SME
Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Španielsko: Krajina, ktorej sa nedá vládnuť

Predčasné voľby v Španielsku - tento rok už druhé(!) - skončili opäť patom.

Priaznivci hnutia Vox oslavujú volebný úspech.Priaznivci hnutia Vox oslavujú volebný úspech. (Zdroj: SITA/AP)

Súčasná španielska politická situácia je celkom zaujímavým študijným prípadom "postmodernej twitterovej demokracie", píše publicista Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net.

Pri predčasných voľbách, ktoré prebehli v nedeľu 10. novembra, sa prejavilo veľa javov typických pre svetový vývoj posledných rokov:

- tradičné strany prestali fungovať ako "veľký stan" pokrývajúci aj svoje okraje politického spektra. Tie sa odtrhli (na ľavici Podemos, na pravici Vox),

Skryť Vypnúť reklamu

- nacionalistická pravica v podobe Voxu je relatívne úspešná, v nedeľu získala 15 percent hlasov a 52 poslancov v dolnej komore,

- do parlamentu sa dostalo rekordné množstvo drobných straniček, majúcich napríklad len jedného poslanca,

- z výsledného mišmašu je nemožné poskladať politicky konzistentnú vládnu koalíciu, ľavú či pravú,

- identitárne záležitosti, v tomto prípade katalánska snaha o nezávislosť, sa stali témou číslo 1, podobne ako v Británii Brexit.

Hlavné španielske politické strany som predstavoval už vo februárovom príspevku, to bolo ešte pred prvými predčasnými voľbami tohto roku. Od tej doby sa ich charakter moc nezmenil, za poznámku stojí jedine pozvoľné driftovanie ciudadanos.

To je strana, ktorá na žiadnom mieste politického spektra nevydržala dlho. Začínali ako liberáli podobní francúzskym macronovcom.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď prepukli veľké korupčné škandály, ktoré ukončili kariéru bývalého premiéra Mariana Rajoya, vyzeralo to chvíľu, že líder ciudadanos Alberto Rivera bude novou hlavou španielskej pravice.

Potom však prišli ako problémy s divokou migráciou cez Gibraltársky prieliv, tak najmä katalánska kríza, a na tom vyrástol Vox, ktorému v týchto témach dôveruje viac voličov než ciudadanos, hoci Riverova strana sa Voxu snažila mocne konkurovať sprava.

Teraz teda ciudadanos spadli z 57 na 10 poslancov, čo je pre stranu nefalšovaná katastrofa.

Socialistický líder Pedro Sánchez sa s predčasnými voľbami trochu prepočítal. Keď ich vyhlásil, vyzerali prieskumy verejnej mienky pre socialistov priaznivo, ale nakoniec sa karta obrátila a vo výsledku má PSOE o troch poslancov menej. Ich hlavná ľavicová konkurencia a možný partner, Podemos, prišla dokonca o sedem poslancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keby PSOE a Podemos chceli uzavrieť koalíciu, k najtesnejšej väčšine 176 hlasov im chýba tridsať poslancov.

Pravica na tom nie je oveľa lepšie, jednoduchý súčet PP, Voxu a ciudadanos vychádza na 150 poslancov, o 26 menej, než by takáto vláda potrebovala. (A to ani nehovoríme o tom, že uzavretie trojstrannej koalície by bolo ďaleko menej prosté, než onen súčet.)

Veľká koalícia PP + PSOE po vzore SRN je vysoko nepravdepodobná. Číselne by to vychádzalo, ale v Španielsku nedošlo k nemeckému procesu zbližovania oboch strán do neurčitého stredu.

Skôr sa dá povedať, že španielska pravoľavá politika je dodnes pokračovaním (občianskej) vojny inými prostriedkami.

Líder PP Pablo Casado dobre vie, že kývnuť na veľkú koalíciu by bola presne tá chyba, ktorá by Voxu zabezpečila budúce dominanciu na pravici - v Španielsku nie je Vox ani zďaleka také politické tabu ako AFD v Nemecku.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodujúci vplyv vo veci existencie vlády teraz bude ležať v rukách jednotlivcov zvolených za regionálne strany. Do parlamentu bolo zvolených spolu 13 malých straničiek, čo je rekordný počet; dohromady majú 40 poslancov.

Asi najkurióznejšie z nich je Teruel Exis, strana zastupujúca extrémne riedko osídlenú provinciu Teruel (v štyridsaťmiliónovom Španielsku je 140-tisíc obyvateľov provincie niečo ako zaokrúhľovacia chyba).

Možno očakávať, že niektoré z týchto strán sa pokúsia vyjednať so socialistami podporu menšinovej vlády výmenou za veľa peňazí a projektov zo štátneho rozpočtu pre ich domovské regióny - najmä Baskovia pre tento druh handlovania prejavujú mimoriadny talent.

Iná vec je, že takéto politické konštrukcie zložené z desatora malých organizácií majú zhruba rovnakú životnosť, ako basa samohonky v námorníckej krčme vo Vladivostoku. V Španielsku sa za posledné štyri roky konali štyri voľby do parlamentu (november 2019, apríl 2019, jún 2016, december 2015). S týmto zložením dolnej komory je pomaly nakročené na piate.

Skryť Vypnúť reklamu

A propos: zaujímavé lokálne výsledky. Ceuta, mesto na africkom pobreží silne sužované migračnými vlnami z Afriky, dala 35% hlasov protiimigračnému Voxu, ktorého kandidát vyhral.

Obe enklávy majú dnes pomerne veľa moslimských obyvateľov; o kreslo poslanca v susednej Melille zviedla nesmierne tesný súboj ľudová strana (PP) a miestna islamsko-socialistická mikrostrana MSc.

Nakoniec veľmi tesne vyhrali ľudovci, ale zmena demografia je zrejmá. Možno sa tu nabudúce Vox a PP budú musieť dohodnúť na spoločnom kandidátovi.

Čo ďalej? Nominálne vyhrali socialisti, je teda na Sánchezovi, aby sa o niečo pokúsil. Pre prípadné ďalšie kampane už veľa munície nemá - Franco sa dá vykopať len raz.

Skôr je však pravdepodobné, že pätový stav bude pokračovať. Už len kvôli neriešiteľnej katalánskej otázke. Jedna z najväčších krajín Európy sa ocitla v takom politickom rozpoložení, že sa jej fakticky nedá vládnuť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Český premiér Andrej Babiš (ANO).

Cieľom útoku bol materiál bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý nemal vybuchnúť v Česku. Podľa Babiša je neprijateľné, aby agenti vykonávali takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

2 h
Údajný sériový vrah zo Zliechova Miroslav (v červenom) s políciou v súčasnosti spolupracuje. Nedávno jej ukazoval ako miesta, kde nechal pozostatky svojich obetí.

Miroslav Lehotský na začiatku procesu prehlásil, že je nevinný a odmietol vypovedať. Spoluväzňovi sa vraj priznal, že ľudí zabil viac.

6 h
Záberu letu Ingenuity z rovera Perseverance. Helikoptéru môžete vidieť v strede záberu, ako sa vznáša nad povrchom Marsu.

Stala sa prvým strojom, ktorý vzlietol na inej planéte než Zem.

7 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

V rámci opatrení pre prípadnú tretiu vlnu pandémie by šéf liberálov uvítal kontrolu hraníc.

7 h