SME
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Daj kus zo svojho plášťa ako svätý Martin

Svätý Martin, ktorého dnes slávime, pomáhal predovšetkým chudobným.

Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SLOVENSKE-ZVYKY.WEBNODE.SK )

Patrón vojakov, jazdcov, kováčov, zbrojárov, tkáčov, garbiarov, krajčírov, výrobcov opaskov, rukavíc a klobúkov, hlásateľov, hotelierov a hostinských, cestujúcich, chudobných, žobrákov, čističov, utečencov, väzňov, pastierov, debnárov, vinohradníkov, mlynárov, abstinujúcich, husí; pri ružienke, vyrážkach a uštipnutí hadom; pri prosbe za dobrú úrodu; patrón mnohých kostolov, miest, farností, diecéz a štátov.

Toto všetko sa píše o jednom človeku, ktorého si dnes pripomína katolícka Cirkev a jeho meno sa nachádza aj vo svetskom kalendári. Reč je o svätom Martinovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto vojaka pustovník

V súvislosti so sv. Martinom sa spomína svätomartinská túžba po Bohu, svätomartinská láska k Bohu a k blížnemu a svätomartinská pokora.

Martin z Tours bol chlapcom, z ktorého chcel mať otec vojaka. No on túžil viac po Bohu ako po vojenskej kariére. Stal sa preto pustovníkom.

Neskôr je z neho biskup, ktorý je známy svojou veľkou všímavosťou si chudobných. Bol veľmi obľúbený, pretože ochotne pomáhal každému kto to potreboval.

Mal vysokú hodnosť, napriek tomu, svojou pokorou a láskavosťou k sebe priťahoval davy. Zomrel 8.novembra 397. Jeho telo pochovali 11.novembra na cintoríne za mestom Tours. Teraz tam stojí veľký chrám, ktorý je mu zasvätený.

Ochota pomáhať

Svätý Martin je na obrazoch zobrazovaný ako vojak sediaci na koni, ktorý sa delí o kus zo svojho plášťa so žobrákom, ktorého stretáva po ceste.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve túto jeho ochotu pomôcť by sme si mohli osvojiť aj my. Dnes je všade okolo nás množstvo nielen bezdomovcov, ale aj tých, ktorí potrebujú, aby si ich jednoducho niekto všimol.

Niekedy pomôže malý milodar. Často však stačí iba úsmev, vypočutie, či odnesenie ťažkej tašky staršej susedky.

Nikto z nás, respektíve asi málokto žije svätým životom, každý máme svoje chyby, ťažkosti, bolesti a trápenia. A práve preto, skúsme v sebe nájsť lásku a ochotu pomáhať, nezištne a pokorne.

Možno si tým postupne vydláždime pomyselné schody do neba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Analýza

Národnosť páchateľov: Hovoriť, že ide o migrantov alebo nie?

O brutálnym a bezdôvodnom zabití vodiča i následných protestoch, informovali francúzske médiá podrobne. O pôvode útočníkov však nebola nikde ani zmienka.

Veronique Monguillotová, manželka zabitého vodiča autobusu, drží fotografiu so svojím manželom Philippom na čele sprievodu v Bayonne.
Slovensko

Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Viac ako polovica nových prípadov bola priamo donesená zo zahraničia. Najviac ľudí nakazili navrátilci z Česka, pričom jeden z nich infikoval 45 ľudí.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Smer-SD bude mať snem v sobotu 18. júla. Má sa na ňom voliť nové vedenie

O funkciu predsedu strany sa bude opätovne uchádzať jej doterajší líder Robert Fico. „My sme nemali v úmysle robiť snem tohto typu, ale zradcovia nás prinútili urobiť rekonštrukčný snem strany," povedal.

Robert Fico.