SME
Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda
KRESŤANSTVO

Daj kus zo svojho plášťa ako svätý Martin

Svätý Martin, ktorého dnes slávime, pomáhal predovšetkým chudobným.

Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. Martin sa stal najobľúbenejším svätcom v stredoveku. A jeho tradícia pretrvala až dodnes. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SLOVENSKE-ZVYKY.WEBNODE.SK )

Patrón vojakov, jazdcov, kováčov, zbrojárov, tkáčov, garbiarov, krajčírov, výrobcov opaskov, rukavíc a klobúkov, hlásateľov, hotelierov a hostinských, cestujúcich, chudobných, žobrákov, čističov, utečencov, väzňov, pastierov, debnárov, vinohradníkov, mlynárov, abstinujúcich, husí; pri ružienke, vyrážkach a uštipnutí hadom; pri prosbe za dobrú úrodu; patrón mnohých kostolov, miest, farností, diecéz a štátov.

Toto všetko sa píše o jednom človeku, ktorého si dnes pripomína katolícka Cirkev a jeho meno sa nachádza aj vo svetskom kalendári. Reč je o svätom Martinovi.

Článok pokračuje pod video reklamou

Namiesto vojaka pustovník

V súvislosti so sv. Martinom sa spomína svätomartinská túžba po Bohu, svätomartinská láska k Bohu a k blížnemu a svätomartinská pokora.

Martin z Tours bol chlapcom, z ktorého chcel mať otec vojaka. No on túžil viac po Bohu ako po vojenskej kariére. Stal sa preto pustovníkom.

Neskôr je z neho biskup, ktorý je známy svojou veľkou všímavosťou si chudobných. Bol veľmi obľúbený, pretože ochotne pomáhal každému kto to potreboval.

Mal vysokú hodnosť, napriek tomu, svojou pokorou a láskavosťou k sebe priťahoval davy. Zomrel 8.novembra 397. Jeho telo pochovali 11.novembra na cintoríne za mestom Tours. Teraz tam stojí veľký chrám, ktorý je mu zasvätený.

Ochota pomáhať

Svätý Martin je na obrazoch zobrazovaný ako vojak sediaci na koni, ktorý sa delí o kus zo svojho plášťa so žobrákom, ktorého stretáva po ceste.

Práve túto jeho ochotu pomôcť by sme si mohli osvojiť aj my. Dnes je všade okolo nás množstvo nielen bezdomovcov, ale aj tých, ktorí potrebujú, aby si ich jednoducho niekto všimol.

Niekedy pomôže malý milodar. Často však stačí iba úsmev, vypočutie, či odnesenie ťažkej tašky staršej susedky.

Nikto z nás, respektíve asi málokto žije svätým životom, každý máme svoje chyby, ťažkosti, bolesti a trápenia. A práve preto, skúsme v sebe nájsť lásku a ochotu pomáhať, nezištne a pokorne.

Možno si tým postupne vydláždime pomyselné schody do neba.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Po Novom roku je plynová kríza pravdepodobná, myslí si minister Žiga

Koncom roka 2019 exspiruje kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý bol desaťročný. Na novom sa Putin so Zelenským zatiaľ nedohodli.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas príchodu na rokovanie 189. schôdze vlády SR.
Slovensko

K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší

Zverejnili znenie obvinenia. Je v ňom popis toho, čo výbuch predchádzalo.

Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove.
Zahraničie

Santa Claus s kokaínom. Obchod radšej stiahol sveter zo svojho eshopu

Nápis "Len nech sneží" a obrázok Santa Clausa so šňupátkom a tromi dávkami prášku pred ním podľa kritikov jasne odkazujú na kokaín.

Santa s kokaínom.
Zahraničie

Niekoľkohodinová prestrelka v samoobsluhe v New Jersey má šesť mŕtvych

Na začiatku prestrelky stál zásah 39-ročného detektíva Josepha Sealsa, ktorý v civilnom odeve vyšetroval vraždu. Otca piatich detí zločinci zastrelili.

V ortodoxnom židovskom obchode boli nájdené telá piatich ľudí.