SME
Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda
NÁZOR MARIANA KECHLIBARA

Chile: Príliš veľa nerovnosti

Základná úroveň určitých služieb pre všetkých je niečo, čoho by sme sa vzdávať nemali.

Demonštranti utekajú pred slzným plynom v Santiagu.Demonštranti utekajú pred slzným plynom v Santiagu.(Zdroj: TASR/AP)

Čile platí v Južnej Amerike za vzorný štát. Malo tiež svoje autoritárske obdobie, za generála Pinocheta, ale v porovnaní s kŕčmi násilia a striedaním despotických vlád, ktoré zažili štáy ako Guatemala, Venezuela či Peru, na tom bývalo nápadne dobre; elektrina v zásuvkách je, voda v kohútiku tiež, miera chudoby sa znížila, polícia nevyberá výpalné od motoristov, metro jazdí.

Alebo aspoň donedávna jazdilo. Ďalšie zvýšenie ceny cestovných lístkov (v Santiagu totiž neexistujú časové cestovné lístky, musíte si zaplatiť každú jazdu zvlášť) odštartovalo vlnu protestov, po ktorých sa do ulíc vydalo viac ako milión ľudí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Časť z nich boli násilníci a zničili niekoľko desiatok staníc metra, čo marginálne prirážka na cestovnom len ťažko vyrovná.

Problémy sú ale hlbšieho rázu. Prirážka na cestovnom bola len tou poslednou kvapkou, po ktorej sud pretiekol. Čile trpí mnohoročným suchom, čo zdraželo potraviny na miestnom trhu; dôchodky sú nízke, zato školné vysoké a rozdelenie bohatstva v spoločnosti extrémne nerovnomerné.

Ak spočítame ukazovatele nerovnosti, ako je napríklad Giniho koeficient, a ak porovnáme Čile s tradične triedne rozdelenými štátmi, ako je Veľká Británia alebo Spojené štáty americké, má pred nimi v nerovnosti stále náskok; dokonca aj pred Brazíliou. Jedinou porovnateľnú oblasťou je južná časť Afriky.

Triedne rozdiely sú obrovské, dokonca aj radový poslanec parlamentu berie 32-násobok minimálnej mzdy, v prepočte nejakých 12-tisíc eur mesačne. Štvrte bohatých ako by boli v inom svete, na inej planéte.

Priaznivé makroekonomické ukazovatele nie sú všetko. Ak je bohatstvo krajiny silne koncentrované v rukách mizivého percenta ľudí, riziko násilností a revolúcia nie je nikdy ďaleko.

Jedna z výhod, ktorú v strednej Európe máme a považujeme ju za takmer samozrejmú, je tá, že podobné pomery tu nepanujú. Čiastočne je to preto, že tunajšie ekonomiky nie sú príliš závislé na ťažbe nerastných surovín - poslednými veľkými pánmi boli uhľobaróni, a to už je dávno.

Ale čiastočne je to aj tým, že svojho času mali tunajší politici dosť rozumu na to, aby zabezpečili, že na jednu jazdu autobusom do práce nemusí ani zle platený zamestnanec zarábať hodinu.

Základná úroveň určitých služieb pre všetkých je niečo, čoho by sme sa vzdávať nemali.

Marian Kechlibar je publicista, zakladateľ stránky kechlibar.net.

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Po Novom roku je plynová kríza pravdepodobná, myslí si minister Žiga

Koncom roka 2019 exspiruje kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý bol desaťročný. Na novom sa Putin so Zelenským zatiaľ nedohodli.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas príchodu na rokovanie 189. schôdze vlády SR.
Slovensko

K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší

Zverejnili znenie obvinenia. Je v ňom popis toho, čo výbuchu predchádzalo.

Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove.
Zahraničie

Santa Claus s kokaínom. Obchod radšej stiahol sveter zo svojho eshopu

Nápis "Len nech sneží" a obrázok Santa Clausa so šňupátkom a tromi dávkami prášku pred ním podľa kritikov jasne odkazujú na kokaín.

Santa s kokaínom.
Zahraničie

Niekoľkohodinová prestrelka v samoobsluhe v New Jersey má šesť mŕtvych

Na začiatku prestrelky stál zásah 39-ročného detektíva Josepha Sealsa, ktorý v civilnom odeve vyšetroval vraždu. Otca piatich detí zločinci zastrelili.

V ortodoxnom židovskom obchode boli nájdené telá piatich ľudí.