SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
NOVEMBER ´89

Občianske iniciatívy nesúhlasili s prácou médií

Na námestiach v celej republike sa denne stretávali desaťtisíce ľudí, kde sa dozvedali informácie, ktoré v médiách chýbali.

Námestie Slovenského národného povstania v centre
Bratislavy sa 23. novembra 1989.Námestie Slovenského národného povstania v centre Bratislavy sa 23. novembra 1989. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Oficiálne masovokomunikačné prostriedky v Československej socialistickej republike ani týždeň po zásahu Zboru národnej bezpečnosti proti demonštrujúcim 17. novembra 1989 v Prahe neinformovali verejnosť dostatočne.

Na námestiach v celej republike sa denne stretávali desaťtisíce ľudí, kde sa dozvedali informácie, ktoré v médiách chýbali. Zdrojom boli tiež letáky či zahraničné médiá, informácie na námestiach a z letákov.

Študentské hnutie a občianske iniciatívy si uvedomovali dôležitosť médií počas revolučných dní a žiadali priestor v éteri pre svojich zástupcov. Otvorenú kritiku režimu chceli vyjadriť v dialógoch a diskusiách s predstaviteľmi štátu a komunistickej strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Občianske fórum medzi ľudí rozposlalo 24. novembra 1989 nový leták.

"Zásadne nesúhlasíme so spôsobom, akým niektoré oficiálne informačné prostriedky, predovšetkým Československá televízia, informujú proti vôli absolútnej väčšiny svojich pracovníkov o posledných masových vystúpeniach občanov v Prahe a ďalších mestách našej republiky," písalo sa v letáku.

Občianske fórum v ňom zdôrazňovalo, že dovtedy nebola splnená žiadna z jeho požiadaviek napriek tomu, že podpora zo strany obyvateľstva stále narastá. Opakovane preto v letáku uvádzali štyri základné požiadavky tejto iniciatívy. Žiadali okamžité odstúpenie z vedenia strany a štátu tých, ktorí sú bezprostredne spojení s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968, ako aj so zásahom proti pokojným demonštráciám študentov v Prahe. Rovnako požadovali vytvorenie vyšetrovacej komisie udalostí zo 17. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aby boli prepustení všetci väzni svedomia (politickí väzni pozn.) vrátane tých, ktorí boli zadržaní v súvislosti s poslednými manifestáciami. Aby bola bezodkladne rešpektovaná sloboda tlače a informácií..." uvádzali body tri a štyri spomínaného letáku.

Vedenie Občianskeho fóra dodalo, že jedine splnenie týchto požiadaviek otvorí národom cestu k skutočnému demokratickému usporiadaniu štátu. Konštatovali, že generálny štrajk vyhlásený na 27. novembra 1989 bude jednoznačným signálom podpory týchto požiadaviek.

Zhodou okolností práve 24. novembra večer odstúpili Miloš Jakeš a celé vedenie komunistov. Zástupcovia VPN i študentov mali v ten istý deň večer možnosť prvý raz verejne vystúpiť v živej televíznej diskusii v rámci Štúdia dialóg.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Donald Trump.
Slovensko

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

Sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením.

Pápež František s ochranným rúškom na tvári.
Slovensko

Pandemický plán Sulíka je cestou do pekla, komentoval Matovič

Návrh koaličnej strany roztrhal premiér na franforce. Opozičný Hlas plán chváli a tvrdí, že je obžalobou Matoviča z nečinnosti.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.
Európska únia

Maďarsko bude testovať ruskú vakcínu

Ruskú vakcínu Sputnik V ešte dosiaľ neposúdila Európska lieková agentúra. V Rusku ho už dostali zdravotnícki pracovníci a ďalšie vysoko rizikové skupiny.