SME
Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda
NÁZOR PETRA BERCIKA

Zaslúži si Zuzana Čaputová, aby si ju mýlili s opicou?

Toto marketing z okolia pani prezidentky nedomyslel. Zbytočná prezentácia v televízii skončila nedôstojne.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová.(Zdroj: TASR)

Prezidentka Zuzana Čaputová má aj po niekoľkých mesiacoch vo funkcii veľký kredit najmä u liberálnej či progresívnej časti populácie, ktorá ju volila.

Pritakávať jej nemusíme, ale určite jej nemôžeme vyčítať, že by spoločnosť polarizovala – práve naopak, jej snahy sú opačné - negatívne reakcie voči jej osobe sú skôr spôsobené nesúhlasom s jej názormi a dôsledkom polarizácie celej spoločnosti, ktorá však zďaleka nie je iba na Slovensku a zďaleka nie tak vypuklá ako trebárs v USA.

Aj Konzervatívny web musí uznať, že na minimálne skúsenosti z vysokej politiky si v úrade vedie nepomerne lepšie ako jej predchodcovia (s výnimkou Kisku) a až na prešľap pri jednom podpise zákona drží svoj krok, ktorý sa snaží vnucovať aj okolitému svetu – ale to robia progresívci v mene krajšej budúcnosti krížom krážom po svete.

Článok pokračuje pod video reklamou

Konzervatívny web sa snaží ponúkať jej pohľad na svet, pretože napriek veľkým názorovým rozdielom rešpektuje, že je zvolená v demokratickej voľbe a ústavní činitelia reprezentujúci strany a ich názory si zaslúžia priestor v médiách, aby boli voliči pred ďalšími voľbami čo najinformovanejší.

Konzervatívny web si totiž myslí, že o budúcnosti krajiny by sa malo rozhodovať vo voľbách a nie na námestiach, že by o tom mali rozhodovať volení zástupcovia a nie tretí sektor, aktivisti a mimovládky bez akejkoľvek zodpovednosti.

Preto majú u nás nadštandardný priestor Čaputová, Danko a Pellegrini, bez ohľadu na to, či s ich krokmi súhlasíme, alebo nie, rovnako ako predstavy politických strán o fungovaní spoločnosti.

Ak sa nám niečo nepáči, pomenujeme to v komentári. Zatiaľ si to odniesla vždy iba Čaputová, ale zdôvodnenie je prosté.

Ťažko totiž môžete reagovať na tvrdenia premiéra Petra Pellegriniho, akokoľvek sympatickej postave oproti zvyšku Smeru, keď naozaj neviete, akú váhu majú jeho slová a nakoľko je iba bábkou v rukách Roberta Fica. A opakovať to pri každom komentári je unavujúce.

Už vôbec sa nedá reagovať na myšlienky predsedu parlamentu Andreja Danka, akokoľvek blízky by webu konzervatívneho zamerania byť mal. To by sme museli stráviť dlhé hodiny premýšľaním, ako vlastne mali byť slová v Dankových vetách usporiadané a čo nimi – ak vôbec – chcel povedať. A pritom, vraj, v súkromí, je to inteligentný človek.

Vráťme sa však k našej pani prezidentke. Ju do úradu okrem iného dostal výborný marketing, načasovanie, jej schopnosť formulovať zrozumiteľne a pokojne a pravdepodobne aj fakt, že je ľuďom proste sympatická.

Práve ten marketing však by už mohla aj vypustiť a sústrediť sa iba na myšlienky, postoje, vízie, vracať parlamentu idiotské zákony typu moratórium, nepúšťať obskúrne postavičky na Ústavný súd (čo aj robí, palec hore), dôstojne reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnej scéne, prípadne ju formovať, aby svoju rolu naplnila aj obsahovo, nielen vizuálne.

Práve ten dnes už nadbytočný marketing ju totiž vohnal do zábavnej relácie Inkognito súkromnej televízie JOJ, z čoho sa vykľul dobrý trapas, a to sme veľmi mierni.

Nie že by nebolo vtipné – veď záleží od uhla pohľadu a typu humoru, ktorý preferujete, napríklad čierneho – si na adresu Čaputovej vypočuť proroctvo Maroša Kramára, že súdiac podľa intenzity potlesku tu už tajný hosť dlho na svete nebude (lebo taký dlhý potlesk musí korelovať s dĺžkou života) a niektorí sa určite chytali aj za bruchá, keď sa znovu Kramár pýtal, či tam náhodou nesedí opica zo zoo - to už aj moderátor Vlado Voštinár vyzeral, že keby mohol, okamžite sa premení na jód a sublimuje do povetria.

Hm. Položme si otázku: Je úlohou prezidenta ľudí takto zabávať respektíve takto sa strápniť?

A odpovedzme si: Nie, nie je.

Chápem, že Ivan Gašparovič môže byť veľkou inšpiráciou, ale snáď nie pre Zuzanu Čaputovú a ešte si treba uvedomiť, že to bol starý ujo a ľudí rozosmieval prirodzene, pletúc si pri výkone svojej funkcie ľudí, krajiny a udalosti tak, že v breptoch neraz zatienil aj Ivana Niňaja s drobným ale podstatným rozdielom, že ich šíril ako štátnik na oficiálnych podujatiach, nie ako športový komentátor pri televíznych prenosoch.

Nie, Zuzana Čaputová nás nemusí opakovane presviedčať, že je ľudská a teda iná, ako bežní, strojení a vypočítaví politici.

Prezidentka proste nemá čo sedieť v zábavnej relácii typu Inkognito, je štátnik a nie zabávač a jej úloha je iná. Toto by si malo uvedomiť jej blízke okolie a najmä ona sama.

To už radšej nech denne šíri svoje liberálne (to by neprekážalo) a progresívne (to už prekáža výrazne viac) myšlienky, než by si ju mali mýliť s opicou.

Inak si nič iné nazaslúži.

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Bytový dom po výbuchu plynu bude búrať technika z Česka

Na účte, ktorý mesto zverejnilo po tragédii, bolo v utorok viac ako 2,2 milióna eur. Mestskí poslanci v stredu schválili zásady, podľa ktorých ľudia, ktorých zasiahla tragédia, dostanú financie na preklenutie situácie a následne bude rozdelená zvyšná suma.

Bytovka je úplne zničená.
Slovensko

Po Novom roku je plynová kríza pravdepodobná, myslí si minister Žiga

Koncom roka 2019 exspiruje kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý bol desaťročný. Na novom sa Putin so Zelenským zatiaľ nedohodli.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas príchodu na rokovanie 189. schôdze vlády SR.
Slovensko

K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší

Zverejnili znenie obvinenia. Je v ňom popis toho, čo výbuchu predchádzalo.

Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove.
Zahraničie

Santa Claus s kokaínom. Obchod radšej stiahol sveter zo svojho eshopu

Nápis "Len nech sneží" a obrázok Santa Clausa so šňupátkom a tromi dávkami prášku pred ním podľa kritikov jasne odkazujú na kokaín.

Santa s kokaínom.