SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Pred tridsiatimi rokmi KSČ zrušila svoj mocenský monopol, premiér prisľúbil novú vládu

Odstránenie článku o vedúcej úlohe KSČ malo rovnako hladký priebeh ako jeho zavedenie v roku 1960 - hlasovalo sa jednomyseľne...

Generálny štrajk v Bratislave 27. novembra 1989.Generálny štrajk v Bratislave 27. novembra 1989. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Pred tridsiatimi rokmi Komunistická strana Československa (KSČ) definitívne stratila svoj mocenský monopol.

Federálne zhromaždenie (FZ) na svojej 16. mimoriadnej schôdzi schválilo zmeny v Ústave Československej socialistickej republiky (ČSSR) - vypustenie článku 4, ktorý ukotvoval vedúcu úlohu KSČ v spoločnosti.

Vypadli aj články 6 a 16, ktoré sa týkali vedúceho postavenia KSČ v tzv. Národnom fronte, a tiež marxizmu-leninizmu ako oficiálnej štátnej ideológie.

Parlament schválil spoločné vyhlásenie Snemovne ľudu a Snemovne národov k súčasnej vnútropolitickej situácii. Zriadil tiež komisiu pre dohľad na vyšetrovanie zákroku 17. novembra. Svoju demisiu oznámil predseda FZ ČSSR Alois Indra.

SkryťVypnúť reklamu

Historik Peter Jašek v štúdii Pád komunistického režimu na Slovensku (1989 - 1990) uviedol:

"Komunistickí poslanci federálneho parlamentu schválili vypustenie článku z ústavy 29. novembra 1989 jednohlasne, čím komunistický parlament ani v tomto prípade neopustil prax jednomyseľného hlasovania a odstránenie článku o vedúcej úlohe KSČ malo rovnako hladký priebeh ako jeho zavedenie v roku 1960."

Úspešnému hlasovaniu o zrušení vedúcej úlohy KSČ predchádzalo niekoľko významných krokov.

Predovšetkým generálny štrajk, ktorý sa konal dva dni predtým, v pondelok 27. novembra 1989, a ktorého hlavným mottom bol práve "koniec monopolu jednej strany".

Zúčastnili sa na ňom podľa prieskumov verejnej mienky až tri štvrtiny obyvateľov (napríklad len v uliciach Nitry bolo približne 35 000 občanov).

SkryťVypnúť reklamu

Deň, keď sa konal generálny štrajk, znamenal aj koniec cenzúry: české i slovenské ministerstvo kultúry oznámilo, že s okamžitou platnosťou sa pre verejnosť sprístupňujú filmy hranej, dokumentárnej a spravodajskej tvorby, ktoré boli zatiaľ verejnosti nedostupné, a takisto aj knihy z fondov knižníc, podliehajúce osobitnému režimu.

Deň po generálnom štrajku, 28. novembra, sa stretli na spoločnom rokovaní zástupcovia Občanského fóra (OF), Verejnosti proti násiliu (VPN) a zástupcovia štátnych orgánov vrátane premiéra Ladislava Adamca.

Za občianske hnutia predniesol požiadavky Václav Havel. Vyslovil dôveru Adamcovi, ktorý prisľúbil, že do 3. decembra zostaví novú vládu. Takisto sa hovorilo o vypustení tých článkov z ústavy, ktoré zabezpečovali komunistickej strane vedúcu pozíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Federálny parlament odhlasoval tento návrh hneď na druhý deň, 29. novembra.

Občianske fórum vydalo 29. novembra 1989 o 17. hodine päťbodové komuniké zo zasadnutia pléna, v ktorom zdôrazňovalo význam armády a bezpečnosti v každom štáte. Práve im adresovalo apel, aby vojaci a policajti rešpektovali vôľu ľudu, chránili jeho záujmy a nedali sa zneužiť žiadnou skupinou ľudí proti demokratickej obnove krajiny. Upozornili, že násilie a revanše by boli nešťastím pre všetkých.

"Prosíme vás, aby ste chránili práva a životy svojich spoluobčanov a bezpečnosť republiky. Pomôžte všetkým občanom, ktorí sa na vás obrátia a poskytnite im ochranu. Náš štát potrebuje skutočných profesionálov v boji s kriminalitou a obrane proti organizovanému zločinu," uvádza sa v treťom bode výzvy.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako sa v komuniké konštatuje, že armáda má hájiť zvrchovanosť štátu a nesmie byť už nikdy zneužitá na presadzovanie záujmov jednej politickej skupiny.

"Občianske fórum je proti rozvratu a anarchii, usiluje sa o obnovenie vnútorného mieru v našej krajine," píše sa v poslednom bode vyhlásenia.

Večer sa na pôde Slovenského národného divadla v Bratislave konalo stretnutie umelcov, študentov, predstaviteľov VPN a OF.

Hosťami boli Václav Havel, Ivan Havel, Marta Kubišová, český študent Šimon Pánek, ekológ Josef Vavroušek, nechýbali Ján Budaj, Milan Kňažko, Peter Zajac, Ladislav Snopko, Ľubomír Feldek či operný spevák Peter Dvorský a mnohí ďalší predstavitelia, známi z tribúny na Námestí SNP.

Václav Havel nadšenému publiku tlmočil obsah rozhovorov s premiérom Adamcom - zopakoval požiadavky OF a VPN, aby ministrom vnútra bol nestraník a ministrom obrany civil z radov KSČ, aby boli zrušené Ľudové milície a aby KSČ nepôsobila na pôde závodov a inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Večer tiež vystúpil v televízii premiér Adamec, vyjadril potrebu čo najskôr prekonať súčasnú spoločensko-politickú krízu. Avizoval tiež prehodnotenie udalostí z roku 1968 a začiatok rokovaní so sovietskou vládou o odchode sovietskych vojsk z Československa.

Táto téma rezonovala aj ďalší deň, 30. novembra. Predsedníctvo Ústredného výboru KSČ rokovalo o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by udalosti v roku 1968 a najmä inváziu 21. augusta kriticky prehodnotila.

Predsedníctvo Československého mierového výboru poslalo najvyššiemu sovietskemu predstaviteľovi Michailovi Gorbačovovi telegram, v ktorom ho požiadalo, aby sovietske vojská z ČSSR odvolal v čo najkratšom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu