SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V nemocnici v Lodži sa narodili dvojčatá rôznej farby pleti

Podľa lekárov nejde o nič nezvyčajné, vysvetlenie je jednoduché.

Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť.Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť. (Zdroj: FB Dziennik Lodzski)

LODŽ - V nemocnici Rydygiera v Lodži sa narodili nezvyčajné dvojčatá s rôznou farbou pleti. Dievčatko Joanna je biela a jej dvojča Jason je čierny. Aj keď je tento prípad veľmi zriedkavý, nie je to neobvyklé, píše server dzienniklodzki.pl.

Joanna a Jason sa narodili v nemocnici Rydygiera v Lodži 28. októbra. Ich rodičia matka Feumi Wanji Ornella Diana a otec Minkoumou Noumi Alex Franck pochádzajú z Kamerunu a obaja majú tmavú pokožku. Pani Diana študuje v Lodži.

Vysvetlenie rôznej farby pleti je prozaické - malá Joanna je albín. To znamená, že jej pokožka nemá dostatok pigmentu na zafarbenie pokožky.

Skryť Vypnúť reklamu

Narodenie dvojčiat s rôznymi farbami pokožky rodičov neprekvapilo. Ich matka očakávala, že niektoré z jej detí bude biele. Má dvoch bratov a strýka, ktorí sa narodili tiež s albinizmom. Otec mal tiež podobných príbuzných v rozšírenej rodine.

Rodičia sa tešili z dvojčiat

Rodičia sú z bábätiek nadšení. Ako zdôrazňuje ich otec, nezáleží na farbe pleti. "Všetko záleží na postoji ľudí," vysvetľuje Alex Franck.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú Joanna a Jason vychovaní v Poľsku. Malá Joanna bude mať lepšie prostredie ako v Afrike, lebo svetlá pokožka albínov je citlivejšia na slnečné lúče.

Za rozmanitosť je zodpovedný gen

Albinizmus je vlastnosť, ktorá sa prejavuje nedostatkom pigmentu v pokožke. Je spôsobená poruchami tvorby melanínu a je geneticky prenášaná. Gén zodpovedný za albinizmus je recesívny. To znamená, že znak je viditeľný, iba ak dieťa zdedí gén od oboch rodičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojčatá s rôznymi farbami pleti sa rodia mimoriadne zriedka. Doktor Janusz Lasota, poradca v pôrodníckom a gynekologickom oddelení nemocnice Rydygiera, v nich nevidí nič neobvyklé.

"To môže prekvapiť ľudí, ktorí nemajú dosť informácií, ale z genetického hľadiska je to jednoducho možná situácia," vysvetľuje doktor.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

32m

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

5 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

6 h
Vera Pechtelevová sa stala obeťou domáceho násilia a ľahostajnosti polície.

Domáce násilie polícia v Rusku zvyčajne nerieši. Aj trest, ktorý prokuratúra žiada pre vraha, je pre mnohých smiešny. Prepis hovorov na záchrannú linku mrazí ľahostajnosťou.

8 h