SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

V nemocnici v Lodži sa narodili dvojčatá rôznej farby pleti

Podľa lekárov nejde o nič nezvyčajné, vysvetlenie je jednoduché.

Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť.Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť. (Zdroj: FB Dziennik Lodzski)

LODŽ - V nemocnici Rydygiera v Lodži sa narodili nezvyčajné dvojčatá s rôznou farbou pleti. Dievčatko Joanna je biela a jej dvojča Jason je čierny. Aj keď je tento prípad veľmi zriedkavý, nie je to neobvyklé, píše server dzienniklodzki.pl.

Joanna a Jason sa narodili v nemocnici Rydygiera v Lodži 28. októbra. Ich rodičia matka Feumi Wanji Ornella Diana a otec Minkoumou Noumi Alex Franck pochádzajú z Kamerunu a obaja majú tmavú pokožku. Pani Diana študuje v Lodži.

Vysvetlenie rôznej farby pleti je prozaické - malá Joanna je albín. To znamená, že jej pokožka nemá dostatok pigmentu na zafarbenie pokožky.

SkryťVypnúť reklamu

Narodenie dvojčiat s rôznymi farbami pokožky rodičov neprekvapilo. Ich matka očakávala, že niektoré z jej detí bude biele. Má dvoch bratov a strýka, ktorí sa narodili tiež s albinizmom. Otec mal tiež podobných príbuzných v rozšírenej rodine.

Rodičia sa tešili z dvojčiat

Rodičia sú z bábätiek nadšení. Ako zdôrazňuje ich otec, nezáleží na farbe pleti. "Všetko záleží na postoji ľudí," vysvetľuje Alex Franck.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú Joanna a Jason vychovaní v Poľsku. Malá Joanna bude mať lepšie prostredie ako v Afrike, lebo svetlá pokožka albínov je citlivejšia na slnečné lúče.

Za rozmanitosť je zodpovedný gen

Albinizmus je vlastnosť, ktorá sa prejavuje nedostatkom pigmentu v pokožke. Je spôsobená poruchami tvorby melanínu a je geneticky prenášaná. Gén zodpovedný za albinizmus je recesívny. To znamená, že znak je viditeľný, iba ak dieťa zdedí gén od oboch rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojčatá s rôznymi farbami pleti sa rodia mimoriadne zriedka. Doktor Janusz Lasota, poradca v pôrodníckom a gynekologickom oddelení nemocnice Rydygiera, v nich nevidí nič neobvyklé.

"To môže prekvapiť ľudí, ktorí nemajú dosť informácií, ale z genetického hľadiska je to jednoducho možná situácia," vysvetľuje doktor.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu