SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
NOVEMBER ´89

Pred tridsiatimi rokmi KSČ zrušila svoj mocenský monopol, premiér prisľúbil novú vládu

Odstránenie článku o vedúcej úlohe KSČ malo rovnako hladký priebeh ako jeho zavedenie v roku 1960 - hlasovalo sa jednomyseľne...

Generálny štrajk v Bratislave 27. novembra 1989.Generálny štrajk v Bratislave 27. novembra 1989. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Pred tridsiatimi rokmi Komunistická strana Československa (KSČ) definitívne stratila svoj mocenský monopol.

Federálne zhromaždenie (FZ) na svojej 16. mimoriadnej schôdzi schválilo zmeny v Ústave Československej socialistickej republiky (ČSSR) - vypustenie článku 4, ktorý ukotvoval vedúcu úlohu KSČ v spoločnosti.

Vypadli aj články 6 a 16, ktoré sa týkali vedúceho postavenia KSČ v tzv. Národnom fronte, a tiež marxizmu-leninizmu ako oficiálnej štátnej ideológie.

Parlament schválil spoločné vyhlásenie Snemovne ľudu a Snemovne národov k súčasnej vnútropolitickej situácii. Zriadil tiež komisiu pre dohľad na vyšetrovanie zákroku 17. novembra. Svoju demisiu oznámil predseda FZ ČSSR Alois Indra.

Skryť Vypnúť reklamu

Historik Peter Jašek v štúdii Pád komunistického režimu na Slovensku (1989 - 1990) uviedol:

"Komunistickí poslanci federálneho parlamentu schválili vypustenie článku z ústavy 29. novembra 1989 jednohlasne, čím komunistický parlament ani v tomto prípade neopustil prax jednomyseľného hlasovania a odstránenie článku o vedúcej úlohe KSČ malo rovnako hladký priebeh ako jeho zavedenie v roku 1960."

Úspešnému hlasovaniu o zrušení vedúcej úlohy KSČ predchádzalo niekoľko významných krokov.

Predovšetkým generálny štrajk, ktorý sa konal dva dni predtým, v pondelok 27. novembra 1989, a ktorého hlavným mottom bol práve "koniec monopolu jednej strany".

Zúčastnili sa na ňom podľa prieskumov verejnej mienky až tri štvrtiny obyvateľov (napríklad len v uliciach Nitry bolo približne 35 000 občanov).

Skryť Vypnúť reklamu

Deň, keď sa konal generálny štrajk, znamenal aj koniec cenzúry: české i slovenské ministerstvo kultúry oznámilo, že s okamžitou platnosťou sa pre verejnosť sprístupňujú filmy hranej, dokumentárnej a spravodajskej tvorby, ktoré boli zatiaľ verejnosti nedostupné, a takisto aj knihy z fondov knižníc, podliehajúce osobitnému režimu.

Deň po generálnom štrajku, 28. novembra, sa stretli na spoločnom rokovaní zástupcovia Občanského fóra (OF), Verejnosti proti násiliu (VPN) a zástupcovia štátnych orgánov vrátane premiéra Ladislava Adamca.

Za občianske hnutia predniesol požiadavky Václav Havel. Vyslovil dôveru Adamcovi, ktorý prisľúbil, že do 3. decembra zostaví novú vládu. Takisto sa hovorilo o vypustení tých článkov z ústavy, ktoré zabezpečovali komunistickej strane vedúcu pozíciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Federálny parlament odhlasoval tento návrh hneď na druhý deň, 29. novembra.

Občianske fórum vydalo 29. novembra 1989 o 17. hodine päťbodové komuniké zo zasadnutia pléna, v ktorom zdôrazňovalo význam armády a bezpečnosti v každom štáte. Práve im adresovalo apel, aby vojaci a policajti rešpektovali vôľu ľudu, chránili jeho záujmy a nedali sa zneužiť žiadnou skupinou ľudí proti demokratickej obnove krajiny. Upozornili, že násilie a revanše by boli nešťastím pre všetkých.

"Prosíme vás, aby ste chránili práva a životy svojich spoluobčanov a bezpečnosť republiky. Pomôžte všetkým občanom, ktorí sa na vás obrátia a poskytnite im ochranu. Náš štát potrebuje skutočných profesionálov v boji s kriminalitou a obrane proti organizovanému zločinu," uvádza sa v treťom bode výzvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako sa v komuniké konštatuje, že armáda má hájiť zvrchovanosť štátu a nesmie byť už nikdy zneužitá na presadzovanie záujmov jednej politickej skupiny.

"Občianske fórum je proti rozvratu a anarchii, usiluje sa o obnovenie vnútorného mieru v našej krajine," píše sa v poslednom bode vyhlásenia.

Večer sa na pôde Slovenského národného divadla v Bratislave konalo stretnutie umelcov, študentov, predstaviteľov VPN a OF.

Hosťami boli Václav Havel, Ivan Havel, Marta Kubišová, český študent Šimon Pánek, ekológ Josef Vavroušek, nechýbali Ján Budaj, Milan Kňažko, Peter Zajac, Ladislav Snopko, Ľubomír Feldek či operný spevák Peter Dvorský a mnohí ďalší predstavitelia, známi z tribúny na Námestí SNP.

Václav Havel nadšenému publiku tlmočil obsah rozhovorov s premiérom Adamcom - zopakoval požiadavky OF a VPN, aby ministrom vnútra bol nestraník a ministrom obrany civil z radov KSČ, aby boli zrušené Ľudové milície a aby KSČ nepôsobila na pôde závodov a inštitúcií.

Skryť Vypnúť reklamu

Večer tiež vystúpil v televízii premiér Adamec, vyjadril potrebu čo najskôr prekonať súčasnú spoločensko-politickú krízu. Avizoval tiež prehodnotenie udalostí z roku 1968 a začiatok rokovaní so sovietskou vládou o odchode sovietskych vojsk z Československa.

Táto téma rezonovala aj ďalší deň, 30. novembra. Predsedníctvo Ústredného výboru KSČ rokovalo o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by udalosti v roku 1968 a najmä inváziu 21. augusta kriticky prehodnotila.

Predsedníctvo Československého mierového výboru poslalo najvyššiemu sovietskemu predstaviteľovi Michailovi Gorbačovovi telegram, v ktorom ho požiadalo, aby sovietske vojská z ČSSR odvolal v čo najkratšom čase.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Washingtonovi sťali hlavu. Vandali rozbíjali výklady a žiadali: "Vráťte nám pôdu"

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky. V ten deň však väčšina Američanov oslavuje Deň vďakyvzdania.

Zničené sochy.
Zahraničie

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas-SD povedie Pellegrini

Podpredsedami strany sú Saková, Tomáš a Raši.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.