SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Dávid a Goliáš

Sú v tvojom živote veci, ktoré zapáchajú? Sú mŕtve? Spolu s Ježišom ich môžeš oživiť. Ty musíš najprv odvaliť ten balvan.

Tizianova maľba Dávid a Goliáš.Tizianova maľba Dávid a Goliáš.

V starom zákone je veľmi známy príbeh o Dávidovi a Goliášovi. Goliáš, veľký trojmetrový obor, ktorý prišiel, aby hanobil Boha a zastrašoval boží ľud. Sálal z neho strach, ľudia sa ho báli. Nenašiel sa človek, ktorý by sa mu postavil zoči-voči. Báli sa čo len pomyslieť na neho.

Dávid, najmladší zo synov Izaiho, malý pastierik, miloval svoje ovečky, hudbu a poéziu. A miloval svojho Boha. Keď počul o Goliášovi, ako zlorečí Bohu a kydá na jeho ľud, neváhal ani minútu. Postavil sa mu.

Nie však v brnení a so zbraňou, ale s prakom. A zvíťazil. Porazil Goliáša, stal sa kráľom. Stačil jeden dobre namierený kameň v praku.

SkryťVypnúť reklamu

Tento príbeh je veľmi inšpirujúci. Odvahou Dávida, jeho statočnosťou a láskou k Bohu. My dnes nemusíme stretať veľkých obrov. Ale zápasíme s problémami, ktoré ich predstavujú.

Niekedy sú malé, inokedy narastajú do obrích rozmerov a my sme bezbranní. Bojíme sa im čeliť, nemáme silu s nimi bojovať. Niekedy sú to možno len veterné mlyny, ale často sú skutočné. Ale sami nezmiznú. Ak si zoberieme príklad z Dávida, môžeme byť silnými v Bohu.

Môžeme byť na strane víťazov.

Náš kameň je božie slovo hovorené v správnom čase. Ním sa prelamujú okovy neslobody, rúcajú sa hradby v srdciach ľudí, padajú múry, roztápajú sa ľady.

Božím slovom sa zastavuje búrka. V nás, aj vôkol nás. Boh zasľúbil, že božie slovo sa nikdy nevráti naspäť prázdne, ale vždy vykoná to, na čo ho poslal.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď Pán Ježiš chodil na tejto zemi, robil divy a zázraky, uzdravoval ľudí, vyháňal nečistých duchov.

V tomto príbehu bol vzkriesený človek. Lazár bol Ježišovým priateľom. Ochorel a zomrel. Ležal v hrobe už štyri dni. Jeho telo už páchlo, začínalo sa pomaly rozkladať. To je prirodzené. Ale prišiel Ježiš a začal konať nadprirodzené veci. Ako prvé rozkázal ľuďom, ktorí boli v okolí, aby odvalili kameň z jeho hrobu. Poslúchli a urobili. Potom Ježiš zavolal na Lazára, aby vyšiel von. A Lazár vyšiel. Ožil.

Sú v tvojom živote veci, ktoré zapáchajú?

Sú mŕtve? Spolu s Ježišom ich môžeš oživiť. Ty musíš najprv odvaliť ten balvan.

To je tvoja a moja práca. Nezáleží na tom, aký veľký je ten balvan. Ak konáme v poslušnosti a v súlade s Bohom, odvalíme ho. To ostatné už nechajme na Boha. On urobí svoju prácu. Veď je napísané:

SkryťVypnúť reklamu

„Tam, kde ja končím, On začína."

Nesťažujme sa neustále, aký veľký je ten Goliáš (problém), že je to nad ľudské možnosti a schopnosti. Neukazujme ho iným. Veď každý má niečo vo svojom živote.

Začnime tým problémom hovoriť o veľkosti nášho Boha. Používajme božie slovo, naučme sa využívať jeho schopnosti oproti našim neschopnostiam. Začnime stínať hlavy Goliášom, ktorý sužujú nás a naše okolie. Tým, ktorí sa vysmievajú Bohu, zneucťujú a hanobia to božie v nás.

Dovoľme, aby sa Boh naplno prejavil, keď my sme už odvalili kameň.

Je jedno, na akom fronte zápasíme. Financie, zdravie, vzťahy, rodina. Postavme Boha a Jeho slovo nad všetko.

Ak je Boh za nás, kto je proti nám? Buďme ľuďmi viery, ktorí v poslušnosti a v pokore zodvihnú boží prápor. Aby sa roztopili ľady, utíšili búrky a padli múry, ktoré nás zotročujú.

SkryťVypnúť reklamu

Nik, kto verí v Neho, nebude zahanbený.

Buďme víťazi v Ňom. Jeho meno je Ježiš Kristus, ten Nazaretský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu