SME
Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Oddelenie ekonomiky od politiky prestáva fungovať, myslí si exprezident Klaus

Hrozbu vidí v "klimatickom alarmizme" a "zelenej ideológii", rovnako ako v prepjatom vyznávaní rovnosti namiesto ocenenia výkonu jednotlivca.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SITA/AP)

Ekonomická transformácia v 90. rokoch splnila očakávania Václava Klausa, jedného z jej hlavných "architektov". Cieľom bolo rýchlo oddeliť ekonomiku od politiky, povedal vo štvrtok Klaus na konferencii Masarykovej univerzity v Brne.

Zdôraznil, že kritizovaná kupónová privatizácia bola len jednou zo zvolených metód a svojím spôsobom východiskom z núdze - domáca kapitál totiž v postkomunistickej krajine chýbal, píše server echo24.cz.

Oddelenie ekonomiky od politiky sa podľa Klausa do istej miery a na istú dobu podarilo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Smutné je, že to tak prestáva byť," povedal bývalý minister financií, premiér, predseda Snemovne a prezident.

Hrozbu vidí v "klimatickom alarmizme" a "zelenej ideológii", rovnako ako v prepjatom vyznávaní rovnosti namiesto ocenenia výkonu jednotlivca.

Najťažším prvkom ekonomickej transformácie bola podľa Klausa privatizácie.

"Pretrvávajú sny o tom, že by bývalo bolo možné existovať a ísť ďalej bez rozsiahlej privatizácie ekonomiky ako celku - to je fatálny omyl," uviedol Klaus.

Bolo podľa neho nutné ponáhľať sa, aby sa ekonomická transformácia odohrávala súbežne s tou politickou.

Ako svoj vzor zmienil Klaus privatizáciu v Británii v 80. rokoch za vlády Margaret Thatcherovej.

Skryť Vypnúť reklamu

"Lenže ona privatizovala tri štyri firmy za rok, my tri štyri za hodinu. To si vyžadovalo použitie iných privatizačných metód, inú štruktúru," povedal Klaus.

Dnešná debata o privatizácii sa podľa neho chybne redukuje len na tú kupónovú. Metód pritom bolo viac - rozsiahle reštitúcie, takzvaná malá a veľká privatizácia, plus kupónová, cez ktorú však podľa Klausa neprešla ani štvrtina privatizovaného majetku.

Kupónová privatizácia bola podľa Klausa v podstate východiskom z núdze, krokom vyvolaným nevyhnutnosťou privatizovať aj bez domáceho kapitálu, ktorý komunizmus nevytvoril, aj bez dostatočného záujmu vážnych zahraničných investorov.

"Nepriatelia transformácie" podľa Klausa stále vnucujú ľuďom nepravdivé hodnotenie, že každý český podnikateľ vyplývajúci z éry privatizácie je zlodej a tunelár.

Skryť Vypnúť reklamu

Klaus spätne kritizoval tiež idealizovanie zahraničného kapitálu. "Nechceli sme premeniť väčšinu občanov v námezdných pracovníkov zahraničných firiem," povedal Klaus.

Mnohí kritici podľa Klausa nerozumejú zložitosti transformácie. Bývalý prezident uviedol, že transformácia nebola šachovou partiou s pasívnymi figúrami.

Ľudia z mäsa a kostí mali svoje záujmy a ciele, všetko sa odohrávalo v podmienkach parlamentnej demokracie, o všetko sa zvádzali politickej bitky.

Proces neriadil žiadny "transformačný Demiurg či diktátor". Veľa vecí sa tak odohralo inak, než si tvorcovia transformácie priali.

Klaus ale napriek tomu označil transformáciu za "formatívny počiatok nášho dneška".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Pápež žiada, aby chorým v Amazónii i vo svete nechýbala lekárska starostlivosť

Išlo o pápežov prvý príhovor k veriacim z okna Apoštolského paláca vo Vatikáne po takmer troch mesiacoch.

Pápež František.
Slovensko

Koalícia nebude mať spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry, tvrdí Krajniak

Pellegrini deklaruje, že v prípade mien prokurátorov ako Šanta, Žilinka či Vasiľ Špirko by sa minimálne na jednom z nich vedeli v prípade voľby nového generálneho prokurátora s koalíciu zhodnúť.

Budova Generálnej prokuratúry v Bratislave.
Názory

Marian Kechlibar: Malá odbočka k letu draka

V sobotu po prvýkrát odštartovala nová kozmická loď s ľuďmi. Zaslúži si to rýchly komentár, prečo je tento let prelomový.

Vizualizácia odpojenia kapsule Crew Dragon od rakety Falcon 9.
Slovensko

Pellegrini: Konflikt v Smere je už dlho, rozhodnúť by sa malo do leta

Minister Krajniak upozorňuje, že na začiatku mala vysoké preferencie aj strana exprezidenta Kisku. Keď z funkcie odišiel, situácia sa zmenila.

Peter Pellegrini odovzdal  prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi druhý návrh na členov jeho vlády.