SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V nemocnici v Lodži sa narodili dvojčatá rôznej farby pleti

Podľa lekárov nejde o nič nezvyčajné, vysvetlenie je jednoduché.

Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť.Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť. (Zdroj: FB Dziennik Lodzski)

LODŽ - V nemocnici Rydygiera v Lodži sa narodili nezvyčajné dvojčatá s rôznou farbou pleti. Dievčatko Joanna je biela a jej dvojča Jason je čierny. Aj keď je tento prípad veľmi zriedkavý, nie je to neobvyklé, píše server dzienniklodzki.pl.

Joanna a Jason sa narodili v nemocnici Rydygiera v Lodži 28. októbra. Ich rodičia matka Feumi Wanji Ornella Diana a otec Minkoumou Noumi Alex Franck pochádzajú z Kamerunu a obaja majú tmavú pokožku. Pani Diana študuje v Lodži.

Vysvetlenie rôznej farby pleti je prozaické - malá Joanna je albín. To znamená, že jej pokožka nemá dostatok pigmentu na zafarbenie pokožky.

Skryť Vypnúť reklamu

Narodenie dvojčiat s rôznymi farbami pokožky rodičov neprekvapilo. Ich matka očakávala, že niektoré z jej detí bude biele. Má dvoch bratov a strýka, ktorí sa narodili tiež s albinizmom. Otec mal tiež podobných príbuzných v rozšírenej rodine.

Rodičia sa tešili z dvojčiat

Rodičia sú z bábätiek nadšení. Ako zdôrazňuje ich otec, nezáleží na farbe pleti. "Všetko záleží na postoji ľudí," vysvetľuje Alex Franck.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú Joanna a Jason vychovaní v Poľsku. Malá Joanna bude mať lepšie prostredie ako v Afrike, lebo svetlá pokožka albínov je citlivejšia na slnečné lúče.

Za rozmanitosť je zodpovedný gen

Albinizmus je vlastnosť, ktorá sa prejavuje nedostatkom pigmentu v pokožke. Je spôsobená poruchami tvorby melanínu a je geneticky prenášaná. Gén zodpovedný za albinizmus je recesívny. To znamená, že znak je viditeľný, iba ak dieťa zdedí gén od oboch rodičov.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojčatá s rôznymi farbami pleti sa rodia mimoriadne zriedka. Doktor Janusz Lasota, poradca v pôrodníckom a gynekologickom oddelení nemocnice Rydygiera, v nich nevidí nič neobvyklé.

"To môže prekvapiť ľudí, ktorí nemajú dosť informácií, ale z genetického hľadiska je to jednoducho možná situácia," vysvetľuje doktor.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Čína chce sledovať ľudí po celom svete pomocou QR kódov

Prezident Si to navrhuje krajinám G20. Zneužitie osobných údajov by však bolo veľmi ľahké.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Donald Trump.
Slovensko

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

Sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením.

Pápež František s ochranným rúškom na tvári.
Slovensko

Pandemický plán Sulíka je cestou do pekla, komentoval Matovič

Návrh koaličnej strany roztrhal premiér na franforce. Opozičný Hlas plán chváli a tvrdí, že je obžalobou Matoviča z nečinnosti.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.