SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
EURÓPSKA ÚNIA

Názor, že len ženy môžu mať deti, stál Britku funkciu a nakoniec aj miesto

"Nie som majiteľ krčka maternice, nie som menštruátor, nie som pocit. Nie som definovaná tým, že nosím šaty a rúž. Som žena. Dospelá ľudská žena," napísala.

Korektný popis ilustračnej fotografie: Majiteľ maternice so schopnosťou rodiť definovaná veľkým bruchom, šatami a rúžom.Korektný popis ilustračnej fotografie: Majiteľ maternice so schopnosťou rodiť definovaná veľkým bruchom, šatami a rúžom.(Zdroj: Pixabay.com)

Lynsey McCarthy-Calvertová, ktorá pracovala ako dula (psychická podpora pri tehotenstve a pôrode) šesť rokov, bola donútená opustiť pozíciu tlačovej hovorkyne Doula UK potom, čo na Facebook napísala, že len ženy môžu mať deti.

V práci bola vraj následne vylúčená z kolektívu. Informoval o tom server Daily Mail.

Po zverejnení príspevku žene povedali, že ak ho nezmaže, tak ju vyhodia. Tá ho stiahla, nakoniec ale z Doula UK odišla úplne.

Vadilo jej, že sa organizácia podriadila požiadavkám niekoľkých aktivistov a nepostavila sa za ženské práva. Podľa svojich slov bola tiež za svoj názor v práci ostrakizovaná, píše server echo24.cz.

Článok pokračuje pod video reklamou

Konflikt vznikol po tom, čo Cancer Research UK vypustil slovo žena zo svojej testovacie kampane na rakovinu krčka maternice a nahradil ho slovami "vhodné pre každého vo veku 25-64 s maternicovým čapíkom."

Ako reakciu na neho McCarthy-Calvertová pridala fotku ženy oblečenú v negližé s nápisom "Nie som majiteľ krčka maternice, nie som menštruátor, nie som pocit. Nie som definovaná tým, že nosím šaty a rúž. Som žena. Dospelá ľudská žena."

A pod to napísala: "Ženy rodia všetkých ľudí a tvoria polovicu populácie, ale obsadzujú menej ako tretinu kresiel v snemovni."

Ďalej tiež tvrdila, že ženy sú z transfóbie obviňované častejšie ako muži.

Argumentovala, že muži nemusia znášať výkriky bigoterie a transfóbie, keď povedia, že nebudú mať sex so ženou s penisom. Väčšina trans-žien si totiž svoje mužské genitálie nenechá odstrániť.

Na to ostro reagoval jeden z užívateľov Facebooku a vytkol jej, že používa úplne nechutné slová a že zabúda na to, že ženy nie sú jediné, kto môžu rodiť deti.

O niekoľko dní neskôr napísala Doula UK asi dvadsiatka aktivistov list, kde sa sťažovali, že McCarthy-Calvertová porušila ich pracovné podmienky. V nich totiž stojí, že by zamestnanci nemali zverejňovať nič, čo by spolupracovníci a klienti mohli považovat za urážlivé.

Aktivisti tvrdili, že príspevok obsahuje niekoľko transfóbnych názorov, vrátane toho, že žena bola opísaná ako dospelá ľudská žena.

Doula UK ju hneď potom stiahla z pozície hovorcu. Organizácia sa ohradila proti tvrdeniu, že by McCarthy-Calvertová z práce vyštvala.

Kontroverzia sa objavila v čase, keď trangenderoví aktivisti oslavujú stále ďalšie a ďalšie úspechy. Napríklad Margarín Flora prestal dávať reklamy na Mumsnet potom, čo bola označená za transfobnú, a spoločnosť Always po sťažnostiach odstránila z vložiek ženský symbol.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.