SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nabúranú Teslu hasili tri dni a stále nevedia, čo s ňou

Päťdesiat hasičov spotrebovalo 11-tisíc litrov vody, a nakoniec to museli vyriešiť netradičným spôsobom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Facebook Landes-Feuerwehrverband Tirol)

SALZBURG - Požiare elektromobilov prináša niekoľko problémov, ktoré u spaľovacích motorov nie sú. Ukázala to októbrová nehoda, pri ktorej v Rakúsku havaroval vodič Tesly a okamžite na to auto vzplanulo, píše server echo24.cz.

Vodič prežil, ale Tesla sa hasila ťažko. Pokúšalo sa o to 50 hasičov, spotrebovali 11-tisíc litrov vody a auto musel nakoniec bager ponoriť na tri dni do špeciálneho hasiaceho kontajnera. Informácie priniesol server denníka Kronen Zeitung.

Vodič Dominik Freymuth sa v októbri vydal z Mníchova do Salzburgu. Počas cesty ale nabúral autom do stromu a jeho Tesla začala horieť. Život mu zachránili dvaja vodiči z prechádzajúcich áut a následne bol hospitalizovaný v nemocnici.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď hasiči dorazili, bola Tesla už v plameňoch, informujú o tom stránky tirolských hasičov. Akcia bola, podľa slov veliteľa hasičského zboru v Kitzbüheli Bernharda Geislera, oveľa zložitejšie ako u áut so spaľovacími motormi.

Elektromobily totiž obsahujú lítium-iónovú batériu, ktorá sa skladá z veľkého množstva článkov. Akonáhle je jeden poškodený, dôjde k sérii elektrických skratov, ktoré požiar neustále rozširujú.

Podľa výrobcu je na uhasenie Tesly potrebných asi 11 000 litrov vody, pre porovnanie, priemerná hasičská autocisterna má objem asi 8-tisíc litrov vody.

Elektromobily majú tiež batériu v spodnej časti vozidla, čo silne komplikuje prácu hasičov.

V akcii bolo nasadených 50 hasičov, niekoľko vozov a špeciálny kontajner, ktorý vozidlo chladí až po dobu 72 hodín. Elektromobil totiž môže vzplanúť aj tri dni po požiari.

Skryť Vypnúť reklamu

Auto bolo potom vložené bagrom do kontajnera a zaplavené vodou, aby znovu nezahorelo.

Voda z kontajnera musela byť po akcii ekologicky zlikvidovaná, rovnaký osud čakal aj pôdu z miesta nehody. Hrozila totiž ich kontaminácie kyselinami z batérie, ktoré by sa cez ne mohli dostať do podzemných vôd.

Komplikácie tiež nastávajú s likvidáciou už zničeného auta. Každý dovozca alebo výrobca je síce povinný si vozidlo vziať späť bez ohľadu na jeho stav. Firma, na ktorú Tesla problémy s likvidáciou auta previedla, sa však vyjadrila, že zatiaľ nemá potrebné osvedčenie od ministerstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok pribudlo 1940 nakazených a 16 úmrtí

Je to 15,56 % z 6 545 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 2,05 % z 44 769 antigénnych testov za včerajší deň.

Zahraničie

Čína chce sledovať ľudí po celom svete pomocou QR kódov

Prezident Si to navrhuje krajinám G20. Zneužitie osobných údajov by však bolo veľmi ľahké.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Donald Trump.
Slovensko

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

Sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením.

Pápež František s ochranným rúškom na tvári.