SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Daj kus zo svojho plášťa ako svätý Martin

Svätý Martin, ktorého dnes slávime, pomáhal predovšetkým chudobným.

Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SLOVENSKE-ZVYKY.WEBNODE.SK )

Patrón vojakov, jazdcov, kováčov, zbrojárov, tkáčov, garbiarov, krajčírov, výrobcov opaskov, rukavíc a klobúkov, hlásateľov, hotelierov a hostinských, cestujúcich, chudobných, žobrákov, čističov, utečencov, väzňov, pastierov, debnárov, vinohradníkov, mlynárov, abstinujúcich, husí; pri ružienke, vyrážkach a uštipnutí hadom; pri prosbe za dobrú úrodu; patrón mnohých kostolov, miest, farností, diecéz a štátov.

Toto všetko sa píše o jednom človeku, ktorého si dnes pripomína katolícka Cirkev a jeho meno sa nachádza aj vo svetskom kalendári. Reč je o svätom Martinovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto vojaka pustovník

V súvislosti so sv. Martinom sa spomína svätomartinská túžba po Bohu, svätomartinská láska k Bohu a k blížnemu a svätomartinská pokora.

Martin z Tours bol chlapcom, z ktorého chcel mať otec vojaka. No on túžil viac po Bohu ako po vojenskej kariére. Stal sa preto pustovníkom.

Neskôr je z neho biskup, ktorý je známy svojou veľkou všímavosťou si chudobných. Bol veľmi obľúbený, pretože ochotne pomáhal každému kto to potreboval.

Mal vysokú hodnosť, napriek tomu, svojou pokorou a láskavosťou k sebe priťahoval davy. Zomrel 8.novembra 397. Jeho telo pochovali 11.novembra na cintoríne za mestom Tours. Teraz tam stojí veľký chrám, ktorý je mu zasvätený.

Ochota pomáhať

Svätý Martin je na obrazoch zobrazovaný ako vojak sediaci na koni, ktorý sa delí o kus zo svojho plášťa so žobrákom, ktorého stretáva po ceste.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve túto jeho ochotu pomôcť by sme si mohli osvojiť aj my. Dnes je všade okolo nás množstvo nielen bezdomovcov, ale aj tých, ktorí potrebujú, aby si ich jednoducho niekto všimol.

Niekedy pomôže malý milodar. Často však stačí iba úsmev, vypočutie, či odnesenie ťažkej tašky staršej susedky.

Nikto z nás, respektíve asi málokto žije svätým životom, každý máme svoje chyby, ťažkosti, bolesti a trápenia. A práve preto, skúsme v sebe nájsť lásku a ochotu pomáhať, nezištne a pokorne.

Možno si tým postupne vydláždime pomyselné schody do neba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Náš plán obnovy kladie dôraz na efektívnosť vo všetkých oblastiach, hovorí SaS

Koaličná strana SaS v piatok predstavila svoju verziu Plánu obnovy a odolnosti SR. Kladie dôraz na efektívnosť, a to vo všetkých oblastiach.

Minister hospodárstva Richard Sulík.
Kultúra

Kanadská filmová hviezda už nie je ženou. Prijala meno Elliot

Coming out hviezdy prinútil Netflix k zmene. V seriáli bude hrať aj naďalej postavu lesbickej ženy. Môže sa stať prvým hercom, ktorý bude nominovaný na Oscara v ženskej i mužskej kategórii.

Donedávna herečka Ellen Page, dnes herec Elliot Page.
Slovensko

Vo štvrtok pribudlo 3496 nakazených a 27 úmrtí

Z nich 2184 odhalili RT-PCR testy a 1312 antigénové. Vyšetrili takmer 40-tisíc ľudí. Podiel nakazených sa nemení, osciluje okolo 20 a 5 percent.

Zahraničie

Biden požiada Američanov, aby 100 dní nosili rúška

"Len 100 dní nosenia rúšok - nie je to navždy. Myslím si, že uvidíme významný pokles prípadov nákazy," povedal Biden.

Joe Biden.