SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
EURÓPSKA ÚNIA

V nemocnici v Lodži sa narodili dvojčatá rôznej farby pleti

Podľa lekárov nejde o nič nezvyčajné, vysvetlenie je jednoduché.

Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť.Jason a Joanna, dvojičky kamerunských rodičov, ktoré vzbudili pozornosť.(Zdroj: FB Dziennik Lodzski)

LODŽ - V nemocnici Rydygiera v Lodži sa narodili nezvyčajné dvojčatá s rôznou farbou pleti. Dievčatko Joanna je biela a jej dvojča Jason je čierny. Aj keď je tento prípad veľmi zriedkavý, nie je to neobvyklé, píše server dzienniklodzki.pl.

Joanna a Jason sa narodili v nemocnici Rydygiera v Lodži 28. októbra. Ich rodičia matka Feumi Wanji Ornella Diana a otec Minkoumou Noumi Alex Franck pochádzajú z Kamerunu a obaja majú tmavú pokožku. Pani Diana študuje v Lodži.

Vysvetlenie rôznej farby pleti je prozaické - malá Joanna je albín. To znamená, že jej pokožka nemá dostatok pigmentu na zafarbenie pokožky.

Narodenie dvojčiat s rôznymi farbami pokožky rodičov neprekvapilo. Ich matka očakávala, že niektoré z jej detí bude biele. Má dvoch bratov a strýka, ktorí sa narodili tiež s albinizmom. Otec mal tiež podobných príbuzných v rozšírenej rodine.

Rodičia sa tešili z dvojčiat

Rodičia sú z bábätiek nadšení. Ako zdôrazňuje ich otec, nezáleží na farbe pleti. "Všetko záleží na postoji ľudí," vysvetľuje Alex Franck.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú Joanna a Jason vychovaní v Poľsku. Malá Joanna bude mať lepšie prostredie ako v Afrike, lebo svetlá pokožka albínov je citlivejšia na slnečné lúče.

Za rozmanitosť je zodpovedný gen

Albinizmus je vlastnosť, ktorá sa prejavuje nedostatkom pigmentu v pokožke. Je spôsobená poruchami tvorby melanínu a je geneticky prenášaná. Gén zodpovedný za albinizmus je recesívny. To znamená, že znak je viditeľný, iba ak dieťa zdedí gén od oboch rodičov.

Dvojčatá s rôznymi farbami pleti sa rodia mimoriadne zriedka. Doktor Janusz Lasota, poradca v pôrodníckom a gynekologickom oddelení nemocnice Rydygiera, v nich nevidí nič neobvyklé.

"To môže prekvapiť ľudí, ktorí nemajú dosť informácií, ale z genetického hľadiska je to jednoducho možná situácia," vysvetľuje doktor.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.