SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Impeachmentom sa amerického prezidenta zosadiť zatiaľ nepodarilo

Málo pravdepodobné je to aj v prípade Trumpa. Konečné slovo má totiž Senát, kde musí ústavnú žalobu podporiť dvojtretinová väčšina a väčšinu v ňom majú republikáni.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Prvé verejné vypočutie v procese impeachmentu amerického prezidenta Donalda Trumpa pred komisiou Snemovne reprezentantov amerického Kongresu je naplánované na dnes o 10.00 h miestneho času (16.00 h SEČ).

Impeachment, uplatňovaný najmä v anglo-americkom ústavnom práve, je označenie špeciálnej žaloby, ktorú podáva na poslanca alebo vysoko postavených štátnych predstaviteľov ústavodarné zhromaždenie. Jeho prostredníctvom možno z funkcií týchto funkcionárov odvolať.

K impeachmentu možno pristúpiť v prípadoch, keď sú prezident, viceprezident alebo vyšší štátni úradníci dôvodne podozriví zo zrady, úplatkárstva, respektíve iných závažných trestných činov, alebo keď zneužili moc a hrubo sa previnili voči verejnému blahu.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavná žaloba alebo impeachment má svoj pôvod v stredovekom Anglicku, kde sa vznikajúci parlament už v 14. storočí usiloval o to, aby boli kráľovi poradcovia za svoje činy zodpovední.

Prvé zaznamenané prípady impeachmentu sa datujú do roku 1376. Inštitút impeachmentu nadobudol význam najmä v 17. storočí, keď sa vtedajší anglický parlament potreboval brániť pred výstrelkami a svojvôľou anglických kráľov.

Avšak v čase, keď sa impeachment stal súčasťou amerického ústavného poriadku, sa jeho éra v Anglicku chýlila ku koncu. Procesy vedené proti Warrenovi Hastingsovi (1787) a lordovi Melvillovi (1805) boli poslednými dvoma prípadmi, keď anglický parlament využil svoje právomoci a rozhodoval o zosadení štátnych funkcionárov.

Proces impeachmentu proti Warrenovi Hastingsovi, koloniálnemu správcovi a prvému generálnemu guvernérovi v Indii, ktorý bol obžalovaný z úplatkárstva, útlaku a podvodov, sledovali v Spojených štátoch veľmi pozorne, pretože sa odohrával práve v čase, keď delegáti na konvente vo Filadelfii diskutovali o podobe novej americkej ústavy.

SkryťVypnúť reklamu

V USA sa impeachment používa zriedka a v minulosti sa najčastejšie týkal federálnych sudcov. Podľa televízie CNN Snemovňa reprezentantov obžalovala doteraz len dve desiatky ľudí, z toho väčšinou federálnych sudcov. Senát vyslovil súhlasné stanovisko iba v necelej polovici prípadov _ zástupcovia štátu totiž často opustili funkciu sami, ešte pred samotným začatím impeachmentu.

Proces, ktorý vedie k impeachmentu, spustili v USA dosiaľ proti trom prezidentom.

Prvýkrát čelil ústavnej žalobe Andrew Johnson. V roku 1868 bol obvinený z pokusu o odvolanie svojho odporcu, ministra vojny Edwina M. Stantona, na čo nemal podľa novely zákona bez súhlasu Kongresu právo. Pri hlasovaní v Senáte ho zachránil jediný hlas.

Druhý bol v roku 1974 Richard Nixon v súvislosti s aférou Watergate. Nixon však z úradu prezidenta odstúpil skôr, ako sa samotný proces obžaloby začal.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1998 obvinili prezidenta Billa Clintona z krivej prísahy a marenia spravodlivosti v sexuálnej afére s bývalou stážistkou v Bielom dome Monikou Lewinskou. Clinton hlasovanie napokon prežil.

Spojené štáty mali doteraz 45 prezidentov a Donlad Trump bude štvrtým, proti ktorému sa spustí procedúra vedúca k impeachmentu. V súvislosti s Trumpom sa o ústavnej žalobe hovorilo už necelé štyri mesiace po tom, ako sa dostal do Bieleho domu. V máji 2017 sa ocitol pod veľkým tlakom v súvislosti so zásahmi Ruska do amerických prezidentských volieb a údajným väzbám Trumpovho tímu na ruských predstaviteľov.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová 24. septembra oznámila začatie procesu prípravy ústavnej žaloby na prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu

Ten mal zneužiť svoje právomoci tým, že v júlovom telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodomyrom Zelenským údajne naliehal na Kyjev, aby obnovil vyšetrovanie syna demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena pre podozrenie z korupcie pri jeho podnikaní na Ukrajine.

Trump ostro odsúdil začatie vyšetrovania, ktoré by mohlo viesť až k jeho odvolaniu. Podľa neho ide o nezmyselný hon na čarodejnice, ktorý voči nemu vedú demokrati.

V súčasnosti je málo pravdepodobné, že by Donald Trump vo svojom úrade skončil. Konečné slovo má totiž Senát, kde musí ústavnú žalobu podporiť dvojtretinová väčšina a v väčšinu v ňom majú republikáni.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu