SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Názor, že len ženy môžu mať deti, stál Britku funkciu a nakoniec aj miesto

"Nie som majiteľ krčka maternice, nie som menštruátor, nie som pocit. Nie som definovaná tým, že nosím šaty a rúž. Som žena. Dospelá ľudská žena," napísala.

Korektný popis ilustračnej fotografie: Majiteľ maternice so schopnosťou rodiť definovaná veľkým bruchom, šatami a rúžom.Korektný popis ilustračnej fotografie: Majiteľ maternice so schopnosťou rodiť definovaná veľkým bruchom, šatami a rúžom. (Zdroj: Pixabay.com)

Lynsey McCarthy-Calvertová, ktorá pracovala ako dula (psychická podpora pri tehotenstve a pôrode) šesť rokov, bola donútená opustiť pozíciu tlačovej hovorkyne Doula UK potom, čo na Facebook napísala, že len ženy môžu mať deti.

V práci bola vraj následne vylúčená z kolektívu. Informoval o tom server Daily Mail.

Po zverejnení príspevku žene povedali, že ak ho nezmaže, tak ju vyhodia. Tá ho stiahla, nakoniec ale z Doula UK odišla úplne.

Vadilo jej, že sa organizácia podriadila požiadavkám niekoľkých aktivistov a nepostavila sa za ženské práva. Podľa svojich slov bola tiež za svoj názor v práci ostrakizovaná, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Konflikt vznikol po tom, čo Cancer Research UK vypustil slovo žena zo svojej testovacie kampane na rakovinu krčka maternice a nahradil ho slovami "vhodné pre každého vo veku 25-64 s maternicovým čapíkom."

Ako reakciu na neho McCarthy-Calvertová pridala fotku ženy oblečenú v negližé s nápisom "Nie som majiteľ krčka maternice, nie som menštruátor, nie som pocit. Nie som definovaná tým, že nosím šaty a rúž. Som žena. Dospelá ľudská žena."

A pod to napísala: "Ženy rodia všetkých ľudí a tvoria polovicu populácie, ale obsadzujú menej ako tretinu kresiel v snemovni."

Ďalej tiež tvrdila, že ženy sú z transfóbie obviňované častejšie ako muži.

Argumentovala, že muži nemusia znášať výkriky bigoterie a transfóbie, keď povedia, že nebudú mať sex so ženou s penisom. Väčšina trans-žien si totiž svoje mužské genitálie nenechá odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Na to ostro reagoval jeden z užívateľov Facebooku a vytkol jej, že používa úplne nechutné slová a že zabúda na to, že ženy nie sú jediné, kto môžu rodiť deti.

O niekoľko dní neskôr napísala Doula UK asi dvadsiatka aktivistov list, kde sa sťažovali, že McCarthy-Calvertová porušila ich pracovné podmienky. V nich totiž stojí, že by zamestnanci nemali zverejňovať nič, čo by spolupracovníci a klienti mohli považovat za urážlivé.

Aktivisti tvrdili, že príspevok obsahuje niekoľko transfóbnych názorov, vrátane toho, že žena bola opísaná ako dospelá ľudská žena.

Doula UK ju hneď potom stiahla z pozície hovorcu. Organizácia sa ohradila proti tvrdeniu, že by McCarthy-Calvertová z práce vyštvala.

Kontroverzia sa objavila v čase, keď trangenderoví aktivisti oslavujú stále ďalšie a ďalšie úspechy. Napríklad Margarín Flora prestal dávať reklamy na Mumsnet potom, čo bola označená za transfobnú, a spoločnosť Always po sťažnostiach odstránila z vložiek ženský symbol.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu