SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Súčasná Európska únia si vyžaduje systémovú zmenu, hovorí Václav Klaus

Dnešnú formu a tvár Európskej únie považuje za odvrátenie sa od pôvodných myšlienok európskeho integračného procesu. Pôvodným zámerom bolo zabezpečiť maximálnu možnú spoluprácu suverénnych európskych štátov formou jej inštitucionalizácie - vytvorením spoločenstva európskych štátov.

Václav KlausVáclav Klaus (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - O budúcnosti Európskej únie a postavení Slovenska a Česka diskutovali v stredu v Bratislave účastníci rovnomennej konferencie.

Podujatie zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) v spolupráci s Inštitútom Václava Klausa.

Okrem zástupcov podnikateľskej sféry sa na konferencii zúčastnili aj študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Podľa predsedu SOPK Petra Mihóka, ak sa má hovoriť o budúcnosti európskej integrácie z pohľadu Českej a Slovenskej republiky, malo by sa vrátiť o 30 rokov do novembra 1989, keď sa formulovali základné tézy ponovembrového vývoja vtedajšieho Česko-Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavnou zahraničnopolitickou a zahranično-ekonomickou prioritou bolo jednoznačne najskôr pridruženie sa a neskôr plnohodnotné členstvo vtedy v Európskych spoločenstvách - predchodcovi dnešnej Európskej únie. Toto smerovanie malo aj veľmi širokú podporu občanov tak Českej, ako aj Slovenskej republiky.

"Vtedy sme tiež začali napĺňať filozofiu, že budúcnosť nie je to, o čom snívame, ale to, čo dnes tvoríme. Preto sme aj urýchlene už počas roka 1990 začali intenzívne rokovať s predstaviteľmi Európskych spoločenstiev o príprave asociačnej dohody.

Ja osobne som mal česť z pozície splnomocnenca vlády SR pre Európske spoločenstvá zastupovať vládu v negociačnom tíme Česko-Slovenska v Bruseli a neskôr, po rozdelení federácie, ako hlavný negociátor SR až do úspešného konca rokovaní, ktoré sme viedli paralelne s Českou republikou.

Skryť Vypnúť reklamu

Treba povedať, že v tom čase na strane kandidátskych krajín prevládali obrovské nadšenie a aj ilúzie, často bez podrobných prístupových štúdií či dôsledkových analýz," zdôraznil Mihók.

Okrem iného tiež pripomenul, že to bol správny krok, ktorý výrazne pomohol transformácii tak spoločnosti, ako aj ekonomiky. Vyjadruje to aj doteraz široká podpora tak verejnosti, ako aj podnikateľskej sféry nielen samotnému členstvu v EÚ, ale aj od 1. januára 2009 zavedeniu eura ako národnej meny.

"Slovensko je dnes nepochybne inou krajinou, treba jasne povedať - lepšou krajinou, ako bolo pred vstupom do EÚ," podčiarkol predseda SOPK.

"Samozrejme, dnes sme aj my nielen múdrejší, ale aj pragmatickí a dobre vieme, že bezduché prijímanie všetkého, čo prichádza z Bruselu, môže škodiť nielen nám, ale aj samotnej integrácii a môže zmazať mnoho pozitívneho, čo nám integrácia prináša. Preto si cením tých, ktorí sa dokážu kriticky zamýšľať, hodnotiť a aj oponovať," doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus poukázal na skutočnosť, že súčasná Európska únia si vyžaduje systémovú zmenu, ktorú je možné docieliť v jej vnútri, avšak vzhľadom na realitu to nepovažuje za reálne.

"Dnešnú formu a tvár Európskej únie považujem za odvrátenie sa od pôvodných myšlienok európskeho integračného procesu. Pôvodným zámerom bolo zabezpečiť maximálnu možnú spoluprácu suverénnych európskych štátov formou jej inštitucionalizácie - vytvorením spoločenstva európskych štátov, najskôr v ekonomickej oblasti, neskôr aj v ďalších oblastiach," uviedol Klaus.

Podľa neho k zásadnému obratu došlo Maastrichtskou a neskôr Lisabonskou zmluvou.

Malá prešmyčka, ako zdôraznil, jedného písmena v názve z ES na EÚ znamenala fundamentálnu zmenu celého konceptu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Čína chce sledovať ľudí po celom svete pomocou QR kódov

Prezident Si to navrhuje krajinám G20. Zneužitie osobných údajov by však bolo veľmi ľahké.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Donald Trump.
Slovensko

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

Sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením.

Pápež František s ochranným rúškom na tvári.
Slovensko

Pandemický plán Sulíka je cestou do pekla, komentoval Matovič

Návrh koaličnej strany roztrhal premiér na franforce. Opozičný Hlas plán chváli a tvrdí, že je obžalobou Matoviča z nečinnosti.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.