SME
Utorok, 26. máj, 2020 | Meniny má DušanKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V nemocnici v Lodži sa narodili dvojčatá rôznej farby pleti

Podľa lekárov nejde o nič nezvyčajné, vysvetlenie je jednoduché.

Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť.Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť. (Zdroj: FB Dziennik Lodzski)

LODŽ - V nemocnici Rydygiera v Lodži sa narodili nezvyčajné dvojčatá s rôznou farbou pleti. Dievčatko Joanna je biela a jej dvojča Jason je čierny. Aj keď je tento prípad veľmi zriedkavý, nie je to neobvyklé, píše server dzienniklodzki.pl.

Joanna a Jason sa narodili v nemocnici Rydygiera v Lodži 28. októbra. Ich rodičia matka Feumi Wanji Ornella Diana a otec Minkoumou Noumi Alex Franck pochádzajú z Kamerunu a obaja majú tmavú pokožku. Pani Diana študuje v Lodži.

Vysvetlenie rôznej farby pleti je prozaické - malá Joanna je albín. To znamená, že jej pokožka nemá dostatok pigmentu na zafarbenie pokožky.

Skryť Vypnúť reklamu

Narodenie dvojčiat s rôznymi farbami pokožky rodičov neprekvapilo. Ich matka očakávala, že niektoré z jej detí bude biele. Má dvoch bratov a strýka, ktorí sa narodili tiež s albinizmom. Otec mal tiež podobných príbuzných v rozšírenej rodine.

Rodičia sa tešili z dvojčiat

Rodičia sú z bábätiek nadšení. Ako zdôrazňuje ich otec, nezáleží na farbe pleti. "Všetko záleží na postoji ľudí," vysvetľuje Alex Franck.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú Joanna a Jason vychovaní v Poľsku. Malá Joanna bude mať lepšie prostredie ako v Afrike, lebo svetlá pokožka albínov je citlivejšia na slnečné lúče.

Za rozmanitosť je zodpovedný gen

Albinizmus je vlastnosť, ktorá sa prejavuje nedostatkom pigmentu v pokožke. Je spôsobená poruchami tvorby melanínu a je geneticky prenášaná. Gén zodpovedný za albinizmus je recesívny. To znamená, že znak je viditeľný, iba ak dieťa zdedí gén od oboch rodičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojčatá s rôznymi farbami pleti sa rodia mimoriadne zriedka. Doktor Janusz Lasota, poradca v pôrodníckom a gynekologickom oddelení nemocnice Rydygiera, v nich nevidí nič neobvyklé.

"To môže prekvapiť ľudí, ktorí nemajú dosť informácií, ale z genetického hľadiska je to jednoducho možná situácia," vysvetľuje doktor.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Vo Francúzsku sa po prvý raz stala starostkou transrodová žena

Podľa spoluzakladateľky francúzskej Národnej transrodovej asociácie tieto voľby ukázali, že "naši občania sú čoraz progresívnejší" a volia "hodnotu jednotlivcov bez ohľadu na ich rodovú identitu".

Na archívnej snímke je francúzska vlajka a uprostred v pozadí Eiffelova veža v Paríži. Ilustračná fotografia.
Slovensko

Štát uvoľňuje epidemiologické opatrenia vo verejnom stravovaní a na hraniciach

Od stredy budú povolené aj podujatia v reštauráciách po 22. hodine, ako sú svadby či oslavy. Od 3. júna sa otvoria aj vnútorné a vonkajšie športoviská.

Premiér Igor Matovič.
Názory

Koronavírus: Domáce väzenie pre Európanov, amnestie pre ilegálnych imigrantov

Kým Európa zažíva bezprecedentný hospodársky šok a desiatky miliónov Európanov prišli o živobytie, ilegálnym migrantom je v Európe automaticky poskytované bezplatné bývanie a bezplatná zdravotná starostlivosť.

Slovensko

Úspešná budúcnosť čaká len tie národy, ktoré sa vedia vysporiadať aj s temnými kapitolami svojej minulosti, hovorí Kollár

Predseda Národnej rady dnes spolu s predstaviteľmi Gréckokatolíckej cirkvi odhalil v Leopoldove pamätnú tabuľu biskupovi blahoslavenému P. P. Gojdičovi.

Podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igor Rintel, predseda Národnej rady Boris Kollár a prešovský arcibiskup Ján Babjak.