SME
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky
NÁZOR MARIANA KECHLIBARA

Chile: Príliš veľa nerovnosti

Základná úroveň určitých služieb pre všetkých je niečo, čoho by sme sa vzdávať nemali.

Demonštranti utekajú pred slzným plynom v Santiagu.Demonštranti utekajú pred slzným plynom v Santiagu. (Zdroj: TASR/AP)

Čile platí v Južnej Amerike za vzorný štát. Malo tiež svoje autoritárske obdobie, za generála Pinocheta, ale v porovnaní s kŕčmi násilia a striedaním despotických vlád, ktoré zažili štáy ako Guatemala, Venezuela či Peru, na tom bývalo nápadne dobre; elektrina v zásuvkách je, voda v kohútiku tiež, miera chudoby sa znížila, polícia nevyberá výpalné od motoristov, metro jazdí.

Alebo aspoň donedávna jazdilo. Ďalšie zvýšenie ceny cestovných lístkov (v Santiagu totiž neexistujú časové cestovné lístky, musíte si zaplatiť každú jazdu zvlášť) odštartovalo vlnu protestov, po ktorých sa do ulíc vydalo viac ako milión ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Časť z nich boli násilníci a zničili niekoľko desiatok staníc metra, čo marginálne prirážka na cestovnom len ťažko vyrovná.

Problémy sú ale hlbšieho rázu. Prirážka na cestovnom bola len tou poslednou kvapkou, po ktorej sud pretiekol. Čile trpí mnohoročným suchom, čo zdraželo potraviny na miestnom trhu; dôchodky sú nízke, zato školné vysoké a rozdelenie bohatstva v spoločnosti extrémne nerovnomerné.

Ak spočítame ukazovatele nerovnosti, ako je napríklad Giniho koeficient, a ak porovnáme Čile s tradične triedne rozdelenými štátmi, ako je Veľká Británia alebo Spojené štáty americké, má pred nimi v nerovnosti stále náskok; dokonca aj pred Brazíliou. Jedinou porovnateľnú oblasťou je južná časť Afriky.

Triedne rozdiely sú obrovské, dokonca aj radový poslanec parlamentu berie 32-násobok minimálnej mzdy, v prepočte nejakých 12-tisíc eur mesačne. Štvrte bohatých ako by boli v inom svete, na inej planéte.

Skryť Vypnúť reklamu

Priaznivé makroekonomické ukazovatele nie sú všetko. Ak je bohatstvo krajiny silne koncentrované v rukách mizivého percenta ľudí, riziko násilností a revolúcia nie je nikdy ďaleko.

Jedna z výhod, ktorú v strednej Európe máme a považujeme ju za takmer samozrejmú, je tá, že podobné pomery tu nepanujú. Čiastočne je to preto, že tunajšie ekonomiky nie sú príliš závislé na ťažbe nerastných surovín - poslednými veľkými pánmi boli uhľobaróni, a to už je dávno.

Ale čiastočne je to aj tým, že svojho času mali tunajší politici dosť rozumu na to, aby zabezpečili, že na jednu jazdu autobusom do práce nemusí ani zle platený zamestnanec zarábať hodinu.

Základná úroveň určitých služieb pre všetkých je niečo, čoho by sme sa vzdávať nemali.

Marian Kechlibar je publicista, zakladateľ stránky kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Poslanci za Sme rodina chcú oslobodiť prepitné od daní a odvodov

Súčasné daňové predpisy zo sumy prepitného pri platení kartou berú viac ako polovicu.

Ilustračné foto
Európska únia

Španielska polícia pri protiteroristickom zásahu zadržala dvoch ľudí z Alžírska

Obaja patria do teroristickej bunky, ktorá je od roku 2017 predmetom vyšetrovania, pretože v Barcelone plánovala útok s výbušninami.

Ilustračné foto.
Slovensko

Gröhling zostáva vo funkcii ministra školstva, dnes by však prácu napísal inak

"Nebudem tvrdiť, že tá práca je hviezdna a super, ale nepovažujem za správne, aby sme tieto práce z minulosti posudzovali podľa aktuálnych podmienok," myslí si minister.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas brífingu k jeho diplomovej práci.