SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Daj kus zo svojho plášťa ako svätý Martin

Svätý Martin, ktorého dnes slávime, pomáhal predovšetkým chudobným.

Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SLOVENSKE-ZVYKY.WEBNODE.SK )

Patrón vojakov, jazdcov, kováčov, zbrojárov, tkáčov, garbiarov, krajčírov, výrobcov opaskov, rukavíc a klobúkov, hlásateľov, hotelierov a hostinských, cestujúcich, chudobných, žobrákov, čističov, utečencov, väzňov, pastierov, debnárov, vinohradníkov, mlynárov, abstinujúcich, husí; pri ružienke, vyrážkach a uštipnutí hadom; pri prosbe za dobrú úrodu; patrón mnohých kostolov, miest, farností, diecéz a štátov.

Toto všetko sa píše o jednom človeku, ktorého si dnes pripomína katolícka Cirkev a jeho meno sa nachádza aj vo svetskom kalendári. Reč je o svätom Martinovi.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto vojaka pustovník

V súvislosti so sv. Martinom sa spomína svätomartinská túžba po Bohu, svätomartinská láska k Bohu a k blížnemu a svätomartinská pokora.

Martin z Tours bol chlapcom, z ktorého chcel mať otec vojaka. No on túžil viac po Bohu ako po vojenskej kariére. Stal sa preto pustovníkom.

Neskôr je z neho biskup, ktorý je známy svojou veľkou všímavosťou si chudobných. Bol veľmi obľúbený, pretože ochotne pomáhal každému kto to potreboval.

Mal vysokú hodnosť, napriek tomu, svojou pokorou a láskavosťou k sebe priťahoval davy. Zomrel 8.novembra 397. Jeho telo pochovali 11.novembra na cintoríne za mestom Tours. Teraz tam stojí veľký chrám, ktorý je mu zasvätený.

Ochota pomáhať

Svätý Martin je na obrazoch zobrazovaný ako vojak sediaci na koni, ktorý sa delí o kus zo svojho plášťa so žobrákom, ktorého stretáva po ceste.

SkryťVypnúť reklamu

Práve túto jeho ochotu pomôcť by sme si mohli osvojiť aj my. Dnes je všade okolo nás množstvo nielen bezdomovcov, ale aj tých, ktorí potrebujú, aby si ich jednoducho niekto všimol.

Niekedy pomôže malý milodar. Často však stačí iba úsmev, vypočutie, či odnesenie ťažkej tašky staršej susedky.

Nikto z nás, respektíve asi málokto žije svätým životom, každý máme svoje chyby, ťažkosti, bolesti a trápenia. A práve preto, skúsme v sebe nájsť lásku a ochotu pomáhať, nezištne a pokorne.

Možno si tým postupne vydláždime pomyselné schody do neba.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu