SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
NOVEMBER ´89

Jakeš odstúpil, študenti a zástupcovia VPN sa dostali do televízie

Slovenská televízia odvysielala Štúdio dialóg, v ktorom prvý raz verejne vystúpili aj predstavitelia študentov a Verejnosti proti násiliu vrátane Jána Budaja a Milana Kňažka.

Miloš Jakeš.Miloš Jakeš. (Zdroj: ARCHÍV ČTK)

BRATISLAVA - Piatok 24. novembra 1989 bol prelomovým dňom Nežnej revolúcie z dvoch dôvodov. Odstúpil komunistický líder Miloš Jakeš a spolu s ním celé Predsedníctvo Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ).

Vo večerných hodinách Slovenská televízia odvysielala Štúdio dialóg, v ktorom prvý raz verejne vystúpili aj predstavitelia študentov a Verejnosti proti násiliu vrátane Jána Budaja a Milana Kňažka.

Mimoriadne zasadnutie ÚV KSČ sa konalo v Prahe už od rána. Večer po 19. hodine generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš oznámil, že on aj ďalší členovia predsedníctva a sekretariátu dávajú k dispozícii svoje funkcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Neprešiel návrh, aby na jeho post nastúpil niekdajší premiér Lubomír Štrougal. Napokon bol aj na intervenciu prezidenta Gustáva Husáka zvolený dovtedy neznámy Karel Urbánek.

Predstavitelia armády sa nevzdávali myšlienky zasiahnuť silou. Minister obrany Milan Václavík sa vyslovil proti personálnym zmenám vo vedení strany a tvrdil, že situáciu v krajine je možné zvládnuť "politickými prostriedkami, ale aj inak".

"Nevolám tu po žiadnom krviprelievaní, ale ja navrhujem, aby boli prijaté opatrenia k oznamovacím prostriedkom, akékoľvek, ak nie po dobrom, tak po zlom, ale tieto oznamovacie prostriedky im vziať z rúk," povedal na adresu politických oponentov.

Jeho návrhy však neboli zahrnuté v uznesení ÚV KSČ.

Počas dňa sa vo vyčlenených jednotkách armády skončili previerky pripravenosti na akciu Zásah. Sily a prostriedky, ktoré na ňu boli vyčlenené, ostávali v pohotovosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Náčelník generálneho štábu armády Miroslav Vacek zvolal k tejto otázke poradu, na ktorej sa zúčastnili aj poprední predstavitelia ministerstva vnútra Alojz Lorenc a Karel Vykypěl. Podľa aktuálnych informácií vojaci základnej služby boli v tomto čase držaní v úplnej izolácii, nesmeli sa dívať na televíziu ani telefonovať.

Popoludní 24. novembra sa v Prahe, Bratislave aj v ďalších mestách konali pravidelné mítingy. Na demonštrácii v Prahe na Václavskom námestí vystúpil za búrlivých ovácií pred 300-tisícovým davom Alexander Dubček, ktorý povedal, že "rozchod s normalizačnou politikou je bezpodmienečný a neznesie odklad".

V médiách nastal prvý zlom. Československá televízia odvysielala o 20.25 prvý raz zábery zo zásahu 17. novembra 1989.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo večerných hodinách odvysielala Slovenská televízia naživo Štúdio Dialóg, kde vystúpili predstavitelia Verejnosti proti násiliu (VPN) Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál a Vladimír Ondruš, zástupcovia študentov Sveťo Bombík a Miloš Lauko, a tiež Peter Weiss ako predstaviteľ Komunistickej strany Slovenska (konkrétne vedecký tajomník Ústavu marxizmu-leninizmu), Milan Kurucz z Vysokej školy ekonomickej, Štefan Chudoba ako riaditeľ Bratislavských automobilových závodov, riaditeľ Slovnaftu Teodor Šajmír a napokon Milan Ondáš, riaditeľ Východoslovenských železiarní.

"Padol komunistický monopol na informácie. V bratislavskom televíznom štúdiu odznel prvý slobodný dialóg revolucionárov a režimistov v Československu," spomínal na tieto okamihy predstaviteľ VPN a neskôr podpredseda vlády Vladimír Ondruš vo svojej knihe Atentát na nežnú revolúciu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď odznel výrok Milana Kňažka, že vedúca úloha strany sa musí konečne zrušiť, mal som dojem, že naši protivníci priam strnuli," uviedol Ondruš.

Zásadnou témou diskusie bol generálny štrajk pripravovaný na pondelok 27. novembra. Zástupcovia podnikov a KSČ sa vyslovili proti, naopak, študenti a predstavitelia VPN vyzvali obyvateľov, aby sa na štrajku zúčastnili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.
Slovensko

Epidemiologická situácia na Slovensku sa otáča

Počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku 27. novembra.