SME
Piatok, 29. máj, 2020 | Meniny má VilmaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Súčasná Európska únia si vyžaduje systémovú zmenu, hovorí Václav Klaus

Dnešnú formu a tvár Európskej únie považuje za odvrátenie sa od pôvodných myšlienok európskeho integračného procesu. Pôvodným zámerom bolo zabezpečiť maximálnu možnú spoluprácu suverénnych európskych štátov formou jej inštitucionalizácie - vytvorením spoločenstva európskych štátov.

Václav KlausVáclav Klaus (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - O budúcnosti Európskej únie a postavení Slovenska a Česka diskutovali v stredu v Bratislave účastníci rovnomennej konferencie.

Podujatie zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) v spolupráci s Inštitútom Václava Klausa.

Okrem zástupcov podnikateľskej sféry sa na konferencii zúčastnili aj študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Podľa predsedu SOPK Petra Mihóka, ak sa má hovoriť o budúcnosti európskej integrácie z pohľadu Českej a Slovenskej republiky, malo by sa vrátiť o 30 rokov do novembra 1989, keď sa formulovali základné tézy ponovembrového vývoja vtedajšieho Česko-Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavnou zahraničnopolitickou a zahranično-ekonomickou prioritou bolo jednoznačne najskôr pridruženie sa a neskôr plnohodnotné členstvo vtedy v Európskych spoločenstvách - predchodcovi dnešnej Európskej únie. Toto smerovanie malo aj veľmi širokú podporu občanov tak Českej, ako aj Slovenskej republiky.

"Vtedy sme tiež začali napĺňať filozofiu, že budúcnosť nie je to, o čom snívame, ale to, čo dnes tvoríme. Preto sme aj urýchlene už počas roka 1990 začali intenzívne rokovať s predstaviteľmi Európskych spoločenstiev o príprave asociačnej dohody.

Ja osobne som mal česť z pozície splnomocnenca vlády SR pre Európske spoločenstvá zastupovať vládu v negociačnom tíme Česko-Slovenska v Bruseli a neskôr, po rozdelení federácie, ako hlavný negociátor SR až do úspešného konca rokovaní, ktoré sme viedli paralelne s Českou republikou.

Skryť Vypnúť reklamu

Treba povedať, že v tom čase na strane kandidátskych krajín prevládali obrovské nadšenie a aj ilúzie, často bez podrobných prístupových štúdií či dôsledkových analýz," zdôraznil Mihók.

Okrem iného tiež pripomenul, že to bol správny krok, ktorý výrazne pomohol transformácii tak spoločnosti, ako aj ekonomiky. Vyjadruje to aj doteraz široká podpora tak verejnosti, ako aj podnikateľskej sféry nielen samotnému členstvu v EÚ, ale aj od 1. januára 2009 zavedeniu eura ako národnej meny.

"Slovensko je dnes nepochybne inou krajinou, treba jasne povedať - lepšou krajinou, ako bolo pred vstupom do EÚ," podčiarkol predseda SOPK.

"Samozrejme, dnes sme aj my nielen múdrejší, ale aj pragmatickí a dobre vieme, že bezduché prijímanie všetkého, čo prichádza z Bruselu, môže škodiť nielen nám, ale aj samotnej integrácii a môže zmazať mnoho pozitívneho, čo nám integrácia prináša. Preto si cením tých, ktorí sa dokážu kriticky zamýšľať, hodnotiť a aj oponovať," doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus poukázal na skutočnosť, že súčasná Európska únia si vyžaduje systémovú zmenu, ktorú je možné docieliť v jej vnútri, avšak vzhľadom na realitu to nepovažuje za reálne.

"Dnešnú formu a tvár Európskej únie považujem za odvrátenie sa od pôvodných myšlienok európskeho integračného procesu. Pôvodným zámerom bolo zabezpečiť maximálnu možnú spoluprácu suverénnych európskych štátov formou jej inštitucionalizácie - vytvorením spoločenstva európskych štátov, najskôr v ekonomickej oblasti, neskôr aj v ďalších oblastiach," uviedol Klaus.

Podľa neho k zásadnému obratu došlo Maastrichtskou a neskôr Lisabonskou zmluvou.

Malá prešmyčka, ako zdôraznil, jedného písmena v názve z ES na EÚ znamenala fundamentálnu zmenu celého konceptu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Májové voľby by vyhralo OĽaNO pred Smerom

Pri zložení parlamentu by došlo k jednej zmene - stranu Za ľudí by nahradila strana Progresívne Slovensko.

Európska únia

Odhalili obrovský podvod 'Ndranghety, týkal sa aj fondov Európskej únie

Organizovaná sieť bola zapletená do tendrov na verejné práce za vyše 100 miliónov eur.

Taliani rozbili organizovanú sieť.
Slovensko

Potrebujeme hlbšiu analýzu, či môže štát fungovať bez núdzového stavu, hovorí Matovič

"Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme. Väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko," povedal premiér.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Od pondelka budú obnovené vlaky zadarmo pre žiakov a študentov

Spustenie niektorých medzinárodných železničných liniek už rezort predložil na rokovaní ústredného krízového štábu, ale schválené nebolo. Predložia ho znovu.

ZSSK od nedele obnoví vnútroštátnu dopravu. Vlaky
budú premávať opäť podľa riadneho grafikonu.