SME
Štvrtok, 9. júl, 2020 | Meniny má LujzaKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Zaslúži si Zuzana Čaputová, aby si ju mýlili s opicou?

Toto marketing z okolia pani prezidentky nedomyslel. Zbytočná prezentácia v televízii skončila nedôstojne.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR)

Prezidentka Zuzana Čaputová má aj po niekoľkých mesiacoch vo funkcii veľký kredit najmä u liberálnej či progresívnej časti populácie, ktorá ju volila.

Pritakávať jej nemusíme, ale určite jej nemôžeme vyčítať, že by spoločnosť polarizovala – práve naopak, jej snahy sú opačné - negatívne reakcie voči jej osobe sú skôr spôsobené nesúhlasom s jej názormi a dôsledkom polarizácie celej spoločnosti, ktorá však zďaleka nie je iba na Slovensku a zďaleka nie tak vypuklá ako trebárs v USA.

Aj Konzervatívny web musí uznať, že na minimálne skúsenosti z vysokej politiky si v úrade vedie nepomerne lepšie ako jej predchodcovia (s výnimkou Kisku) a až na prešľap pri jednom podpise zákona drží svoj krok, ktorý sa snaží vnucovať aj okolitému svetu – ale to robia progresívci v mene krajšej budúcnosti krížom krážom po svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Konzervatívny web sa snaží ponúkať jej pohľad na svet, pretože napriek veľkým názorovým rozdielom rešpektuje, že je zvolená v demokratickej voľbe a ústavní činitelia reprezentujúci strany a ich názory si zaslúžia priestor v médiách, aby boli voliči pred ďalšími voľbami čo najinformovanejší.

Konzervatívny web si totiž myslí, že o budúcnosti krajiny by sa malo rozhodovať vo voľbách a nie na námestiach, že by o tom mali rozhodovať volení zástupcovia a nie tretí sektor, aktivisti a mimovládky bez akejkoľvek zodpovednosti.

Preto majú u nás nadštandardný priestor Čaputová, Danko a Pellegrini, bez ohľadu na to, či s ich krokmi súhlasíme, alebo nie, rovnako ako predstavy politických strán o fungovaní spoločnosti.

Ak sa nám niečo nepáči, pomenujeme to v komentári. Zatiaľ si to odniesla vždy iba Čaputová, ale zdôvodnenie je prosté.

Skryť Vypnúť reklamu

Ťažko totiž môžete reagovať na tvrdenia premiéra Petra Pellegriniho, akokoľvek sympatickej postave oproti zvyšku Smeru, keď naozaj neviete, akú váhu majú jeho slová a nakoľko je iba bábkou v rukách Roberta Fica. A opakovať to pri každom komentári je unavujúce.

Už vôbec sa nedá reagovať na myšlienky predsedu parlamentu Andreja Danka, akokoľvek blízky by webu konzervatívneho zamerania byť mal. To by sme museli stráviť dlhé hodiny premýšľaním, ako vlastne mali byť slová v Dankových vetách usporiadané a čo nimi – ak vôbec – chcel povedať. A pritom, vraj, v súkromí, je to inteligentný človek.

Vráťme sa však k našej pani prezidentke. Ju do úradu okrem iného dostal výborný marketing, načasovanie, jej schopnosť formulovať zrozumiteľne a pokojne a pravdepodobne aj fakt, že je ľuďom proste sympatická.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve ten marketing však by už mohla aj vypustiť a sústrediť sa iba na myšlienky, postoje, vízie, vracať parlamentu idiotské zákony typu moratórium, nepúšťať obskúrne postavičky na Ústavný súd (čo aj robí, palec hore), dôstojne reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnej scéne, prípadne ju formovať, aby svoju rolu naplnila aj obsahovo, nielen vizuálne.

Práve ten dnes už nadbytočný marketing ju totiž vohnal do zábavnej relácie Inkognito súkromnej televízie JOJ, z čoho sa vykľul dobrý trapas, a to sme veľmi mierni.

Nie že by nebolo vtipné – veď záleží od uhla pohľadu a typu humoru, ktorý preferujete, napríklad čierneho – si na adresu Čaputovej vypočuť proroctvo Maroša Kramára, že súdiac podľa intenzity potlesku tu už tajný hosť dlho na svete nebude (lebo taký dlhý potlesk musí korelovať s dĺžkou života) a niektorí sa určite chytali aj za bruchá, keď sa znovu Kramár pýtal, či tam náhodou nesedí opica zo zoo - to už aj moderátor Vlado Voštinár vyzeral, že keby mohol, okamžite sa premení na jód a sublimuje do povetria.

Skryť Vypnúť reklamu

Hm. Položme si otázku: Je úlohou prezidenta ľudí takto zabávať respektíve takto sa strápniť?

A odpovedzme si: Nie, nie je.

Chápem, že Ivan Gašparovič môže byť veľkou inšpiráciou, ale snáď nie pre Zuzanu Čaputovú a ešte si treba uvedomiť, že to bol starý ujo a ľudí rozosmieval prirodzene, pletúc si pri výkone svojej funkcie ľudí, krajiny a udalosti tak, že v breptoch neraz zatienil aj Ivana Niňaja s drobným ale podstatným rozdielom, že ich šíril ako štátnik na oficiálnych podujatiach, nie ako športový komentátor pri televíznych prenosoch.

Nie, Zuzana Čaputová nás nemusí opakovane presviedčať, že je ľudská a teda iná, ako bežní, strojení a vypočítaví politici.

Prezidentka proste nemá čo sedieť v zábavnej relácii typu Inkognito, je štátnik a nie zabávač a jej úloha je iná. Toto by si malo uvedomiť jej blízke okolie a najmä ona sama.

Skryť Vypnúť reklamu

To už radšej nech denne šíri svoje liberálne (to by neprekážalo) a progresívne (to už prekáža výrazne viac) myšlienky, než by si ju mali mýliť s opicou.

Inak si nič iné nazaslúži.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör bude stíhaný väzobne

Senát Najvyššieho súdu dnes vyhovel sťažnosti prokurátora. Bödöra v putách eskortovali do Ústavu na výkon väzby v Žiline.

Norberta Bödöra previezli do väzby.
Slovensko

Slovensko čaká sprísňovanie opatrení

Vláda by mala v pondelok schváliť legislatívnu zmenu, ktorá umožní informovať esemeskou každého, kto bol 14 dní v zahraničí v niektorej z 'červených' krajín, že by sa mal sa nahlásiť na úrad, ísť do domácej karantény a absolvovať testovanie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas a predseda vlády Igor Matovič počas tlačovej konferencie v rámci rokovania konzília odborníkov - epidemiológov na Úrade vlády SR k aktuálnej epidemiologickej situácii.
Zahraničie

Sme proti perzekúcii za názory, vzoprelo sa 150 svetových osobností

Medzi ľuďmi panuje strach, o čom sa smie alebo nesmie hovoriť, aby následne neprešli verejným pranierom. "Bohužiaľ je normálne, že sú volania po rýchlom a tvrdom treste na základe hypotetických prešľapov vyslyšané," ​​zaznelo v liste.

Salman Rushdie.
Slovensko

Úrad verejného zdravotníctva a odborné konzílium pozorne sledujú epidemiologickú situáciu

Rastúci počet potvrdených prípadov v ostatných dňoch, vrátane včerajších 53, je dôsledkom najmä aktívneho dohľadávania kontaktov s pozitívnymi osobami zo strany regionálnych úradov a cieleného testovania týchto kontaktov.

Ilustračná fotografia.