SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
NOVEMBER ´89

Po páde komunistického režimu narástla kriminalita, v súčasnosti postupne klesá

Podľa bezpečnostného experta Andora Šándora bolo obdobie 90-tych rokov poznamenané stratou reputácie polície pre previazanosť s minulým režimom a nepostačujúcimi zákonmi

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Veronika Janušková)

BRATISLAVA - Pád komunistického režimu priniesol okrem pozitívnych aspektov a návratu politickej plurality alebo možnosti slobodne cestovať aj niektoré negatíva.

Jedným z nich je nárast kriminality. Ako vyplýva zo štatistík kriminálne polície, v období rokov 1981 až 1989 neprekračoval počet trestných činov spáchaných na Slovensku číslo 50 000.

Už v roku 1990 však policajti evidovali okolo 70 000 spáchaných trestných činov. Následne trestná činnosť naďalej rástla, pričom v roku 1993 evidovali rekordný počet 146 193 trestných činov.

Skryť Vypnúť reklamu

Následne podľa policajných štatistík začala trestná činnosť mierne klesať, pričom v roku 2000 klesla pod hranicu 90 000.

Po tomto roku však začala trestná činnosť opäť stúpať, pričom v roku 2004 zaznamenali 131 224 trestných činov, teda druhý najvyšší počet od pádu komunistického režimu.

Odvtedy trestná činnosť opätovne postupne klesala, v roku 2018 bolo evidovaných niečo cez 61 000 trestných činov.

Český bezpečnostný expert Andor Šándor v tejto súvislosti uviedol, že nárast kriminality po roku 1989 je výsledkom viacerých faktorov.

„S nadobudnutou slobodou prišlo k uvoľneniu mravov a celkovo postoju k zákonom. Veľa ľudí sa prestalo báť,“ povedal.

Podľa Šándora tiež bolo toto obdobie poznamenané stratou reputácie polície pre previazanosť s minulým režimom a nepostačujúcimi zákonmi, ktoré nereagovali dostatočne na spoločenské zmeny.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad rozmach ekonomickej trestnej činnosti podľa neho súvisel s prepojením politikov a „bielych golierov“.

„Takými boli napríklad Marian Kočner, Radovan Křejčíř (český podnikateľ, momentálne vo väzení v Južnej Afrike) alebo František Mrázek (český podnikateľ zavraždený v roku 2006),“ povedal Šándor s tým, že v 90-tych rokoch „celý systém zbrutálnel“.

Podľa neho mali tiež na zvýšení počtu trestných činov po roku 1989 aj amnestie vtedajšieho prezidenta Václava Havla.

„Mnoho prepustených sa za nejaký čas do väzenia vrátilo, samozrejme, po spáchaní ďalších trestných činov,“ zdôraznil

Pokiaľ ide o objasnenosť trestnej činnosti, v osemdesiatych rokoch priemerne podľa štatistík dosahovala skoro 90 percent. V deväťdesiatych rokoch však poklesla na úroveň okolo 36 percent. Momentálne je na úrovni okolo 60 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Šándor však v tejto súvislosti dodal, že nie je možné povedať, nakoľko bol údaj o objasnenosti z doby pred rokom 1989 dôveryhodný a nakoľko išlo o propagandu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Irán tvrdí, že jeho vedca zabil Izrael na diaľku pomocou elektronického zariadenia

Zabitý expert bol považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní, ktorý bol zastavený v roku 2003.

Miesto atentátu na jadrového vedca.
Slovensko

Pre rodičov sú zatvorené školy náporom a učivu často nerozumejú

Vyše dve tretiny rodičov musia deťom na druhom stupni základných škôl so vzdelávaním pomáhať. Takmer každý tretí rodič povedal, že učivo, ktoré deti preberajú, je veľmi náročné a nevedia mu s ním pomôcť.

Ilustračné foto.
Slovensko

Joe Biden si pri hre so psom zlomil nohu

Budúci prezident USA bude zrejme niekoľko týždňov potrebovať ortézu. 78-ročný politik je najstarší novozvolený šéf Bieleho domu v histórii USA a počas kampane často odmietal otázky o jeho veku.

Bidena priviezli na vyšetrenie k ortopédovi.

Pribudlo len 379 prípadov, testovalo sa však výrazne menej

Je to 18,43 % z 1 063 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 6,45 % z 2 835 antigénnych testov za včerajší deň.

Ilustračné foto.