SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Politických väzňov prepustili, televízia odvysielala míting v Prahe

V sobotu 25.11. 1989 sa v Prahe na Letenskej pláni konala manifestácia, na ktorej sa zúčastnil rekordný počet 800 000 ľudí.

Aj 25. novembra sa bratislavské námestie SNP stalo miestom, kde sa zhromaždili desaťtisíce manifestujúcich.Aj 25. novembra sa bratislavské námestie SNP stalo miestom, kde sa zhromaždili desaťtisíce manifestujúcich. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - V sobotu i v nedeľu 25. a 26. novembra 1989 sa v Prahe, Bratislave, ale aj v ďalších mestách konali dosiaľ najväčšie občianske zhromaždenia.

Prezident Československa Gustáv Husák 25. novembra nariadil, aby bolo zastavené trestné stíhanie proti disidentom Jánovi Čarnogurskému, Miroslavovi Kusému, Jiřímu Rumlovi, Petrovi Uhlovi a Rudolfovi Zemanovi.

Odpustil tiež tresty odňatia slobody Ivanovi Jirousovi, Ivanovi Polanskému a Františkovi Stárkovi.

Tento krok prezidentovi formálne odporučila federálna vláda, ktorá sa zišla o 12. hodine na mimoriadnej schôdzi. Vyslovila odporúčanie, aby sa tzv. Národný front doplnil o zástupcov iných politických strán a nestraníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Odsúhlasila tiež rýchlejšie dopracovanie návrhu novej ústavy a zákonov o zhromažďovaní, spolčovaní a petičnom práve a tiež tlačového a branného zákona.

Určila tiež svojich zástupcov na rokovania so študentmi a občianskymi iniciatívami. Na protest proti pomalému tempu prestavby sa všetkých straníckych funkcií vzdal premiér Ladislav Adamec.

Aj keď deň predtým, 24. novembra 1989, odstúpil Miloš Jakeš a celé vedenie Komunistickej strany Československa, predstavitelia opozície s vývojom neboli spokojní. Už v sobotu 25. novembra po 4. hodine nadránom vydalo Občianske fórum (OF) vyhlásenie, v ktorom personálne zmeny na čele KSČ označilo za nedostatočné.

V sobotu sa o 14. hodine v Prahe na Letenskej pláni konala manifestácia, na ktorej sa zúčastnil rekordný počet 800 000 ľudí. Zhromaždenie vysielala v priamom prenose Československá televízia. Na tribúne vystúpili herci Vlasta Chramostová, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík či Petr Čepek, za prognostikov Miloš Zeman.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave sa opäť na Námestí SNP zišlo 60 000, podľa niektorých zdrojov až 100 000 občanov, ktorí žiadali zrušenie vedúcej úlohy KSČ a jej mocenského monopolu.

Jedným z vystupujúcich bol príslušník Zboru národnej bezpečnosti, nadporučík Ivan Čavajda zo Žiliny, ktorý uviedol, že sa hanbí za KSČ a plne podporuje požiadavky OF.

Pred blížiacim sa generálnym štrajkom sa aktivizovala aj Štátna bezpečnosť (ŠtB), čo potvrdzujú autentické záznamy zverejnené v publikácii November očami ŠtB a ulice.

"Všetky sily a prostriedky je v tomto smere nutné využívať na znemožňovanie štrajkov, najmä však generálneho štrajku vyhláseného na 27. novembra 1989 a rozširovanie vplyvu medzi kolísajúcou vrstvou obyvateľstva... Rovnako tiež je potrebné kontrolovať a znemožňovať osobné, telefonické a ďalekopisné spojenie členov štrajkových výborov a organizátorov nátlakových akcií," uvádza sa v pokynoch ŠtB, ktoré hovoria dokonca o "fašizujúcich tendenciách".

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu večer vystúpil v televízii nový generálny tajomník ÚV KSČ Karel Urbánek a konštatoval, že sa krajina ocitla na historickej križovatke a strana chce nastúpiť na novú cestu. V závere svojho vystúpenia pripomenul, že sa Československo často prirovnáva k srdcu Európy, a vyzval občanov, nech nedopustia, aby toto srdce Európy ťažko ochorelo.

Vo večerných hodinách sa vzdal funkcie šéf pražských komunistov Miroslav Štěpán.

V nedeľu 26. novembra sa prvý raz v Obecnom dome v Prahe stretli zástupcovia vlády s predstaviteľmi OF, ktorých viedol Václav Havel. Dohodli sa, že premiér Ladislav Adamec prehovorí na demonštrácii na Letenskej pláni a tiež, že budú prepustení politickí väzni. Zástupcovia OF zdôraznili, že cieľom hnutia nie je prevzatie moci, ale rýchle vypísanie slobodných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu popoludní o 14. hodine sa opäť konalo zhromaždenie na Letnej, na ktorom pred niekoľkostotisícovým davom prehovorili čerstvo prepustení politickí väzni Jiří Ruml, Petr Uhl a Rudolf Zeman. Vystúpil tiež premiér Ladislav Adamec, ktorého však dav vypískal vo chvíli, keď sa vyslovil proti generálnemu štrajku, ktorý sa mal konať na druhý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu