SME
Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda
KRESŤANSTVO

Hlahol kostolných zvonov pripomenie hodnotu mieru

V pondelok 11. novembra sa o 11.11 h na 11 minút rozozvučia zvony evanjelických kostolov po celom Slovensku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: ADOBE STOCK)

BRATISLAVA - V roku 1918, 11. novembra o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria, ktorým sa skončila prvá svetová vojna. V pondelok 11. novembra sa preto o 11.11 h na 11 minút rozozvučia zvony evanjelických kostolov po celom Slovensku.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku chce pripomenúť množstvo padlých vojakov, poďakovať za mier, v ktorom dnes žijeme, ale zároveň upozorniť na to, že vo svete sa stále bojuje. Hlaholom zvonov chceme vyzvať k ukončeniu všetkých ozbrojených konfliktov," hovorí tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

Generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko navštívil v septembri Varšavu, kde sa stretli evanjelickí biskupi strednej Európy a podpísali dokument Tvoríme mier. Vyjadrili v ňom vôľu prispievať k pokojnému spolužitiu ľudí, národov a náboženstiev v Európe.

"Naše cirkvi podporujú princípy demokracie a právneho štátu, pretože sme ako kresťania povolaní starať sa o hodnoty, ako sú pravda, pokoj, sloboda, spravodlivosť, milosrdenstvo či ľudská dôstojnosť," uviedli predstavitelia ECAV.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Po Novom roku je plynová kríza pravdepodobná, myslí si minister Žiga

Koncom roka 2019 exspiruje kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý bol desaťročný. Na novom sa Putin so Zelenským zatiaľ nedohodli.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas príchodu na rokovanie 189. schôdze vlády SR.
Slovensko

K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší

Zverejnili znenie obvinenia. Je v ňom popis toho, čo výbuchu predchádzalo.

Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove.
Zahraničie

Santa Claus s kokaínom. Obchod radšej stiahol sveter zo svojho eshopu

Nápis "Len nech sneží" a obrázok Santa Clausa so šňupátkom a tromi dávkami prášku pred ním podľa kritikov jasne odkazujú na kokaín.

Santa s kokaínom.
Zahraničie

Niekoľkohodinová prestrelka v samoobsluhe v New Jersey má šesť mŕtvych

Na začiatku prestrelky stál zásah 39-ročného detektíva Josepha Sealsa, ktorý v civilnom odeve vyšetroval vraždu. Otca piatich detí zločinci zastrelili.

V ortodoxnom židovskom obchode boli nájdené telá piatich ľudí.