SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Dávid a Goliáš

Sú v tvojom živote veci, ktoré zapáchajú? Sú mŕtve? Spolu s Ježišom ich môžeš oživiť. Ty musíš najprv odvaliť ten balvan.

Tizianova maľba Dávid a Goliáš.Tizianova maľba Dávid a Goliáš.

V starom zákone je veľmi známy príbeh o Dávidovi a Goliášovi. Goliáš, veľký trojmetrový obor, ktorý prišiel, aby hanobil Boha a zastrašoval boží ľud. Sálal z neho strach, ľudia sa ho báli. Nenašiel sa človek, ktorý by sa mu postavil zoči-voči. Báli sa čo len pomyslieť na neho.

Dávid, najmladší zo synov Izaiho, malý pastierik, miloval svoje ovečky, hudbu a poéziu. A miloval svojho Boha. Keď počul o Goliášovi, ako zlorečí Bohu a kydá na jeho ľud, neváhal ani minútu. Postavil sa mu.

Nie však v brnení a so zbraňou, ale s prakom. A zvíťazil. Porazil Goliáša, stal sa kráľom. Stačil jeden dobre namierený kameň v praku.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento príbeh je veľmi inšpirujúci. Odvahou Dávida, jeho statočnosťou a láskou k Bohu. My dnes nemusíme stretať veľkých obrov. Ale zápasíme s problémami, ktoré ich predstavujú.

Niekedy sú malé, inokedy narastajú do obrích rozmerov a my sme bezbranní. Bojíme sa im čeliť, nemáme silu s nimi bojovať. Niekedy sú to možno len veterné mlyny, ale často sú skutočné. Ale sami nezmiznú. Ak si zoberieme príklad z Dávida, môžeme byť silnými v Bohu.

Môžeme byť na strane víťazov.

Náš kameň je božie slovo hovorené v správnom čase. Ním sa prelamujú okovy neslobody, rúcajú sa hradby v srdciach ľudí, padajú múry, roztápajú sa ľady.

Božím slovom sa zastavuje búrka. V nás, aj vôkol nás. Boh zasľúbil, že božie slovo sa nikdy nevráti naspäť prázdne, ale vždy vykoná to, na čo ho poslal.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase, keď Pán Ježiš chodil na tejto zemi, robil divy a zázraky, uzdravoval ľudí, vyháňal nečistých duchov.

V tomto príbehu bol vzkriesený človek. Lazár bol Ježišovým priateľom. Ochorel a zomrel. Ležal v hrobe už štyri dni. Jeho telo už páchlo, začínalo sa pomaly rozkladať. To je prirodzené. Ale prišiel Ježiš a začal konať nadprirodzené veci. Ako prvé rozkázal ľuďom, ktorí boli v okolí, aby odvalili kameň z jeho hrobu. Poslúchli a urobili. Potom Ježiš zavolal na Lazára, aby vyšiel von. A Lazár vyšiel. Ožil.

Sú v tvojom živote veci, ktoré zapáchajú?

Sú mŕtve? Spolu s Ježišom ich môžeš oživiť. Ty musíš najprv odvaliť ten balvan.

To je tvoja a moja práca. Nezáleží na tom, aký veľký je ten balvan. Ak konáme v poslušnosti a v súlade s Bohom, odvalíme ho. To ostatné už nechajme na Boha. On urobí svoju prácu. Veď je napísané:

Skryť Vypnúť reklamu

„Tam, kde ja končím, On začína."

Nesťažujme sa neustále, aký veľký je ten Goliáš (problém), že je to nad ľudské možnosti a schopnosti. Neukazujme ho iným. Veď každý má niečo vo svojom živote.

Začnime tým problémom hovoriť o veľkosti nášho Boha. Používajme božie slovo, naučme sa využívať jeho schopnosti oproti našim neschopnostiam. Začnime stínať hlavy Goliášom, ktorý sužujú nás a naše okolie. Tým, ktorí sa vysmievajú Bohu, zneucťujú a hanobia to božie v nás.

Dovoľme, aby sa Boh naplno prejavil, keď my sme už odvalili kameň.

Je jedno, na akom fronte zápasíme. Financie, zdravie, vzťahy, rodina. Postavme Boha a Jeho slovo nad všetko.

Ak je Boh za nás, kto je proti nám? Buďme ľuďmi viery, ktorí v poslušnosti a v pokore zodvihnú boží prápor. Aby sa roztopili ľady, utíšili búrky a padli múry, ktoré nás zotročujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Nik, kto verí v Neho, nebude zahanbený.

Buďme víťazi v Ňom. Jeho meno je Ježiš Kristus, ten Nazaretský.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump oznámil, že opustí Biely dom, ak volitelia potvrdia Bidena ako prezidenta

Vyhlásenie sa zdá byť doteraz najväčším Trumpovým ústupkom, pokiaľ ide o priznanie prehry v prezidentských voľbách.

Americký prezident Donald Trump.
Slovensko

Angažovanie sa v kauze zmenky brala Jankovská ako pomoc kamarátovi Kočnerovi

O zmenkách sa Jankovská rozprávala aj s Ficom a Pellegrinim.

Rok 2016: Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, predseda vlády Robert Fico a podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák počas výjazdového rokovania 23. schôdze vlády v Poltári.
Európska únia

Rozdeľme EÚ. Portugalsko a Francúzsko chcú presadiť "dvojrýchlostnú Európu"

Nie je to len otázka právneho štátu a teda nesúhlasu Maďarska a Poľska. Iný pohľad, najmä ekonomický, má aj šetrná štvorka.

Portugalský premiér Antonio Costa.
Slovensko

Premiér Matovič sa ospravedlnil za návštevu Kollára v nemocnici

Opätovne povedal, že pred stretnutím sa opýtal, či tým neporušuje nariadenie a bol uistený, že nie.

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.