SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Zaslúži si Zuzana Čaputová, aby si ju mýlili s opicou?

Toto marketing z okolia pani prezidentky nedomyslel. Zbytočná prezentácia v televízii skončila nedôstojne.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR)

Prezidentka Zuzana Čaputová má aj po niekoľkých mesiacoch vo funkcii veľký kredit najmä u liberálnej či progresívnej časti populácie, ktorá ju volila.

Pritakávať jej nemusíme, ale určite jej nemôžeme vyčítať, že by spoločnosť polarizovala – práve naopak, jej snahy sú opačné - negatívne reakcie voči jej osobe sú skôr spôsobené nesúhlasom s jej názormi a dôsledkom polarizácie celej spoločnosti, ktorá však zďaleka nie je iba na Slovensku a zďaleka nie tak vypuklá ako trebárs v USA.

Aj Konzervatívny web musí uznať, že na minimálne skúsenosti z vysokej politiky si v úrade vedie nepomerne lepšie ako jej predchodcovia (s výnimkou Kisku) a až na prešľap pri jednom podpise zákona drží svoj krok, ktorý sa snaží vnucovať aj okolitému svetu – ale to robia progresívci v mene krajšej budúcnosti krížom krážom po svete.

SkryťVypnúť reklamu

Konzervatívny web sa snaží ponúkať jej pohľad na svet, pretože napriek veľkým názorovým rozdielom rešpektuje, že je zvolená v demokratickej voľbe a ústavní činitelia reprezentujúci strany a ich názory si zaslúžia priestor v médiách, aby boli voliči pred ďalšími voľbami čo najinformovanejší.

Konzervatívny web si totiž myslí, že o budúcnosti krajiny by sa malo rozhodovať vo voľbách a nie na námestiach, že by o tom mali rozhodovať volení zástupcovia a nie tretí sektor, aktivisti a mimovládky bez akejkoľvek zodpovednosti.

Preto majú u nás nadštandardný priestor Čaputová, Danko a Pellegrini, bez ohľadu na to, či s ich krokmi súhlasíme, alebo nie, rovnako ako predstavy politických strán o fungovaní spoločnosti.

Ak sa nám niečo nepáči, pomenujeme to v komentári. Zatiaľ si to odniesla vždy iba Čaputová, ale zdôvodnenie je prosté.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko totiž môžete reagovať na tvrdenia premiéra Petra Pellegriniho, akokoľvek sympatickej postave oproti zvyšku Smeru, keď naozaj neviete, akú váhu majú jeho slová a nakoľko je iba bábkou v rukách Roberta Fica. A opakovať to pri každom komentári je unavujúce.

Už vôbec sa nedá reagovať na myšlienky predsedu parlamentu Andreja Danka, akokoľvek blízky by webu konzervatívneho zamerania byť mal. To by sme museli stráviť dlhé hodiny premýšľaním, ako vlastne mali byť slová v Dankových vetách usporiadané a čo nimi – ak vôbec – chcel povedať. A pritom, vraj, v súkromí, je to inteligentný človek.

Vráťme sa však k našej pani prezidentke. Ju do úradu okrem iného dostal výborný marketing, načasovanie, jej schopnosť formulovať zrozumiteľne a pokojne a pravdepodobne aj fakt, že je ľuďom proste sympatická.

SkryťVypnúť reklamu

Práve ten marketing však by už mohla aj vypustiť a sústrediť sa iba na myšlienky, postoje, vízie, vracať parlamentu idiotské zákony typu moratórium, nepúšťať obskúrne postavičky na Ústavný súd (čo aj robí, palec hore), dôstojne reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnej scéne, prípadne ju formovať, aby svoju rolu naplnila aj obsahovo, nielen vizuálne.

Práve ten dnes už nadbytočný marketing ju totiž vohnal do zábavnej relácie Inkognito súkromnej televízie JOJ, z čoho sa vykľul dobrý trapas, a to sme veľmi mierni.

Nie že by nebolo vtipné – veď záleží od uhla pohľadu a typu humoru, ktorý preferujete, napríklad čierneho – si na adresu Čaputovej vypočuť proroctvo Maroša Kramára, že súdiac podľa intenzity potlesku tu už tajný hosť dlho na svete nebude (lebo taký dlhý potlesk musí korelovať s dĺžkou života) a niektorí sa určite chytali aj za bruchá, keď sa znovu Kramár pýtal, či tam náhodou nesedí opica zo zoo - to už aj moderátor Vlado Voštinár vyzeral, že keby mohol, okamžite sa premení na jód a sublimuje do povetria.

SkryťVypnúť reklamu

Hm. Položme si otázku: Je úlohou prezidenta ľudí takto zabávať respektíve takto sa strápniť?

A odpovedzme si: Nie, nie je.

Chápem, že Ivan Gašparovič môže byť veľkou inšpiráciou, ale snáď nie pre Zuzanu Čaputovú a ešte si treba uvedomiť, že to bol starý ujo a ľudí rozosmieval prirodzene, pletúc si pri výkone svojej funkcie ľudí, krajiny a udalosti tak, že v breptoch neraz zatienil aj Ivana Niňaja s drobným ale podstatným rozdielom, že ich šíril ako štátnik na oficiálnych podujatiach, nie ako športový komentátor pri televíznych prenosoch.

Nie, Zuzana Čaputová nás nemusí opakovane presviedčať, že je ľudská a teda iná, ako bežní, strojení a vypočítaví politici.

Prezidentka proste nemá čo sedieť v zábavnej relácii typu Inkognito, je štátnik a nie zabávač a jej úloha je iná. Toto by si malo uvedomiť jej blízke okolie a najmä ona sama.

SkryťVypnúť reklamu

To už radšej nech denne šíri svoje liberálne (to by neprekážalo) a progresívne (to už prekáža výrazne viac) myšlienky, než by si ju mali mýliť s opicou.

Inak si nič iné nazaslúži.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu