SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
EKONOMIKA

Oddelenie ekonomiky od politiky prestáva fungovať, myslí si exprezident Klaus

Hrozbu vidí v "klimatickom alarmizme" a "zelenej ideológii", rovnako ako v prepjatom vyznávaní rovnosti namiesto ocenenia výkonu jednotlivca.

Václav Klaus.Václav Klaus.(Zdroj: SITA/AP)

Ekonomická transformácia v 90. rokoch splnila očakávania Václava Klausa, jedného z jej hlavných "architektov". Cieľom bolo rýchlo oddeliť ekonomiku od politiky, povedal vo štvrtok Klaus na konferencii Masarykovej univerzity v Brne.

Zdôraznil, že kritizovaná kupónová privatizácia bola len jednou zo zvolených metód a svojím spôsobom východiskom z núdze - domáca kapitál totiž v postkomunistickej krajine chýbal, píše server echo24.cz.

Oddelenie ekonomiky od politiky sa podľa Klausa do istej miery a na istú dobu podarilo.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Smutné je, že to tak prestáva byť," povedal bývalý minister financií, premiér, predseda Snemovne a prezident.

Hrozbu vidí v "klimatickom alarmizme" a "zelenej ideológii", rovnako ako v prepjatom vyznávaní rovnosti namiesto ocenenia výkonu jednotlivca.

Najťažším prvkom ekonomickej transformácie bola podľa Klausa privatizácie.

"Pretrvávajú sny o tom, že by bývalo bolo možné existovať a ísť ďalej bez rozsiahlej privatizácie ekonomiky ako celku - to je fatálny omyl," uviedol Klaus.

Bolo podľa neho nutné ponáhľať sa, aby sa ekonomická transformácia odohrávala súbežne s tou politickou.

Ako svoj vzor zmienil Klaus privatizáciu v Británii v 80. rokoch za vlády Margaret Thatcherovej.

"Lenže ona privatizovala tri štyri firmy za rok, my tri štyri za hodinu. To si vyžadovalo použitie iných privatizačných metód, inú štruktúru," povedal Klaus.

Dnešná debata o privatizácii sa podľa neho chybne redukuje len na tú kupónovú. Metód pritom bolo viac - rozsiahle reštitúcie, takzvaná malá a veľká privatizácia, plus kupónová, cez ktorú však podľa Klausa neprešla ani štvrtina privatizovaného majetku.

Kupónová privatizácia bola podľa Klausa v podstate východiskom z núdze, krokom vyvolaným nevyhnutnosťou privatizovať aj bez domáceho kapitálu, ktorý komunizmus nevytvoril, aj bez dostatočného záujmu vážnych zahraničných investorov.

"Nepriatelia transformácie" podľa Klausa stále vnucujú ľuďom nepravdivé hodnotenie, že každý český podnikateľ vyplývajúci z éry privatizácie je zlodej a tunelár.

Klaus spätne kritizoval tiež idealizovanie zahraničného kapitálu. "Nechceli sme premeniť väčšinu občanov v námezdných pracovníkov zahraničných firiem," povedal Klaus.

Mnohí kritici podľa Klausa nerozumejú zložitosti transformácie. Bývalý prezident uviedol, že transformácia nebola šachovou partiou s pasívnymi figúrami.

Ľudia z mäsa a kostí mali svoje záujmy a ciele, všetko sa odohrávalo v podmienkach parlamentnej demokracie, o všetko sa zvádzali politickej bitky.

Proces neriadil žiadny "transformačný Demiurg či diktátor". Veľa vecí sa tak odohralo inak, než si tvorcovia transformácie priali.

Klaus ale napriek tomu označil transformáciu za "formatívny počiatok nášho dneška".

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.