SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Palestíncom zabili veliteľa Islamského džihádu, Izraelský prezident vyzýva národ na jednotu a politikov na skoncovanie s hádkami

Koalícia Modrá a biela vo svojom vyhlásení odmietla obvinenia, že útok na palestínskeho predáka bol načasovaný tak, aby z neho politické strany mohli vyťažiť politický kapitál.

Trosky domu, v ktorom bol zabitý Bahá Abú al-Attá.Trosky domu, v ktorom bol zabitý Bahá Abú al-Attá. (Zdroj: SITA/AP)

JERUZALEM - Najsilnejšie politické strany v Izraeli - Jednota (Likud) a Modrá a biela (Kachol lavan) - vyzvali v utorok na jednotný postoj a zastavenie politických šarvátok.

S týmto vyhlásením prišli v situácii, keď Izrael odráža raketové útoky z palestínskeho pásma Gazy, ktoré sú reakciu na zabitie vplyvného poľného veliteľa palestínskej militantnej skupiny Islamský džihád.

Ako v utorok informoval denník The Times of Israel, izraelský prezident Reuven Rivlin vo svojom vyhlásení vyzval na jednotu a vyslovil podporu bezpečnostným zložkám krajiny. Vyjadril presvedčenie, že armáda i vláda, ktorá zásah proti palestínskemu veliteľovi schválila, konajú v záujme bezpečnosti Izraela a jeho občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Rivlina "teraz nie je čas na politické šarvátky". Tí, ktorí sa k nim uchyľujú, z toho nebudú mať žiadny osoh. Prezident súčasne vyzval obyvateľov Izraela, aby rešpektovali pokyny izraelskej armády a ďalších zložiek.

Koalícia Modrá a biela vo svojom vyhlásení odmietla obvinenia, že útok na palestínskeho predáka bol načasovaný tak, aby z neho politické strany mohli vyťažiť politický kapitál.

Poslanec strany Ram Ben Barak pre denník The Times of Israel uviedol, že nemožno diskutovať o horšom či lepšom načasovaní likvidácie palestínskeho veliteľa, akým bol v utorok zabitý Bahá Abú al-Attá. Uviedol tiež, že jeho strana sa naďalej snaží o vytvorenie vlády národnej jednoty.

Poslanec izraelského parlamentu za stranu Jednota (Likud) Gideon Sa'ar tiež vyzval na jednotu izraelského národa, ktorá by sa mala prejaviť aj v politickom systéme, pričom vyjadril presvedčenie, že to Izraelu dodá silu. Vyhlásil, že "cieľom (Izraela) by mala byť likvidácia vojenskej infraštruktúry hnutí Hamas a Islamský džihád".

SkryťVypnúť reklamu

Zoskupenie Jednotná arabská kandidátka, ktoré v izraelskom parlamente zastupuje záujmy arabských obyvateľov, však vo svojom vyhlásení obvinilo predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua z eskalácie situácie v Gaze pre svoj vlastný politický zisk.

Vo vyhlásení strany zverejnenom na sociálnej sieti Twitter sa píše, že Netanjahu, "cynický muž, ktorý prehral dve po sebe nasledujúce voľby, spaľuje zem v zúfalej snahe udržať si funkciu".

Zabili poľného veliteľa Islamského džihádu

Radikálne islamistické skupiny z palestínskeho pásma Gazy sa Izraelu vyhrážajú tvrdou odvetou za smrť svojho poľného veliteľa, ktorý prišiel o život v utorok ráno pri útoku izraelskej armády. Informoval o tom portál denníka The Times of Israel.

Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá kontroluje pásmo Gazy, vo svojom vyhlásení varovala, že "vražda popredného veliteľa vojenského krídla Islamského džihádu nezostane nepotrestaná".

SkryťVypnúť reklamu

"Sionistický nepriateľ bude niesť zodpovednosť za všetky dôsledky tejto eskalácie a nebezpečného útoku," píše sa vo vyhlásení Hamasu.

"Ideme do vojny," uviedol vo vyhlásení generálny tajomník Islamského džihádu Zijád an-Nachalá. Dodal, že útokom na hlavného veliteľa Islamského džihádu Netanjahu prekročil všetky medze. "Odpovieme silou," varoval Nachalá.

Ozbrojená frakcia radikálnej organizácie Islamský džihád - Brigády al-Kuds - vyzvali v utorok na ráznu odvetu za smrť svojho poľného veliteľa. Okrem toho oznámila, že vyhlase "všeobecnú mobilizáciu" svojich bojovníkov a jednotiek.

Deklarovali tiež, že "reakcia na tento zločin nebude mať nijaké obmedzenia a bude sa rovnať zločinu, ktorý páchal zločinec (Izrael)."

SkryťVypnúť reklamu

V Gaze sa medzičasom už začal pohreb zabitého poľného veliteľa. S odvolaním sa na palestínske zdroje o tom informoval denník The Times of Israel. Telo zabitého preniesli z nemocnice Šífa do domu jeho rodiny a následne do meštity Umari v palestínskom meste Gaza. Pohrebný sprievod ulicami Gazy tvorili stovky Palestínčanov.

Palestínsky veliteľ Bahá Abú al-Attá prišiel o život v utorok pred úsvitom pri leteckom útoku izraelských síl na jeho dom v pásme Gazy.

Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že premiér Benjamin Netanjahu schválil operáciu voči Attovi, ktorého Izrael obviňuje z uskutočnenia nedávnej série raketových a dronových cezhraničných útokov, taktiež zo snajperských útokov a z plánovania ďalších.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu