SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prezidentka Zuzana Čaputová vetuje návrh na predĺženie moratória na prieskumy

Bugár navrhne, aby Most-Híd opätovne nepodporil predĺženie moratória.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.Prezidentka SR Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová nepodpíše návrh na predĺženie moratória na predvolebné prieskumy z aktuálnych 14 na 50 dní pred voľbami. Ak poslanci jej veto prelomia, podá návrh na Ústavný súd (ÚS) SR. Povedala to na stredajšom tlačovom brífingu.

"Som presvedčená o tom, a to bol aj dôvod vetovania príslušného ustanovenia, že je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR," zdôraznila prezidentka v súvislosti s novelou zákona o volebnej kampani, ktorá počítala s predĺžením volebného moratória na prieskumy, ktorá zmenu zahŕňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlava štátu si myslí, že návrh je v rozpore napríklad s právom na informácie či právom na zhromažďovanie a šírenie informácií. Dodala, že podľa nej potláča politickú súťaž a je aj v rozpore s princípom právnej istoty.

Ak sa parlament nestotožní s jej pripomienkami a prelomí jej veto, využije svoje oprávnenie a podá návrh na Ústavný súd.

"Zároveň požiadam Ústavný súd, aby pozastavil účinnosť tohto ustanovenia," zdôraznila.

Čaputová vysvetlila, že podpísanie zákona by nebol správny krok.

"Bolo by možné ho akoby podpísať a rovno ho poslať na Ústavný súd. Nemyslím si, že by to bol správny krok. Podpis prezidentky republiky pod zákonom znamená akceptáciu toho znenia a stotožnenie sa s jeho obsahom," povedala s tým, že sa s návrhom nestotožňuje a vidí v ňom rozpor s ústavou.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezidentka poukázala na to, že predĺžením moratória by bolo takmer polovicu obdobia volebnej kampane obmedzované právo voličov na prístup k informáciám z volebných prieskumov.

Argumentuje vyjadrením ÚS, že "obdobie volebnej kampane je obdobím zvýšeného záujmu obyvateľstva štátu o verejné veci aj obdobím zvýšeného významu informácií o verejných záležitostiach".

Zároveň spochybňuje účel obmedzenia, ktorým má byť ochrana pred dezinformáciami.

Podotkla, že "zákonodarca necíti podobnú potrebu" chrániť voliča pred omnoho širším okruhom dezinformácií a účelových informácií, akými sú napríklad fake news, hoaxy či dezinformačné a konšpiračné médiá a ďalšie.

Čaputová si myslí, že môžu ovplyvniť správanie voliča prinajmenšom rovnako, ak nie viac ako prieskumy.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, či má dôveru v ÚS, odpovedala, že ju chce mať.

"Viem, že teraz čelíme procesu, dúfam, že sebaočisty justičných orgánov, osobitne. Ale viem, že v justičných orgánoch pracujú aj ľudia, ktorí sú schopní a hodnotovo správne nastavení," tvrdí prezidentka.

Bugár navrhne, aby Most-Híd opätovne nepodporil predĺženie moratória

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v poslaneckom klube navrhne, aby strana nepodporila predĺženie moratória.

Povedal to v stredu ešte pred vetovaním prezidentky s tým, že to, akým spôsobom prešiel návrh v parlamente, je zlá vizitka do budúcna. Prípadné akékoľvek rozhodnutie ísť s kotlebovcami do koalície v budúcnosti označil za katastrofu.

"Považujem za veľmi zlé to zvýšiť na 50 dní," skonštatoval Bugár v súvislosti s moratóriom. Zatiaľ nepovedal, či sa v tejto súvislosti obrátia na Ústavný súd, podľa jeho slov o tom ešte musia hovoriť v klube.

Skryť Vypnúť reklamu

To, či sa pokúsia v koalícii presadiť návrh na nepodporenie moratória v prípade vetovania zákona, podľa neho nemá veľký význam.

"Ťažko môžeme niečo presadiť v koalícii, keď sa koaličný partner takto rozhodol. Najviac ma mrzí to, že za tým rozhodnutím vidím aj to, že ĽSNS hlasuje tak, ako hlasuje. A to je veľmi zlá vizitka aj do budúcnosti," skonštatoval.

Bugár dodal, že na náhody neverí. Pripustil však, že v poslednom čase sa aj vzhľadom na blížiace sa voľby stáva častejšie, že koaličné návrhy podporia opoziční poslanci aj bez dohody.

Opozičné strany veto uvítali

Viaceré opozičné strany vítajú dnešné rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej nepodpísať novelu zákona o predĺžení predvolebného moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak vládna strana Smer-SD tvrdí, že „prezidentka Čaputová je v istom konflikte záujmov, keďže je jasné, že prieskumné agentúry využívala vo svojej prezidentskej kampani veľmi intenzívne“.

Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytol hovorca strany Ján Mažgút.

Opozičná parlamentná strana Sloboda a Solidarita (SaS) oceňuje veto prezidentky a tvrdí, že 50-dňové moratórium na prieskumy je absurdné a v zjavnom rozpore s ústavou.

„Ak však vládne strany s podporou kotlebovcov prelomia veto prezidentky, sme pripravení koordinovať s pani prezidentkou kroky na podanie tohto zákona na Ústavný súd SR,“ cituje tlačová správa podpredsedu NR SR za SaS a tímlídra strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martina Klusa.

„Takéto zásadné zmeny by sa mali prijímať na základe konsenzu a nemali by sa prijímať len štyri mesiace pred voľbami,“ dodáva SaS v tlačovej správe, ktorú poskytla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nie som si istý, či to veto nebude prelomené opäť koalíciou Smer-SD, SNS, ĽSNS," skonštatoval poslanec Gábor Grendel (OĽaNO).

Podľa jeho slov už v tejto súvislosti pracujú na návrhu podnetu na Ústavný súd, podpisy však ešte nezbierajú. Návrh na 50-dňové moratórium označil za nonsens.

Podpredseda parlamentu Martin Klus (SaS) podľa svojich slov vidí reálnu šancu, že sa v pléne nenájde 76 hlasov potrebných na prelomenie jej veta.

"Neviem si predstaviť, kto ešte ďalší by sa mohol nechať nahovoriť. Dúfam, že už nie sú žiadne duše, ktoré by do takéhoto nezmyslu ešte išli," skonštatoval.

"Viacerí ústavní právnici sa vyjadrili, že je to protiústavné," povedal poslanec Miroslav Beblavý (Spolu, nezaradený).

Skryť Vypnúť reklamu

To, či zákon opätovne prejde, posúdiť nevie, a to aj vzhľadom na spôsob, akým prešiel predtým.

Myslí si, že Ústavný súd by pri takomto výraznom zásahu do práv občanov mohol rozhodnúť do pár týždňov a stihnúť to ešte pred voľbami.

Poslanci Národnej rady SR v závere októbrovej schôdze parlamentu odobrili pozmeňujúci návrh k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ním zmenili aj zákon o volebnej kampani. Odsúhlasili tak predĺženie moratória na prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. Zmeny sa majú týkať už budúcoročných parlamentných volieb. Zákon prešiel hlasmi Smeru-SD, SNS, ĽSNS a niekoľkých ďalších poslancov. Opozícia a väčšina klubu Mosta-Híd bola proti.

Výhrady voči 50-dňovej lehote mali aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Skryť Vypnúť reklamu

Predĺženie moratória bolo podľa Lajčáka krátkozrakým politickým riešením, ktoré znižuje prestíž SR.

Pellegrini by chcel, aby Slovensko bolo "na prvých priečkach v iných rebríčkoch, a nie spolu s Kamerunom a Tuniskom v prípade krajín s najdlhšie trvajúcimi moratóriami na predvolebné prieskumy".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

15 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

13 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h