadavkám niekoľkých aktivistov a nepostavila sa za ženské práva. Podľa svojich slov bola tiež za svoj názor v práci ostrakizovaná, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konflikt vznikol po tom, čo Cancer Research UK vypustil slovo žena zo svojej testovacie kampane na rakovinu krčka maternice a nahradil ho slovami "vhodné pre každého vo veku 25-64 s maternicovým čapíkom."

Ako reakciu na neho McCarthy-Calvertová pridala fotku ženy oblečenú v negližé s nápisom "Nie som majiteľ krčka maternice, nie som menštruátor, nie som pocit. Nie som definovaná tým, že nosím šaty a rúž. Som žena. Dospelá ľudská žena."

A pod to napísala: "Ženy rodia všetkých ľudí a tvoria polovicu populácie, ale obsadzujú menej ako tretinu kresiel v snemovni."

Ďalej tiež tvrdila, že ženy sú z transfóbie obviňované častejšie ako muži.

Argumentovala, že muži nemusia znášať výkriky bigoterie a transfóbie, keď povedia, že nebudú mať sex so ženou s penisom. Väčšina trans-žien si totiž svoje mužské genitálie nenechá odstrániť.

Skryť Vypnúť reklamu

Na to ostro reagoval jeden z užívateľov Facebooku a vytkol jej, že používa úplne nechutné slová a že zabúda na to, že ženy nie sú jediné, kto môžu rodiť deti.

O niekoľko dní neskôr napísala Doula UK asi dvadsiatka aktivistov list, kde sa sťažovali, že McCarthy-Calvertová porušila ich pracovné podmienky. V nich totiž stojí, že by zamestnanci nemali zverejňovať nič, čo by spolupracovníci a klienti mohli považovat za urážlivé.

Aktivisti tvrdili, že príspevok obsahuje niekoľko transfóbnych názorov, vrátane toho, že žena bola opísaná ako dospelá ľudská žena.

Doula UK ju hneď potom stiahla z pozície hovorcu. Organizácia sa ohradila proti tvrdeniu, že by McCarthy-Calvertová z práce vyštvala.

Kontroverzia sa objavila v čase, keď trangenderoví aktivisti oslavujú stále ďalšie a ďalšie úspechy. Napríklad Margarín Flora prestal dávať reklamy na Mumsnet potom, čo bola označená za transfobnú, a spoločnosť Always po sťažnostiach odstránila z vložiek ženský symbol.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Májové voľby by vyhralo OĽaNO pred Smerom

Pri zložení parlamentu by došlo k jednej zmene - stranu Za ľudí by nahradila strana Progresívne Slovensko.

Európska únia

Odhalili obrovský podvod 'Ndranghety, týkal sa aj fondov Európskej únie

Organizovaná sieť bola zapletená do tendrov na verejné práce za vyše 100 miliónov eur.

Taliani rozbili organizovanú sieť.
Slovensko

Potrebujeme hlbšiu analýzu, či môže štát fungovať bez núdzového stavu, hovorí Matovič

"Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme. Väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko," povedal premiér.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Od pondelka budú obnovené vlaky zadarmo pre žiakov a študentov

Spustenie niektorých medzinárodných železničných liniek už rezort predložil na rokovaní ústredného krízového štábu, ale schválené nebolo. Predložia ho znovu.

ZSSK od nedele obnoví vnútroštátnu dopravu. Vlaky
budú premávať opäť podľa riadneho grafikonu.